Top Channel/ Liturgji në Kishën e “Arkanit” , plas indinjata në Prishtinë!
11/06/2021 12:17

Me mbishkrimin "Simboli i shovinizmit bëhet faltore, e bekoi Albin Kurti", pjesëtarë të Partisë Socialdemokrate u mblodhën përpara Kishës Ortodokse në Prishtinë, ku kërkuan dorëheqjen e ministrit të brendshëm. Të enjten në këtë Kishë u mbajt një liturgji për të parën herë që pas luftës, duek shkaktuar reagime të ashpra. Universiteti I Prishtinës e quajti provokim të Serbisë, e tha se kjo është përdorur për qëllime politike pak ditë para rinisjes së dialogut në Bruksel.” Nuk e kemi ditur, tha ministri i kulturës. Nëse është kështu, atëherë ky është një dështim i madh. Ministri i Brendshëm duhet të jap dorëheqje, AKI duhet të përgjigjet gjithashtu. Kosova qenka krejt e pasigurt nën udhëheqjen e tyre", thuhet në reagimin e PSD në Facebook. “ Ky objekt është ndërtuar nën masa të dhunshme duke uzurpuar hapësirën e universitetit…Bashkë me kohën e ndërtimit dhe vendndodhjen e tij, ai është muze që na kujton çdo ditë se deri në çfarë hataje mund të shkojë përdorimi politik i religjionit”, vazhdon postimi. E përshkruar në disa artikuj të shtypit kosovar si “Kisha djallëzore në Universitetin e Prishtinës, ajo është parë si pjesë e programit të regjimit të Beogradit për serbizimin dhe pravosllavizimin e Kosovës. Në momentin kur u hodhën themelet e saj 6 dhjetorin e vitit 1992, i pranishëm ishte dhe Zheljko Razhnatovic i njohur ndryshe si Arkani, komandanti i njësisë famëkeqe paraushtaraje Tigrat, që akuzohet për masakra të tmerrshme gjatë luftërave në Kroaci, Bosnjë e Herzegovinë dhe Kosovë.

Top News – Ringrihet turizmi në vend/ Shifra optimiste, më shumë pushues nga Kosova
24/07 16:14
Top Channel/Kosovë, kërkohet vaksinim derë më derë. Komunitetet rome e egjiptiane refuzojnë vaksinën
24/07 15:17
Top News – Medalja e parë për Kosovën/ Distria krasniqi niset drejt finales në Tokyo 2020
24/07 14:24
Top News – ‘Kosova sfidohet nga Serbia’/ Kusari-Lila-Bisedimet në Bruksel nuk janë të lehta
22/07 14:00
Top News – Kadri Veseli në Hagë/ Avokati kërkon lirim dhe pafajësi, prokurorja hesht
21/07 19:42
Top Channel/ Kosovë, vaksinohen të rinjtë/ Shumica e duan për të mbrojtur familjarët
21/07 19:34
Top News-Shifra të frikshme!/ Kosovë, 89 aksidente rrugore në 24 orët e fundit
20/07 15:42
Top Channel/ Festa i kushtohet familjes/ Myftiu Tërnava: Martesa vetëm mes një burri dhe gruaje
20/07 12:10
Top News – Takim pa asnjë pajtim… Lajçak: Suksesi i vetëm, dialogu do vazhdojë
19/07 21:48
Top News – Kthehen 11 vetë nga Siria/ Kosovë, tani nis sfida e riintegrimit
19/07 21:18
Top Channel/Shiu përmbyti Prishtinën/Banorët thonë se me këtë situatë përballen sa herë që ka reshje
19/07 19:49
Top News – 23 vjet nga masakra e Rahovecit/ 150 njerëz të pafajshëm, u vranë nga forcat serbe
19/07 15:16
Top Channel/ Kosova kthen 11 fëmijë nga Siria/ Operacion Maqedonia e Belgjika, Shqipëria vijon punën
18/07 19:37
Top News – Me dy filma në festivalin e Kanës/Kurti-përfaqësim dinjitoz artistëve të Kosovës
18/07 15:57
Top Channel/ Kosovë, fermerët prodhuan më pak/ Ekspertët fajësojnë temperaturat shumë të larta
17/07 19:47
Top News – Helmimi i qytetarëve në Deçan/ Të dyshuar 2 serbë, prokuroria nis hetimin
17/07 19:14
Top News – ‘Më shpëtoi Interpol’/ Miss Kosova rrëfen detaje nga trafikimi i saj
17/07 15:49
Top News – Helmimi masiv nga uji në Deçan/ Arrestohet zyrtari, nuk punonin kamerat e sigurisë
17/07 14:36
Top News-Helmohet Ramush Hardinaj/ Shkoi për vizitë në Deçan bashkë me familjen
16/07 13:16
Top Channel/ Zbulohet kush helmoi në Deçan! Depot e ujit përmbajnë bakterin e-coli
16/07 13:03