Top Channel/ “Ballë për ballë”: delegacionet e Serbisë dhe Kosovës takohen në Bruksel!
07/07/2021 11:40

Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë takohen sot në Bruksel, në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian. Takimi zhvillohet në nivel negociatorësh, por, siç është shprehur i dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun, Mirosllav Lajçak, “asgjë në dialog nuk është teknike dhe gjithçka është thellësisht politike”. Të martën, delegacioni i Kosovës, i udhëhequr nga zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, ka pasur pothuajse gjatë gjithë ditës bisedime me ekipin e Lajçakut, ndërsa ngjashëm me takime e ka nisur sot ditën edhe delegacioni i Serbisë, i udhëhequr nga drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkovic, thote REL. Në këto takime mësohet se palët raportojnë për pikepamjet e tyre lidhur me zbatimin e marrëveshjeve të arritura deri më tani, si dhe për temat që duan të diskutohen në vazhdim të dialogut. Bisedimet e sotme mes delegacioneve negociuese janë të parat në këtë nivel që nga takimi i parë midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçic, më 15 qershor. Një takim tjetër mes tyre pritet të zhvillohet para datës 25 korrik, por kjo nuk është saktësuar ende. Sipas Lajcak, sot diskutohet edhe përgatitjet e takimit të ardhshëm Kurti-Vuçic.

Top News/ Kush ishte Faton Hajrizi? I dënuar për vrasje, grabitje dhe arratisje nga burgu
19/07 21:50
Top News/ Shqipja mes emigrantëve. Mbahet në Prishtinë seminari me mësuesit e diasporës
19/07 17:45
Top News/ Masakra me 16 shqiptarë të vrarë. Dënohet me 12 vite burg ish-polici i Millosheviçit
19/07 17:43
Top News/ Pas vrasjes së Faton Hajrizit/ Serbia kërkon ‘kokën’ e vëllait tjetër në Gjermani
19/07 17:43
Top Channel/Vritet vrasësi i policit! Ministria e Brendshme e Serbisë lajmëron ekzekutimin e Harizaj
19/07 15:46
Top Channel/ Kosova në samitin e Oxfordit. Osmani-liderëve të BE-së: Rusia, kërcwnim për demokracinë
18/07 22:16
Top News/ Vrasja e policit serb/ Daçiç: S’është e rastësishme, presim bashkëpunim nga Gjermania
18/07 19:03
Top Channel/ Vret policin serb, kërkohet një shtetas i Kosovës. Qëlloi policët që e ndalën në Serbi
18/07 15:13
Top Channel/ Vret policin serb! Kërkohet një shtetas i Kosovës. Qëlloi me armë policët që e ndalën
18/07 12:25
Top Channel/ Osmani vendos ndërkombëtarët me “shpatulla pas muri”: Garanci për Asociacionin!
18/07 11:28
Top Channel/ Ekspertët nga Kosova për dialogun: E zvarrit Serbia, pret administratën e re në SHBA
17/07 20:41
Top News/ Milan Radioçiç në kufi me Kosovën. AKI: Po trajnon një grup, po përgatitet për sulm
17/07 17:32
Top News/ 70 mijë ndërtime pa leje. Qeveria e Kosovës paralajmëron fushatë regjistrimi
17/07 17:31
Top News/ Burokracia e Brukselit. Masat ndëshkuese ndaj Kosovës ‘enden’ korridoreve
17/07 17:19
Top Channel/ Haga dënon Pjetër Shalën, ish luftëtari i UÇK akuzohej për një vrasje në Kukës
16/07 19:30
Top News/ Aksioni në Veri të Kosovës. Policia mbyll ‘rubinetin’ e naftës ruse përmes Serbisë
16/07 17:47
Top News/ Afatet e Lajçak për dialogun. Kosova do të dorëzojë në kohë komentet e saj
16/07 17:45
Top News/ 100 mln euro për emigrantët/ Qeveria e Kosovës, fond joshës për investimet e diasporës
16/07 17:44
Top News/ Blen 1 milion Euro energji në ditë / Kosova po ndëshkohet nga i nxehti, kërkesë e shtuar
16/07 16:02
Top Channel/ Në kujtim të martirëve! Përkujtohen 116 të vrarët në fshatrat e Vushtrisë
16/07 12:35