Top Channel/ Nga Kosova, në krye të SHISH! Rama propozon Hysenin, ish-drejtuese e shërbimit sekret
17/03/2023 19:44

Frenat e drejtimit të inteligjencës shqiptare pas dorëheqjes të Helidon Bendos pritet ti marrë një grua, nëse emri i saj do të pranohet nga presidenti Bajram Begaj. Ajo është Vlora Hyseni ish zëvendës drejtore e agjencisë së sigurisë së Kosovës, aktualisht këshilltare për sigurinë e kryeministrit Edi Rama. Kryeministri Edi Rama e nisi ditën e premte me një takim kokë më kokë me presidentin Bajram Begaj. Fillimisht kabineti kryeministrit tha se ishte një takim rutinë punë ndërsa presidenca dha zerro njoftim për qëllimin e takimit. Por në fakt qëllimi takimit ishte zëvendësimi drejtorit të SHISH. Disa orë më vonë kryeministri Rama tha se “ “Sot i paraqita Presidentit të Republikës propozimin për emërimin e Znj.VLORA HYSENI drejtore e Shërbimit Informativ Kombëtar”. Me këtë propozim kryeministri thotë se ka besimin e plotë se përgatitja e spikatur, eksperienca e krijuar në vite dhe respekti që zonja Hyseni gëzon në komunitetin ndërkombëtar të inteligjencës, përbëjnë një garanci të plotë për reformimin e mëtejshëm të shërbimit inteligjent shqiptar. Zonja Hyseni e cila si këshilltare e kryeministrit Edi Rama ka mbajtur një profil tejet të ulët, më 1 Korrik të vitit 2021 me propozim të kryeministrit Albin Kurti u shkarkua nga posti zëvendës drejtores në “Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë”. Në këtë post Vlora Hyseni qëndroi për katër muaj. Asnjëherë nuk u bënë publike arsyet e vendimit të kryeministrit Kurti për largimin e saj nga kjo detyrë. Ish-ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës Vlora Çitaku, e komentoi largimin e Hysenit nga AKI si skandal, paranojë, papërgjegjësi të Albin Kurtit. Në Shtator të vitit 2021, Vlora Hyseni u zgjodh të punonte si këshilltare e kryeminisrtit Edi Rama. Sipas ligjit për shërbimin informativ shtetëror paçka se kryeministri është propozuesi drejtorit të SHISH fjalën e fundit e thotë presidenti me dekretin e emërimit. Natyrshëm edhe me bekimin e partnerëve sidos atyre stacionuar në rrugën e Elbasanit, kontribues e bashkëpunues me SHISH.

Top Channel/ Burg përjetë vrasësit me pagesë, Dorjan Keqi, bashkëpunëtor në vrasjen Saimir Jakut
12/07 14:55
Top Channel/ Tropojë, një viktimë e dy të plagosur! 5 të arrestuar për moskallëzim krimi, autori…
12/07 14:22
Top Channel/ Bëri kallëzim të rremë për vjedhjen e “Range Roverit”, sekuestrohet mjeti në Vlorë
12/07 14:07
Top Channel/ U fut me automjet në breg të detit mes pushuesve, gjobitet me 600 mijë lekë shoferi
12/07 14:06
Top News/ Muzikë të lartë tej normave, nën hetim administratorët e lokalve në Dhërmi dhe Ksamil
12/07 13:58
Top Channel/ Të rinj në Tiranë zbriten nga makinat luksoze, u vihen prangat si trafikantë
12/07 13:51
Top News/ Aksion antidrogë në Tiranë/ Prangosen 19 persona, në kërkim 5 të tjerë
12/07 13:44
Top News/ ‘Opozita, jo dinjitoze’/ Veliaj komenton protestën- Ndëshkojini me votë
12/07 12:56
Top News/ Sherri i merr jetën 24-vjeçarit/ U plagos gjatë konfliktit në Tropojë, 5 të arrestuar
12/07 12:45
Top News/ Flakët në Gjirokastër, rreth 100 persona në terren për shuarjen e zjarrit
12/07 12:44
Top Channel/ Kulmi i të nxehtit, temperaturat do arrijnë deri në 44 gradë celsius javën që vjen
12/07 12:41
Top Channel/ Zjarri prek Malin e Gjerë, perimetri 12 km, flakët i favorizon era
12/07 12:40
Top Channel/ Vapa nuk ndal turistët, rriten vizitorët europianë në Parkun Arkeologjik
12/07 12:36
Top Channel/ Burg përjetë vrasësit me pagesë, Dorjan Keqi, bashkëpunëtor në vrasjen Saimir Jakut
12/07 12:32
Top Channel/ Tetë protestues nën hetim, nën akuzë për dhunë dhe molotovin te kryeministria
12/07 12:25
Top News/ Burg përjetë vrasësit me pagesë/ Mori pjesë në ekzekutimin e ish-drejtorit të OST
12/07 12:23
Top News / Dosja ‘Babale’, shtyhet gjyqi. Deputeti i PD Ervin Salianji ndërron avokatin
12/07 12:19
Top News/ ‘Luftë’ me flakët në Gjirokastër/ Zjarre edhe në Dibër, rrezikojnë Liqenet e Lurës
12/07 11:20
Top Channel/ 14 vatra në 24 orë/ Vetëm 3 aktive, po punohet për shuarjen e flakëve
12/07 11:05
Top News/ Shtyhet sërish dosja ‘Babale’ në Apel, Salianji ndryshon avokatin
12/07 11:01