Top Channel/ ANALIZA: Pse Gjeorgjia dhe Shqipëria në Euro 2024 është shenjë e Ringjalljes së Lindjes
20/06/2024 21:14

35 vite pas rënies së Murit të Berlinit, në këtë qytet do kurorëzohen në 14 korrik kampionët e “Euro 2024”. Këtë vit, në kampionatin evropian të futbollit, vërehet fakti se perspektiva e pjesës lindore të kontinentit në futboll. Pa përfshirë Gjermaninë, 11 nga 24 ekipet pjesëmarrëse janë nga ish-blloku sovjetik, në krahasim me tetë që ishin në 2020 dhe 2016. Në një analizë të gjatë, “The Guardian”, shkruan se disa nga këto shtete na kanë surprizuar. Republika Çeke, Rusia e vazhdimisht Kroacia. Një rritje të dukshme ka edhe Hungaria, që ia doli të kualifikohej për herë të parë në 2016 apo Serbia, që renditet e 19-ta nga UEFA. Gjeorgjia mbetet skuadra me renditjen më të ulët në Gjermani. Nga ana tjetër, renditja e Shqipërisë është e paqëndrueshme, thotë The Guardian. Ata janë frymëzuar nga trajneri i tyre, Sylvinho, i cili promovoi një sërë lojtarësh të panjohur më parë dhe me tetë ndeshjet e realizuara, ia dolën të jenë në krye të grupit të tyre kualifikues. Liga e tyre renditet e 47-ta. Dëshmia më e madhe, vazhdon prestigjiozja, është se sa larg ka ecur blloku postkomunist. Duket se ,odeli i vjetër i kontrollit shtetëror ka ikur dhe investimet shtetërore janë rikthyer në disa fusha, duke gjetur mënyra të reja financimi për zhvillimin. Pamjet: AFP

Top News/ Kush është gruaja e Alvaro Moratas? Nënë e katër fëmijëve..
12/07 10:44
Top Channel/ Skandali seksual në kampin e Kombëtares, prokurorja tregon nëse u lëshua urdhër arresti
10/07 21:16
Top News/ Kur Lionel Messi ‘bekonte’ Lamine Yamal, del fotoja e vitit 2007
10/07 12:03
Top Channel/ “Mbikëqyrësi abuzoi me 18-vjeçaren”, detaje rreth skandalit në kampin e Kombëtares
09/07 23:12
Top News/ Sylvinho nuk e lë stolin kuqezi. Trajneri arrin akordin për rinovimin e kontratës me FSHF
09/07 19:40
Top Channel/ ‘Supervizori i Kombëtares përdhunoi punonjësen e hotelit në Dortmund’, nisin hetimet
09/07 17:29
Top Channel/ Sylvinho do qëndrojë në Shqipëri! Trajneri brazilian: Kemi arritur marrëveshjen me FSHF
09/07 15:36
Top Channel/ Gjysëmfinalja e Euro2024, Mynihu oshëtin nga brohorimat e tifozëve spanjollë e francezë
09/07 14:30
Top Channel/ Olimpiada, Shqipëria pa peshëngritje. asnjë shtangist në Paris
07/07 20:03
Top Channel/ Regbi në Divjakë, spektakël në plazh, morën pjesë ekipe nga Kosova dhe Spanja
07/07 15:29
Top Channel/ Strakosha ndahet nga e dashura? Arratiset në “ishullin e miliarderëve” me…
05/07 20:23
Top Channel/ Provokoi me simbol ekstremist, ministrja e Brendshme e Gjermanisë sulmon yllin turk
04/07 21:35
Top News/ Futbolli shqiptar në zi/ Ndahet nga jeta legjenda, Bejkush Birçe
30/06 13:19
Top Channel/ Gruaja Bodybulding! Nëna e dy fëmijëve merr vendin e 3-të në kampionatin botëror
29/06 12:37
Top Channel/ Përsëritet historia! Flamurtari dhe Barcelona do të përballen në fushë pas 38 vitesh
28/06 23:20
Top Channel/ Flamurtari-Barcelona! Përsëritet historia, ritakoihen ekipet që u ndeshën në vitet ’80
28/06 15:54
Top News/ Khvicha Kvaratskhelia / Brenda jetës së yllit të Euro 2024
28/06 11:53
Top News/ A u lejohet lojtarëve të kombëtares të kryejnë marrëdhënie intime?
27/06 15:17
Top Channel/ Trajneri i kombëtares/ A do të qëndrojë braziliani Sylvinho në krye të kuqezinjëve?
27/06 12:34
Top Channel/ Arbër Hoxha pas sfidave në Euro24: Kishim kundërshtarë të fortë, por dhamë maksimumin
25/06 19:08