Top Channel/ Basha: Në 100 ditë hapim bisedimet. Kreu i PD-së bisedon me zv. Presidentin e KE
15/04/2021 15:13

Basti politik i Lulzim Bashës nëse arrin të fitojë zgjedhjet është anëtarësimi i Shqipërisë ne Bashkimin Europian. Gjatë një video konference me zv/ Presidentin e Komisionit Europian, Margaritis Schinas, Basha zbuloi afatet që i ka vënë vetes për këtë proces. “Brenda 100 ditëve të para të qeverisë sime ta bëjmë të mundur hapjen e negociatave”. Tonet optimiste nuk munguan as nga zyrtari europian. “Negociatat pas zgjedhjeve. Keni shumë arsye për t’u krenuar për rolin në liberalizimin e vizave”. Kryedemokrati denoncoi fushatën e qeverisë për vaksinimin, ndërsa siguroi angazhimin e zv. presidenti te KE-së për ndihme. “Qeveria mungese transparencë, në bashkëpunim me BE do sjell në Shqipëri vaksina të certifikuara nga unioni”. “Sa i përket vaksinave dua te theksoj qe Covax mund te jete nje operacion ndërkombëtar por mendoj se është detyre e forcave politike sidomos ato pro BE te kujtojnë njerëzit qe BE është kontribuuesi me i madh ne ketë mekanizëm. Jam ne kontakte te vazhdueshme me austriaket per Pfizer qe dhe ju te keni se shpejti këto vaksina”. 10 ditë nga zgjedhjet parlamentare Kryedemokrati këmbëngul për një proces të rregullt zgjedhor. “Zgjedhjet kane te bejne me atë që vjen para drejt te ardhshmes ose per te qëndruar ne vend numëro si keto 8 vite. Keto zgjedhjet s’jane lufte personale mes meje dhe kundërshtarit por ato do duhet të jene zgjedhje të lira”.

Top Channel/ Gara për kreun e PD, dorëhiqet Enno Bozdo nga Komisioni Zgjedhor
17/05 12:55
Top Channel/ Mblidhet komisioni për Metën. Merr detyrën eksperti ligjor Artan Spahiu
17/05 12:53
Top News – U vendos në mbledhjen e kryesisë/ Partia demokratike në zgjedhje më 13 qershor
16/05 21:47
Top News – ‘Kurbanët’ e Edi Ramës/ Furtunë ndryshimesh në strukturat e socialistëve
16/05 13:58
Top Channel/ Sot Basha përballë kritikëve, pasdite mbledhja e Kryesisë dhe Këshillit Kombëtar
16/05 13:20
Top News – Basha përballë kryesisë demokrate/ Kush do ngelet jashtë dyerve të selisë blu!
16/05 12:58
Top News – E diela e përballjes së Bashës/ Debate në kryesi, çfarë pritet të ndodhë në PD!
15/05 19:14
Top Channel/“Dorëheqje dhe reformim të PD”, një ditë para përballjes me Bashën.Nishani: PD nuk fitoi
15/05 15:28
Top Channel/ Basha sulmon edhe KQZ/I paraprin vendimit të KAS për ankimimet e opozitës për zgjedhjet
14/05 15:39
Top Channel/ Policia, raport sekret për “Metën”/ Deputeti Braho: Analizë psikike të Presidentit
14/05 15:17
Top News – PD dhe LSI paraqesin provat në KAS/ Kërkojnë përsëritjen e zgjedhjeve në Berat
14/05 15:06
Top News – Nuk kontrollohen ndërtimet në bregdet/ Rama-Mos u merrni me rregullimin e avllive
14/05 14:41
Top Channel/ Rama për ndërtimet pa leje: Mos u fokusoni në maja malesh, sytë nga zonat turistike!
14/05 14:35
Top News – Basha me demokratët në Fier/ ‘Regjimi Rama-Doshi ndaloi përkohësisht ndryshimin’
14/05 12:57
Top Channel/ Ankesat për Beratin/ KAS shqyrton kërkesat ankimore të PD dhe LSI
14/05 12:36
Top Channel/Rama:Zonat turistike, si drita e syve për vendin!E pa pranueshme që ndërtimet pa leje…
14/05 12:33
Top Channel/ Miratohet plani i hetimit/ Shkresa me info sekrete nga policia në komisionin për Metën
14/05 12:31
Top Channel/ Basha: Masakra elektorale nuk do pranohet! Është ‘çirak’ i Ramës, ai që mendon se…
14/05 11:53
Top Channel/ Basha do përballet me rivalët/ Të dielën mbledhja e kryesisë së PD & Këshillit Kombëtar
13/05 15:23
Top News – Besimtarët festojnë Fiter Bajramin/ Mesazhet dhe urimet nga politika shqiptare
13/05 13:17