Top Channel/ Peshkatarët francezë bllokojnë portin në protestë ndaj zonave të ndaluara peshkimit
29/03/2023 22:58

Në prag të grevës së përgjithshme të porteve franceze të brigjeve të Atlantikut, rreth 15 barka peshkimi kishin bllokuar sot hyrjen në portin perëndimor të Bayonne, në protestë ndaj vendimit të qeverisë për mbylljen e zonave të peshkimit “për të mbrojtur delfinët”. Peshkatarët e Bayonne ishin përhapur në ujërat e hyrjes së portit dhe mbanin tymuese në mjetet e tyre për të sinjalizuar veprimin. Zhvillimi vjen pas një greve të ngjashme një ditë më parë në portin madhor të Boulogne-sur-Mer, ku barkat e peshkatarëve mbanin parulla si "shteti dhe OJQ-të po vrasin peshkimin artizanal" apo "marinarët po kërcënohen". Sipas peshkatarit venda Olivier Mercier në port po luhet mbijetesa e tyre. Sipas tij vendimi i shteti për të mbyllur zonat e peshkimit erdhi pas kërkesës së OJQ-ve për tre muaj mbyllje në fillim të vitit, e një muaj në verë/ “Kjo është reduktim me 50% i prodhimit të anijeve, masë me të cilën ato nuk mund të mbijetojnë. Nuk besoj se zyrtarët e kanë idenë se çfarë do të thotë kjo për ne”, shton ai. Një tjetër peshkatar tha se në fillim çështja ishte për metodën e rrjetave të përdorura, ndërsa tani ata duan që peshkimin e thellësive ta shkatërrojnë e ta heqin nga Franca, OJQ-të mjedisore e kanë bërë të qartë këtë. Sipas tij janë shpërndarë edhe fletushka ku thuhet se deri në 2030, nuk do të ketë më peshkatarë.

Top News-27 vite pas vdekjes/Tupac nderohet në ‘Hollywood Walk of Fame’
02/06 10:13
Top News – Ta arrestojë apo jo Vladimir Putinin…! Afrika e Jugut po ‘vlerëson mundësitë’
02/06 09:00
Top News – NASA ‘rrëfen’ UFO-t / Hapi i parë ‘për transparencë’, 800 raste deri më tani
02/06 08:45
Top News – Vrer kundër ‘kllounëve’ në Kremlin / Bosi i mercenarëve rusë vendos kushte për luftën
02/06 08:30
Top Channel/ Deklarata e kandidatit për kryeministër në Spanjë bën xhiron e mediave
01/06 23:00
Top Channel/ Franca dhe Gjermania kërkojnë zgjedhje të reja në veri të Kosovës: Sa më shpejt!
01/06 22:57
Top Channel/ Po merrte pjesë në një ceremoni, rrëzohet Biden pasi u pengua në podium
01/06 22:56
Top Channel/ Princi i Kurorës i Jordanisë martohen në një ceremoni luksoze të mbushur me yje
01/06 22:18
Top News – Rrëzohet Biden, presidentin amerikan nuk e mbajnë këmbët në ceremoninë e diplomimit
01/06 22:11
Top News-Minimaliste, por moderne/Kiara Tito poston foto nga shtëpia e re
01/06 21:52
Top Channel/ Zelensky: NATO duhet t’i bëjë “një ftesë të qartë” Ukrainës
01/06 21:34
Top News – I riu vret partneren 7 muajshe shtatzënë/ Itali, gjendet trupi i 29-vjeçares
01/06 20:26
Top Channel/ “Duhet shumë punë”, KE: Zgjerimi i Ballkanit perëndimor sa më shpejtë të jetë e mundur
01/06 19:26
Top News – Zelensky u drejtohet liderëve europianë: Unitet ndaj agresionit rus, zgjeroni NATO-n
01/06 18:52
Top News – Rama takon Zelensky-n / Presidenti ukrainas e falenderon për mbështetjen
01/06 18:51
Top News – Audio-përgjimi, Trump pranon se ka ende informacione të klasifikuara
01/06 18:51
Top Channel/ “Tym i bardhë”, SHBA: Dhoma e Përfaqësuesve, ligj për tavanin e borxhit!
01/06 18:14
Top Channel/ Tërhiqet Vuçiç? “Do të shtensionojmë situatën në veri tw Kosovës”!
01/06 15:43
Top Channel/ Gjermania e Franca ndërmjetësojnë për Kosovën, Kurti: Policia ikën kur të hiqen bandat!
01/06 15:06
Top News – Në marsh drejt Kremlinit… / ’Partizanët’ anti-Putin: Nuk ndalemi deri në Moskë!
01/06 14:27