Top Channel/ Kosova padit Malin e Zi, kërkon 4.500 metra katrorë territor!
21/06/2021 15:26

Ministria e Drejtësisë së Kosovës ka paditur Komunën e Budvës dhe kompaninë “Sunraf Beach Properties”, duke kërkuar kthimin e rreth 4,500 metrave katrore pronë në shëtitoren Rafailovic, e cila ka qenë dikur vendpushimi për fëmijë. Duket cituar aktpadinë, shtypi në Kosovë shpjegon se kjo hapësirë, e quajtur dikur “Ganimete Tërbeshi” ishte blerë gjashtë dekada më parë nga ana e Prishtinës. Mediat malazeze thonë se padia është paraqitur në Gjykatën Themelore të Kotorrit, të cilës i është kërkuar të dalë me një masë të përkohshme që ndalon tjetërsimin e pronës deri në zgjidhjen e cështjes në gjykatë. Ky vendpushimi u emërtua më vonë si “Lahor”. Pas luftës së luftës në Kosovë, dega e kompanisë u zhvendos në Malin e Zi, ku më tej u privatizua. Ndërtesa e vjetër u rrënua krejtësisht e tani aty po ndërtohet kompleks shumëkatësh. Në padi theksohet se Kosova është pronare e kësaj toke dhe si provë i ka bashkangjitur një marrëveshje të blerjes të lidhur më 22 mars 1961 në Gjykatën e Qarkut të Kotorrit, ku rezulton se parcelën prej 4,555 metra katrorë e kishte blerë Këshilli Social për Çështjet Politike dhe Sociale. Në 2018-tën, pas tre vjetësh refuzimi, në Kuvendin e Kosovës u ratifikua marrëveshja e kufirit me Malin e Zi, një nga kushtet e fundit për liberalizimin e vizave për Kosovën. marëveshja qe kundërshtuar atëherë nga Vetëvendosja e cila ishte e bindur se prej këtij pakti, Kosova humbiste territor.

Top News – Ringrihet turizmi në vend/ Shifra optimiste, më shumë pushues nga Kosova
24/07 16:14
Top Channel/Kosovë, kërkohet vaksinim derë më derë. Komunitetet rome e egjiptiane refuzojnë vaksinën
24/07 15:17
Top News – Medalja e parë për Kosovën/ Distria krasniqi niset drejt finales në Tokyo 2020
24/07 14:24
Top News – ‘Kosova sfidohet nga Serbia’/ Kusari-Lila-Bisedimet në Bruksel nuk janë të lehta
22/07 14:00
Top News – Kadri Veseli në Hagë/ Avokati kërkon lirim dhe pafajësi, prokurorja hesht
21/07 19:42
Top Channel/ Kosovë, vaksinohen të rinjtë/ Shumica e duan për të mbrojtur familjarët
21/07 19:34
Top News-Shifra të frikshme!/ Kosovë, 89 aksidente rrugore në 24 orët e fundit
20/07 15:42
Top Channel/ Festa i kushtohet familjes/ Myftiu Tërnava: Martesa vetëm mes një burri dhe gruaje
20/07 12:10
Top News – Takim pa asnjë pajtim… Lajçak: Suksesi i vetëm, dialogu do vazhdojë
19/07 21:48
Top News – Kthehen 11 vetë nga Siria/ Kosovë, tani nis sfida e riintegrimit
19/07 21:18
Top Channel/Shiu përmbyti Prishtinën/Banorët thonë se me këtë situatë përballen sa herë që ka reshje
19/07 19:49
Top News – 23 vjet nga masakra e Rahovecit/ 150 njerëz të pafajshëm, u vranë nga forcat serbe
19/07 15:16
Top Channel/ Kosova kthen 11 fëmijë nga Siria/ Operacion Maqedonia e Belgjika, Shqipëria vijon punën
18/07 19:37
Top News – Me dy filma në festivalin e Kanës/Kurti-përfaqësim dinjitoz artistëve të Kosovës
18/07 15:57
Top Channel/ Kosovë, fermerët prodhuan më pak/ Ekspertët fajësojnë temperaturat shumë të larta
17/07 19:47
Top News – Helmimi i qytetarëve në Deçan/ Të dyshuar 2 serbë, prokuroria nis hetimin
17/07 19:14
Top News – ‘Më shpëtoi Interpol’/ Miss Kosova rrëfen detaje nga trafikimi i saj
17/07 15:49
Top News – Helmimi masiv nga uji në Deçan/ Arrestohet zyrtari, nuk punonin kamerat e sigurisë
17/07 14:36
Top News-Helmohet Ramush Hardinaj/ Shkoi për vizitë në Deçan bashkë me familjen
16/07 13:16
Top Channel/ Zbulohet kush helmoi në Deçan! Depot e ujit përmbajnë bakterin e-coli
16/07 13:03