Top Channel/ Banorët e Vaut të Dejës ngrihen në protestë: Mark Babani, hiq duart nga taksat tona!
12/05/2021 11:32

Banorët e Vaut të Dejës me pankarta në duar kanë dalë të protestojnë kundër bashkisë, për shkak të rritjes së taksave. Ata akuzojnë kryetarin e bashkisë, Mark Babanin dhe e cilësojnë atë si ‘ideatori’ i grabitjeve të taksave të qytetarëve. Njëri prej protestuesve thotë se kryetari i bashkisë ka abuzuar me taksat e qytetarëve përmes sasive të karburantit të pajustifikuara në raport me mjetet që ka në pronësi bashkia. Protestuesit i bëjnë thirrje Prokurorisë së Shkodrës që të nisë menjëherë hetimet dhe shtojnë se protestat nuk do të ndalin derisa personat fajtorë të dalin përpara drejtësisë. “Vijat e taksave tona nuk ndalen, Mark Babani, ideatori i grabitjeve të taksave tona nuk ka të ngopur gjatë 4 viteve të qeverisjes në Vaun e Dejës. Korrik 2015- Korrik 2019 janë realizuar shpenzime për karburant lubrifikant me vlerë 572 milionë lekë, ndërkohë që gjatë muajve gusht 2019 prill 2021 te Mark Babani janë bërë abuzime galopante për blerje karburanti lubrifikant me vlerë 659 milionë lekë. 87 milionë lekë më shumë. Vjedhje për 21 muaj kjo. Duke abuzuar me taksat tona më të gjithë këtë sasi karburanti të pajustifikuar në raport me mjetet që ka në pronësi bashkia ka dhe abuzime marramendëse me pjesëtarë të fisit të tij, shumë e shumë punonjës të tjerë e shoferë pa dalë asnjë ditë të vetme në punë. Duke grabitur taksat tona, i bëjmë thirrje Prokurorisë të Shkodrës të nisë menjëherë hetimet, protestat tona nuk do të ndalin deri kur personat të dalin përpara drejtësisë”, shprehet një prej protestuesve.

Top News – Policia blindon rrugët për fundjavë/ Me dorë të hekurt, vendos gjoba e heq patenta
14/06 10:14
TopChannel/ Përfundon samiti i G7-ës, Biden: Jashtëzakonisht produktiv
13/06 22:27
Top News – Firma e Blinken dhe 2 vjet memorandum/ Qeveria firmosi për sigurinë teknologjike 5G
13/06 20:59
Top Channel/ Demokratët votuan për kryetarin / Nis procesi i numërimit
13/06 20:58
Top Channel/ Zgjedhjet e PD.Sonte mësohet rezultat. Para mesnate do të jenë numëruar votat
13/06 20:56
Top News – PD, mbyllen qendrat e votimit/ Rezultati përfundimtar paraditen e së hënës
13/06 20:34
Top News – Biden, koha e testit në Ballkan/ SHBA-BE me një tjetër standard për serbinë
13/06 20:34
Top Channel/ Mbyllet votimi për kryetarin e PD-së. Kryeson Basha
13/06 20:25
Top Channel/ Busti i Pashko Vasës më fund ka emër, falë familjarëve të atdhetarit
13/06 20:22
Top News – Kufijtë të hapur vetëm me 3 shtete/ Ja çfarë ndodh në aeroportin ‘Nënë Tereza’
13/06 20:15
Top Channel/ I riu gjendet i mbytur në Vithkuq/ Duhet të ishte në arrest shtëpie në Lushnjë, por…
13/06 20:12
Top Channel/Javën e ardhshme lirohen të tjera masa. Brataj: Çdo gabim lidhet me shëndetin e njerëzve
13/06 20:11
Top Channel/ Dita e dytë e protestës së maturantëve, kundër testit të matematikës
13/06 20:01
Top Channel/ Mali me mbetje në Kurbin, këtij vendgrumbullimi nuk i është dhënë zgjidhje
13/06 19:53
Top News – Rama firmos me sekretarin Blinken/ Takimi pas shpalljes ‘non grata’ të berishës
13/06 19:51
Top News – Shqipëria merr frymë plotësisht/ Shumë pak infektime, asnjë viktimë nga covid
13/06 19:47
Top News – Mesazhi prekës i mjekut Tritan Kalo/ 35 ditët e fundit, që e ndajnë nga pacientët
13/06 19:45
Top Channel/ Rama takon Blinken, marrëveshje për koordinimin e teknologjisë 5G mes SHBA e Shqipërisë
13/06 19:40
Top Channel/ Demokratët votuan për kryetarin/ Rivalët e Bashës e kontestuan procesin që në nisje
13/06 19:05
Top News – 15 mashtrues me dosje nën hetim/ Zbulohet skema, si përfitohen miliona lekë
13/06 19:02