Top Channel/ KFOR shpërndan protestuesit në Zveçan, raportohet për të shtëna me armë
29/05/2023 21:37

Ushtarët e KFOR-it kanë ndërhyrë në Zveçan, duke shpërndarë protestuesit serbë, me përdorimin e gaz-lotsjellës dhe molotovë. Sipas raportimeve nga vendi Ii ngjarjes thuhet se ka pasur të shtëna me armë, janë hedhur granata nga serbët, ndërsa policia ka tentuar të shpërndarë turmën me gaz lotsjellës. Pas këtij reagimi protestuesit kanë gjuajtur sende të forta në drejtim të ushtarëve, por sipas Kosovapress ka të lënduar dhe është djegur edhe një automjet. Qytetarët serbë kanë përshkallëzuar protestën në Zveçan gjatë pasdites, duke rrezikuar forcat policore dhe ekipet e medias që po raportojnë nga vendngjarja. Më herët, forcat speciale, paralajmëruan turmën të largohej, por pas refuzimit, vendosi të ndërhyjë. “Ju po shkaktoni trazira. Po e rrezikoni veten dhe komunitetin tuaj. Largohuni nga zona dhe shkoni në shtëpi – në të kundërtën, KFOR-i do të detyrohet të ndërhyjë“, ishte audio-paralajmërimi i KFOR-it. Aktualisht, protestat e serbëve që refuzojnë të qeverisën nga kryetarët shqiptarë që u zgjodhën në zgjedhjet e jashtëzakonshme, vazhdojnë në Zveçan dhe Leposaviç. Më e qetë paraqitet situata në Zubin Potok, kur turma u shpërnda. Në tre komunat e veriut, u bë betimi i kryetarëve të rinj në 25 maj. Një ditë më pas, me ndihmën e policisë, ata u përpoqën të hyjnë në institucion për të nisur punën, por u ndeshën me kundërshtimin e ashpër të serbëve. Këta të fundit janë mbledhur në Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviç, ndërsa nuk kanë munguar përplasjet me policinë.

Top Channel/ Dëgjohen sërish të shtëna me armë në veri të Kosovës
24/09 12:09
Top Channel/ Pamjet nga spitali ku janë shtruar policët e plagosur në veri të Kosovës
24/09 11:46
Top News – ‘Sulm terrorist nga Serbia’/ Kurti viziton në spital policin e plagosur në veri
24/09 11:21
Top Channel/ Tensionet në veri të Kosovës!Sulm ndaj policisë në veri të Kosovës, humb jetën efektivi
24/09 11:16
Top News – U zunë pritë me kamionë/ Detaje nga vrasja e efektivit në Kosovë
24/09 10:59
Top Channel/ Pamjet nga shtëpia e policit që u vra në veri të Kosovës
24/09 10:27
Top News – Vritet polici i Kosovës në Veri/ Sulm me armë gjatë natës, plagoset një tjetër
24/09 10:04
Top News – ‘Lajçak ka shkelur vijën e kuqe’ / Kosovë-Serbi, me qëndrime ‘të betonizuara’
23/09 16:21
Top News – Diaspora iku, dyqanet ‘falimentojnë’ / Kosovë, bien në mënyrë drastike blerjet
23/09 13:19
Top News– Sulm me granatë në shtëpinë e një serbi / Policia e Kosovës: Janë shkaktuar dëme materiale
23/09 12:59
Top Channel/ Kosovë, veriu drejt “shpërthimit”? Sulmohet me granata shtëpia e një serbi!
23/09 12:00
Top Channel/ EULEX shton trupat, njohësit e sigurisë në Kosovë: Më pak sovranitet!
22/09 20:46
Top News – Tensionet në Veri / BE e shqetësuar: Po monitorojmë situatën
22/09 20:13
Top News – ‘Rritet’ FSK, betohen ushtarët e rinj / ’Me hapa të sigurt drejt anëtarësimit në NATO’
22/09 15:48
Top Channel/ Granata në veri të Kosovës, Sveçla: I nxit Vucic, revoltë për arrestimin e tre serbëve!
22/09 14:57
Top Channel/ Shtohen trupat e Eulex/ Një kontingjent nga Lituania përforcon forcat në veri
22/09 12:48
Top Channel/ Escobar paralajmëron Kosovën: S`ka ujdi të fshehtë nga Lajcak, bllokohet integrimi!
22/09 12:22
Top News- Sulmi me granatë në veri të Kosovës/ Xhelal Sveçla ‘zbulon’ autorët- I frymëzon Vuçiç
22/09 12:03
Top News – “Mbështetje e fortë për Kosovën”, Biden jep garanci në takimin me presidenten Osmani
21/09 19:23
Top Channel/ BE-ja e ashpër me Kosovën, “urdhër” për të nisur menjëherë themelimin e Asociacionit
21/09 18:41