Top Channel/ BE konfirmon takimin e së martës mes Kosovës dhe Serbisë
20/06/2022 19:47

Bashkimi Evropian konfirmon se të martën, më 21 qershor në Bruksel do të ketë takime në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në të cilët do të jetë në rend dite marrëveshja për energji dhe përgatitjet e një takimi të nivelit të lartë mes Kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe Presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiç, që prej një viti nuk zhvillohen. I dërguari i posaçëm i BE-së Miroslav Lajçak, do të jetë mikpritësi i një raundi tjetër të takimeve në kuadër të dialogut në nivelin e kryenegociatorëve, njoftoi Peter Stano, zëdhënësi i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri. BE-ja pret që në këtë takim në nivel krye-negociatorësh të ketë një konsensus konkret për zbatimin e marrëveshjes për energji e mundësisht edhe nënshkrimin e një deklarate për të çështjen e të pagjeturve. Sa i përket marrëveshjes për energji diplomatët sipas rel thonë se bëhet fjalë për të njëjtën marrëveshje që ishte arritur në vitin 2013-të, e konfirmuar në vitin 2015-të, dhe tashme palët vetëm do të pajtohen për planin e implementimit të saj. BE pritet të ketë rolin e lehtësuesit edhe për zbatimin e kësaj marrëveshje. Ndërsa për mundësinë e takimit të nivelit të lartë mes Kryeministrit të Kosovës dhe Presidenti të Serbisë, burimet e BE-së thonë se kjo do të varet nga gatishmëria e palëve për të arritur rezultate konkrete në dialog. Nëse në takimin në nivel të krye-negociatorëve të martën do të ketë rezultat atëherë edhe mundësitë për një takim në nivel të lartë do të jenë më të .

Top Channel/ Takim i ftohtë Kurti-Vuçiç/ Takimi me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian
18/08 15:29
Top Channel/ Tensionet Kosovë-Serbi, nis takimi trepalësh Borrell, Kurti dhe Vuçiç
18/08 12:23
Top News – Ministrit shqiptar i vidhet makina/ ‘Skifterët’ rrëmbejnë audin luksoz pranë ministrisë
17/08 19:38
Top News- Një apel nga UNMIK për Kurti-Vuçiç/Kosova dhe Serbia, vetëm një rrugë; dialogun
17/08 17:04
Top Channel/ Kurti në Bruksel, takim me Escobar, Stoltenberg e Vucic
17/08 15:27
Top News – Dy deputetët që shoqëruan Presidentin/Kush janë dhe si u përzgjodhën nga Begaj
17/08 12:04
Top News – Defender Europe 2023 në Kosovë / Dy regjimente të FSK krah aleatëve, Mehaj: Jemi gati
16/08 13:01
Top Channel/ Kriza energjetike në Kosovë/ Qeveria nën kritika për keq menaxhim të situatës
16/08 12:27
Top Channel/ Shqipëria shpëton Kosovën, i jep energji. Ndërpriten kufizimet drastike
15/08 19:47
Top News – Kosova në krizë, ‘e shpëton’ Shqipëria / Kthehen furnizimet me energji elektrike
15/08 18:36
Top Channel/Përplasja e parë! Kërkesa e Osmanit: Aleancë ushtarake. Begaj: Vetëm NATO,garant i paqes
15/08 14:59
Top News-‘Rusia nxit konflikt Kosovë-Serbi’!/Kurti i kërkon ndihmë Perëndimit për hyrjen në NATO
15/08 12:40
Top Channel/ Kosova nis reduktimet, ndërprerje drastike. 6 orë me drita dhe 2 orë pa energji
15/08 11:55
Top News – Nga Kurti te Komandanti i KFOR-it!/Takimet dhe agjenda e presidentit Begaj në Kosovë
14/08 12:28
Top News- Begaj si Meta, vizita e parë në Kosovë/ Presidenti, takim me krerët e politikës kosovare
13/08 17:50
Top News – Ndalohen skuterat e biçikletat elektrike / Sheshet e Prishtinës do të jenë ‘të lira’
13/08 16:11
Top News-‘Lufta ka nisur për gra, por jo për targa’!.Ç’i tha ambasadori i SHBA Vuçiç për Kosovën
12/08 21:34
Top News- Debati për mbajtjen e shamive në shkolla/Albin Kurti shprehet pro, por ka një kusht…!
12/08 18:37
Top Channel/ Nxënëset e mbuluara/ Kryeministri i Kosovës: të lejohet mbi 16 vjeç
12/08 15:15
Top News – Kosova, ‘frikë’ për dimrin / Paralajmërohet krizë energjetike, qeveria merr masa
12/08 12:22