Tjetërsimi i tokave në Hamallaj/ Si u regjistruan pronat duke anashkaluar dëshmitë e trashëgimisë
28/10/2020 19:35

Pronat në Gjirin e Lalzit kanë tërhequr vëmendjen e publikut për mënyrën e abuzimit dhe tjetërsimit që është bërë vitet e fundit. Top Channel ka siguruar sëfundmi një tjetër shkelje të rëndë, kësaj here në zonën e Hamallajt, e pozicionuar në pjesë jugore të Lalzit. Bëhet fjalë për një parcel prej më shumë se mbi 100 mijë metra katrorësh, buzë detit. Parcela është ndarë në disa përfitues, ku secili prej tyre është regjistruar me çertifikatë pronësie, në bazë të aplikimit të datës 4 Nëntor 2019 dhe më pas është lidhur një kontratë porosie me një kompani ndërtimi. Top Channel ka siguruar dosjen e plotë sesi janë regjistruar këto prona, brenda një afati të shkurtër kohor nga Agjencia Shtetërore e Kadastrës, dega Durrrës. Procedura e përshpjetuar ka anashkaluar dëshmitë e trashëgimisë, duke bërë kështu regjistrimin, saktësimin dhe pozicionimin e hartave, për vetëm një pjesë të përfituesve të kësaj parcele. Në një situatë normale, Kadastra e Durrësit duhej të hapte të gjitha dëshmitë e trashëgimisë, të verifikoheshin përfituesit e më pas të bëhej regjistrimi i pronës. Por, procedura ka nisur nga fundi dhe përfituesit të cilët kanë nënshkruar një kontratë porosie për ndërtim, kanë nisur konfliktet me një pjesë tjetër të familjarëve. Aktualisht disa prej përfituesëve kanë fituar proceset gjyqësore për dëshminë e trashëgimisë, por Kadastra e Durrësit e ka të pamundur ta regjistrojë apo të bëjë korrigjimet në parcelën prej 100 mijë metrash, pasi aktualisht është e bllokuar me kontratë porosie nga sipërmarrësi.

Lëpusha, pika turistike që po izolohet nga dëbora dhe mungesa e energjisë elektrike
25/01 15:29
Top News – Mazi-konferenca në qershor/ Këshilla e kryenegociatorit-flisnin nën një zë
25/01 15:24
Rrëshqitja e pallatit në Gjirokastër/ Banorët në rrezik prej tre vitesh sa herë bie shi
25/01 15:22
Elbasan, Uji hyn në banesa/ Probleme nga reshjet gjatë natës
25/01 15:13
Përmbytje në Shijak/ Del nga shtrati lumi Erzen, mbulon tokat dhe hyn në banesa
25/01 15:08
Përmbytje në Shkodër, Dajç dhe Obot, shumë banesa në ujë. KESH shton shkarkimet
25/01 15:06
Top News – Vlorë, gjendet një gomone në det/ Dyshohet se përdorej për trafik klandestinësh
25/01 14:58
Top News – 7 lloje problemesh me lëkurën/ Pasojat e koronavirusit edhe dy muaj më pas
25/01 14:57
Top News – Prishja e pazareve të drogës/ Dyshohet si shkaku i vrasjes së 38 vjeçarit Edmir Begu
25/01 14:57
Top News – Hetimi për biznesmenin e zhdukur/ Mediat italiane fajësojnë policinë shqiptare
25/01 14:57
Gomonia në Vlorë mund të jetë përdorur për trafikimin e sirianëve/ Policia jep detajet
25/01 14:41
Top News – Korrupsion me ndërtimet pa leje/ Zyrtarët e IKMT merrnin 1-3 mijë euro
25/01 14:35
Trajneri i vojejbollit i Tiranës, Ardian Gorenca, vlerësohet me Medaljen e Mirënjohjes
25/01 14:33
Thyerje e masave anticovid/ 1231 qytetarë të gjobitur, 1 mln lekë administratorit të biznesit
25/01 14:24
Mbi 55 mijë teste të shpejta, Manastirliu në “Qytet Studenti”: Vaksina nëpërmjet COVAX, në Shkurt
25/01 13:29
Top News – Lumi Ishëm del nga shtrati/ Përmbyten disa fshatra në Fushë-Krujë
25/01 13:19
Top News – Reshjet, rikthehen përmbytjet në Shkodër/ Përmbytjet në Elbasan, dy zona pa energji
25/01 13:19
Top News – Probleme pa fund me rrugët e ‘Salillarit’/Aksi Vlorë-Orikum vazhdon të ketë shkarje rruge
25/01 13:19
Prurjet e shumta të reshjeve, përmbytet përsëri pazari i gjësë së gjallë pranë Urës së Mifolit
25/01 13:09
Atentat për pazare droge/ 38-vjeçari u qëllua me kallashnikov dje në Durrës
25/01 13:03