Top Channel/ Largohen 1000 mjekë/ Janë specializantë. Do punësohen mjekët që dolën fitues në portal
19/06/2021 19:43

Ministria e shendetesise u ka nderpre kontraten 1000 mjekeve specializante ne Tirane ,Elbasan ,Vlore dhe Shkoder . Nepermjet nje urdhri te leshuar ne daten 16 qershor, udherohet operatori i kujdesit shendetesor ne keto rrethe per t' u nderpre kontraten mjekeve qe jane duke ndjekur studimet e specializuara afatgjata te cilet dhe paguhen dhe menjehere te raportohen vendet vakante qe krijohen ne keto spitale . Por kjo nderprerje e kontrates se specializanteve ka shkaktuar reagime ndermjet tyre dhe jo vetem. Burime prane Ministrise se Shendetesise sqarojne se kjo eshte nje procedure normale pasi ne vend te specializanteve do te punohesohen mjeke te cilet jane shpallur fitues ne portaline Ministrise se Shendetesise dhe kane qene ne liste pritjeje per tu punesuar .Ndersa specializantete te cilet nisin cikline afatgjate te studimeve te specializuara ne mjekesi , nese jane ne marredhenie pune , nderpresin kontratene punes qe kane dhe lidhin kontrate me Ministrine e shendetesise.Sipas burime ne ministri kjo procedure eshte ndjekur cdo vit .Pak kohe me pare isht ministraie Mbrojtjes e cila u hoqi pagesen specializnetev te cilet ndjekin studimete specializuara si kuota te ministrise se mbrojtjes.

Top News-Në kërkim për vrasje të dyfishtë/ Plagoset 52 vjeçari gjatë aksionit policor
25/07 12:04
Top News-Ndër më të kërkuarit në Evropë/ Aldo Gjini, autori i plagosjes së dyfishtë
25/07 11:56
Top Channel/A pengojnë vaksinat shtatzaninë?Mjekja Enriketa Kroi:SHBA vaksinohen dhe gratë shtatzëna
24/07 19:41
Top Channel/ Kavaja në emergjencë mjedisore/ Mbeturina gjithandej, digjen edhe në landfille ilegale
24/07 19:36
Top Channel/Sirianët, 2500€ për Shqipëri/Shqiptarët pjesë e rrjetit të trafikantëve që nis nga Siria
24/07 19:32
Top News – Flota e parë e autobusëve të gjelbër/ Veliaj: Do modernizojmë transportin publik
24/07 17:47
Top News – Policia ve në pranga disa qytetarë/ Dhunë në familje, përndjekje e rrahjen e gjyshes
24/07 16:55
Top News – Hapën memorialin e ushtarëve grekë/ Në kërkim nga policia e gjirokastrës autorët
24/07 16:37
Top Channel/ Prej dy ditësh, zjarri në fshatin Dukat po djeg shkurret, rrezikohet pylli i Llogorasë!
24/07 16:29
Top Channel/ 11 shoferë në pranga në 24 orë, Policia:Mos ‘fluturoni’ për të arritur sa më parë detin
24/07 16:27
Top News – Ringrihet turizmi në vend/ Shifra optimiste, më shumë pushues nga Kosova
24/07 16:14
Top News – Banka Botërore studion vendin/ 2 qytetet në rrezik nga tërmeti e përmbytjet
24/07 16:00
Top News – Drejtoreshë për Ngrohjen Globale? Eli Fara paralajmëron padi: Kam punuar me djersë
24/07 15:52
Top Channel/ Pikturat e Maks Velos në Artkand! Prezantohen dhe pikturat e Zajmit, Shkrelit e Kaçakut
24/07 15:48
Top Channel/ Gjyqi i mashtruesve afrikanë: Krijuan bazën në Shqipëri, mashtronin kompanitë e huaja
24/07 15:42
Top Channel/ Shkodra e viteve ’40! Hapet ekspozita me 80 fotot e papublikuara të Pjetër Rraboshtës
24/07 15:41
Top Channel/ “Preken zemra, veshkat dhe mëlçia” Pasojat pas Covid prekin shumë të shëruar
24/07 15:27
Top Channel/ Tiranë, mbërrijnë autobusët elektrikë, bashkia fut në qarkullim 20 mjete në gusht
24/07 15:24
Top Channel/Kosovë, kërkohet vaksinim derë më derë. Komunitetet rome e egjiptiane refuzojnë vaksinën
24/07 15:17
Top Channel/ Veliaj prezanton autobusët e gjelbër “Go Green”: Të parët në rajon
24/07 15:09