Top Channel/ Borell, raport për Kosovën: Mbyllje e bankave në veri?!
28/05/2024 15:34

Kreu i diplomacisë europiane, Josep Borell është duke finalizuar raportin rreth hapave që ka marrë Kosova për heqjen e masave ndëshkuese të BE-së. Zëdhënësi i bllokut, Peter Stano pohoi se në këtë raport do të përfshihen edhe operacionet e autoriteteve të Kosovës për mbylljen e objekteve të Bankës serbe te Kursimeve, në veri të Kosovës. Operacioni policor atje rezultoi me mbylljen e gjashtë objekteve të kësaj banke dhe Bankës Popullore të Serbisë në katër komunat në veri të Kosovës, të banuara me shumicë serbe. Gjatë këtij aksioni të cilësuar nga Prishtina zyrtare si masë për vendosjen "e rendit dhe ligjshmërisë", u konfiskuan prova të ndryshme, përfshirë para. Vendet anëtare të BE-së, kanë kërkuar javë më parë që Borell të hartojë sa më parë një raport, për të kuptuar se çfarë ka bërë Kosova drejt përmbushjes së kushteve të cilat të lejojnë heqjen e masave tëe vendosura. Shumica e vendeve anëtare kanë propozuar që masat të hiqen tërësisht, ndërsa disa shtete kërkojnë largimin gradual të tyre. Përpara se të dalin me një vendim megujithatë, kanë kërkuar vlerësimin e Borrellit. Stano shpjegoi se masat u vendosën si pasojë e atyre që i quajti “veprime të pakoordinuara dhe të njëanshme të Kosovës, të cilat sollën deri te përshkallëzimi i situatës. “Qëllimi ishte të motivoheshin autoritetet e Kosovës për të ndërmarrë hapa për shtensionim. Natyrisht, gjithçka që ka ndikim negativ në terren, dhe në përpjekjet për shtensionim, është duke u marrë parasysh dhe është duke u përfshirë në raport“, u shpreh Stano.

Top News/ Dialogu Kosovë-Serbi, Kurti e Vuçiç takohen të mërkurën në Bruksel
24/06 19:04
Top News/ Përplasja me ushtarët e NATO-s. Dënohet me burg dhe gjobë ‘rusi’ që dhunoi KFOR-in
24/06 17:48
Top Channel/ Sulmoi KFOR-in ne Zvecan, serbi dënohet me 15 muaj burg!
24/06 14:53
Top News/ Ndëshkimi i BE ndaj Kosovës/ Ekspertët e deputetët-Janë bllokuar 300 mln euro
24/06 13:29
Top Channel/ Moti i keq dhe përmbytje/ Kosovë, vërshimet e ujërave shkaktojnë dëme
24/06 12:47
Top Channel/ “Ju flet Kosova e lirë”! Radio në Malishevës, zëri i luftëtarëve të lirisë
23/06 19:54
Top Channel/ Presidenti Begaj vizitë në Kosovë, nderohet me titullin “Qytetar nderi i Deçanit”
23/06 16:39
Top News / Asociacionit në Venecia? Qeveria e Kosovës i kërkon BE-së vlerësim të draftit
23/06 16:13
Top News/ Begaj vizitë në Kosovë/ Presidenti shpallet “Qytetar Nderi’ i Komunës së Deçanit
23/06 15:00
Top Channel/19 mijë nxënës iu nënshtruan provimeve të maturës, pyetjet përfunduan në rrjetet sociale
22/06 19:48
Top News/ ‘Shqipëria të bëjë padi për gjenocid’/Kosova, sytë nga Tirana për llogaridhënie të Serbisë
22/06 14:23
Top News/ Vendet bosh të serbëve në institucione/ EULEX thirrje për t’u rikthyer: Plotësoni vakuumin
22/06 13:02
Top Channel/ Provimet e maturës në Kosovë, shumë prej nxënësve nuk mundën të regjistrohen
22/06 12:57
Top News/ I morën 600 mijë euro viktimës. Shkatërrohet grupi i fajdeve në Kosovë
22/06 11:49
Top News/ Dhunoi pjestarët e KFOR në protesta/ Lihet 1 muaj në paraburgim një shtetas serb
21/06 21:07
Top Channel/ Misteri i 4 vdekjeve në Kosovë! Prokuroria Themelore nis hetim
21/06 19:53
Top Channel/ Reforma në sistemin e inspektimeve! Hajdari shpjegon detajet e projektligjit të ri
21/06 15:37
Top News/ Raporti i Borrell ‘në lupën’ e BE/ Masat ndaj Kosovës mund të hiqen pjesërisht
20/06 21:29
Top Channel/ Kosova, BE e ndarë për masat/ Vendet nuk bien dakord, sanksionet do të hiqen pjesërisht
20/06 19:47
Top Channel/ “Dialogu është në koma”, Gjuric: S`e ka fajin Lajcak, me PE e re ndryshon situata!
20/06 15:41