Top Channel/ 97 deputetë kundër Ilir Metës/ Komisioni hetimor do drejtohet nga deputeti Alket Hyseni
07/05/2021 15:08

Parlamenti me 97 vota pro, 6 kundër dhe 1 abstenim i dha dritën jeshile ngritjes të komisionit hetimor për presidentin Meta. Ky komision ngarkohet që brenda 3 javëve, të argumentojë përmes një raporti të gjitha pretendimet se kreu shtetit me përfshirjen në fushatë elektorale shkeli kushtetutën. PËRBËRJA E KOMISIONIT HETIMOR “META 2” Alket Hyseni Kryetar Myslym Murrizi Nënkryetar Klotilda Bushka Sekretar Vasilika Hysi Anëtar Elena Xhina Anëtar Spartak Braho Anëtar Halil Jakimi Anëtar Nikolin Staka Anëtar Arlind Carcani Anëtar Ermonela Felaj Zëvendësues Xhemal Qefalia Zëvendësues Eugen Bojaxhi Zëvendësues Këtë komision të dytë hetimor ndaj kreut të shtetit do ta drejtojë socialisti Alket Hyseni me nënkryetar Myslym Murrizin. Në përbërje të komisionit janë edhe 4 anëtarë nga PS ndërsa nga opozita 3. Kreu grupit parlamentar socialist Taulant Balla i tha kuvendit se “ kurrë institucioni i Kryetarit të Shtetit nuk është përdhunuar në mënyrë kaq banale nga askush më parë, në këto 30 vite”. “Procedura për shkarkimin e Ilir Metës është një detyrim sa moral aq edhe kushtetues i Kuvendit, për ti hequr një orë e më parë turpin nga vetja dhe nga emri i Shqipërisë dhe për t’ia lënë turpin në derë atij që e ka. Skandalet publike të Ilir Metës me thirrjet për dhunë dhe me qëndrimin turpërues ndaj SHBA, aleatit strategjik të Shqipërisë, makthet e tij se SHBA do ta vrasë me raketë në Malin me Gropa, krahasimet apo vendosja përballë e aeroplan-mbajtëseve ruse, koreano-veriore, si alternativë ndaj SHBA janë të mjaftueshme që Komandanti i Përgjithshëm i Forcave te Armatosura të dalë me urgjencë, menjëherë në lirim menjëherë”, tha ai. Në këtë tentativë të dytë shkarkimi socialistët janë të vendosur që deri në mesin e muajit korrik ta nxjerrim njeriun e votuar prej tyre nga zyra e presidentit. Propozimi i pritshëm i për shkarkim, votuar nga parlamenti për presidentit, do të jetë një ndër testet më të rëndësishme në të gjithë historinë e gjykatës kushtetuese shqiptare e kthyer funksionale pas debateve të forta mes shumicës qeverisëse dhe presidentit. Sido që të jetë vendimi kushtetueses socialistët përsëri do ta kenë përballë Ilir Meten si brenda apo jashtë pallatit presidencial.

Top News – Hetimi për krimin zgjedhor/ Nuk nis procedimi penal për 25 denoncime
23/06 13:02
Top Channel/Kryemadhi fut Vasilin në Kuvend/Zgjedh mandatin në Fier, i heq mundësinë Kejdi Mehmetajt
21/06 15:09
Top News – Nishani-Basha një i paaftë/ Po vijon maskaradën me zgjedhjet për strukturat
21/06 13:10
Top News-‘Ndërmarrjet ujësjellësave me aksionerë’/Rama-të shkrihen,jo më para nga buxheti i shtetit
21/06 13:10
Top Channel/ Rama: Brenda këtij viti shumë vende do kenë 24 orë ujë, Tirana do mbetet e fundit!
21/06 11:03
Top News – Basha, 3 muajt e furtunës në PD/ 17 korriku, nisja e një procesi reformimi
20/06 11:41
Top Channel/ PD nis reformimin/Do mblidhet kuvendi kombëtar për ndryshime statusore dhe për zgjedhje
18/06 19:45
Top News – Basha ‘tregon muskujt’ me vartësit/ Furtunë në degët lokale që humbën zgjedhjet
18/06 14:55
Top Channel/ Sot mbledhje e kryesisë në PD/ Në 17 korrik mblidhet Kuvendi
18/06 12:26
Top Channel/Mahmutaj kritikon përplasjen mes Lelit e socialistëve:Anashkalohen problemet e qytetit
18/06 12:13
Top News – 106 ligjet pa firmën e presidenti Meta/ Nuk u dekretuan, si një ‘hakmarrje’ politike!
18/06 09:34
Top Channel/ Hynë në listën e PD, aleatët pendohen! Duan të përfitojnë paratë sipas votave!
17/06 19:35
Top News – Konflikti mes Ramës dhe Lelit/ Damian Gjiknuri, ‘kunja’ për kryebashkiakun
17/06 15:59
Top Channel/ “Të korruptuarit të shkojnë në burg!” Ambasadorja Yuri Kim shpjegon urdhrin e Biden
17/06 15:32
Top Channel/ Partitë e vogla kundërshtojnë në gjykatë përllogaritjen e votave brenda koalicionit
17/06 12:26
Top News – Fati politik i Bashës dhe opozitës/ Analistët, skeptikë për një politikë të re
17/06 11:34
Top Channel/ Certifikohen zgjedhjet e 25 prillit, Kolegji rrëzoi pretendimet e opozitës për rivotim
15/06 15:05
Top Channel/ Paditë e fundit në Kolegj Zgjedhor. Sot shqyrtohet Elbasani dhe Fieri
15/06 12:31
Top News-U konfirmua si kryetar në mandatin e tretë/Basha-përpjekjet tona kundër regjimit Rama-Doshi
15/06 00:55
Top Channel/ Murrizi sulmon Krajën: Ke qenë hetues, pse trembesh nga e kaluara jote?
14/06 16:33