Top Channel/ Kurti: Reciprocitet të plotë ekonomik dhe politik me Serbinë
02/08/2021 15:18

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë të ditur se nuk ka hequr dorë nga vendosja e reciprocitetit me Serbinë, diçka që e kishte premtuar edhe para zgjedhjeve të cilat e nxorën fitues Lëvizjen Vetëvendosje. “Tash, reciprocitetin nuk e kemi për hakmarrje, besojmë që është një parim i shëndosh i marrëdhënieve midis shteteve që derivon nga koncepti i barazisë. Përveç kësaj, reciprocitetin nuk e kemi për të shtuar barriera por për t’i hequr ato ekzistuese dhe duam ta bëjmë në mënyrën të cilën nuk zhbëhet më. Se është e vërtetë që herën e kaluar e vendosëm gradualisht, gjithçka shkonte mirë, mirëpo më pastaj u kthye më keq se ç’kishte qenë ndonjëherë, kjo është arsyeja pse ne do ta vendosim reciprocitetin, nuk heqim dorë prej tij, reciprociteti tregtar është veç një element i reciprocitetit të plot politik ekonomik dhe tregtar, dhe këtë do ta bëjmë atëherë kur do të jemi të përgatitur”, ka thënë Kurti.

Top Channel/ Kosova, jo mësim online. Ministria e Arsimit: Niveli i mësimit nuk ishte i mirë
26/09 12:07
Top Channel/ Policia e Kosovës, autokolonë drejt Bërnjakut- në kufi fluturojnë “MIG”-ët serbë
26/09 11:07
Top Channel/Trazirat në Jarinjë e Bërnjak, Kurti: Individë me sfond kriminal, mes tyre dhe malazezë
26/09 10:54
Top Channel/Incidente në veri të Kosovës/Digjen zyrat e regjistrimit të targave.Kurti akuzon Serbinë
25/09 19:45
Top News – Tanke drejt kufirit me Kosovën/ Serbia vazhdon
25/09 18:50
Top News – Tensionet Veriu/ Kurti mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare
25/09 18:37
Top News – ‘Të mblidhet Këshilli i Sigurimit’/ Isa Mustafa kërkon marrjen e masave
25/09 17:40
Top News – Brnabiç revoltohet me Ramën/ Kërkoi njohjen e Kosovës
25/09 17:33
Top news – ‘Sulmi me granata, i qëllimshëm’ / Kurti-Serbia po provokon konflikt serioz
25/09 15:32
Top Channel/ Incidente në veri të Kosovës, digjen zyrat e regjistrimit të targave
25/09 15:25
Top Channel/ Kurti: Grupe kriminale në veri të Kosovës nxiten nga Serbia për të…
25/09 15:02
Top Channel/ Tensionet në veri të Kosovës, Kurti: Ndërkombëtarët të mos i mbyllin sytë
25/09 15:00
Top Channel/ Zjarri në Zubin Potok, Kurti: Çfarë do të ndodhte nëse policia nuk do të ishte në kufi?
25/09 14:54
Top News-Sulme me granata në veri të Kosovës/Ministri Sveçla bën thirrje për respektim të ligjit
25/09 13:10
Top Channel/ Albin Kurti: Trashëgimia kulturore po shkatërrohet
25/09 12:09
Top Channel/ Kosova ndalon hyrjen pa vaksinë në qendrat tregtare
25/09 12:08
Top Cahnnel/ Kosova nis mësimin në klasë nga 27 shtatori
25/09 12:08
Top Channel/ Kosova lehtëson masat, të hënën nis shkolla me mësim në klasa. Rihapen edhe kopshtet
25/09 02:22
Top News – NATO thirrje për vetëpërmbajtje/Serbia dhe Kosova të ulin tensionet
24/09 21:20
Top News-Ulen shifrat e viktimave/Qetësohet situata nga Covid 19 në Kosovë
24/09 16:52