Thirrje Dick Marty të dëshmojë/ “Edhe Serbia ka kërkuar informacion për UÇK në Shqipëri”
18/12/2020 15:10

Komisioni i Posaçëm Parlamentar që po analizon veprimet e kryera nga institucionet shtetërore, në kuadër të hetimeve për krimet e supozuara të UÇCK në territorin shqiptarë, tashmë ka nisur kërkesat tek SHIK, Prokuroria e Përgjithshme dhe Ministria e Drejtësisë. Ulsi Manja kryetar i këtij komisioni tregon për Top Channel se çfarë informacioni specifik është kërkuar. “Këtyre institucioneve do ti dërgohet i gjithë informacioni i bashkëpunimit të ndërsjellët jo vetëm me taskforcën e EULEX sepse ky bashkëpunim ka nisur që më përpara në kuadër të ligjit për marrëdhëniet juridiksionale me autoritet e huaja por edhe me UNMNI-un e Gjykatën e Hagës por edhe me taskforcën e EULEX-it. Do të merret i gjithë dokumentacioni bashkëpunimit në fushën e ndihmës juridike të ndërsjellët në fushën penale”. Por a do të mund të merret dëshmia e Dick Martit siç edhe ka kërkuar anëtari këtij komisioni Mulsim Murrizi? “Kemi parashikuar seanca dëgjimore dhe dje vendosëm ta lëmë të hapur këtë çështje lidhur me kërkesën e Murrizit. Nëse kuadri ligjor e lejon këtë mund të bëjmë seancë me Dick Marty por dhe të tjerë që Murrizi ka kërkuar për të dhënë dëshminë para Komisionit. Por gjithmonë është në varësi të dokumentacionit që do të administrojë komisioni”. Ndërkohë Top Channel mëson se në këtë komision ka mbërritur një informacion që është marrë në konsideratë se gjatë 15 viteve të fundit, Serbia përmes letër porosive, ka kërkuar informacione të ndryshme për veprimtarinë e UÇK-s në Shqipëri.

Top News- Dosja që bën bashkë Berishën dhe Alibeajn/Demokratët kërkojnë shtimin e numrit të bashkive
09/08 16:00
Top Channel/ Kërkesat ekonomike të opozitës, Berisha: Uljen e taksës së naftës dhe biletë falas
08/08 15:27
Top News – Berisha paralajmëron revoltë!/ Publikon programin e emergjencës me disa kërkesa
08/08 14:55
Top Channel/ Zhurmë për “Ramën”, heshtje për vete. Grupimi i Berishës reagon për raportin e DASH
06/08 14:57
Top Channel/ Opozita për Çuçin, Meta sulmon ministrin e brendshëm
05/08 15:26
Top News-Berisha dhe Meta, politika e gushtit!/ Dy liderët në fushatë, apo taktikë për opozitarizëm?
05/08 12:50
Top News- Berisha akuzon Ramën për tradhti: Po inkurajon konfliktin në veriun e Kosovës
01/08 21:45
Top News – Që nga Begaj, Rama dhe të tjerët!/ Reagon politika në Shqipëri, pranon shtyrjen!
01/08 19:44
Top Channel/ “Qëndrimi për Kosovën nuk ndryshon”, Sancez deklaratë në Tiranë. Rama: Vuçiç mos t’i…
01/08 15:29
Top News – Ish-kandidati i LSI u akuzua se bleu vota / SPAK kërkon 1 vit burg për Etjon Jokën
29/07 16:49
Top News – Qeveria merr pushimet e verës/ Bëhet gati për përballjet e mëdha në shtator
29/07 16:17
Top News- Zyrtarët, pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit!/PS, kërkesë në kuvend për ndryshimin e ligjit
29/07 15:20
Top News – Aleanca Meta-Berisha për të rrëzuar Ramën/Ish-kryeministri flet për revoltën e fuqishme
29/07 15:16
Top Channel/ Meta: Mbrohem ligjërisht. Berisha gjen emrin e spiunit I.M dhe mbron Ilir Metën
29/07 15:15
Top Channel/ “Hakerat nuk prekën Mbrojtjen”,Peleshi:Pjesët e tjera janë në proces
29/07 15:09
Top News-Debati për politikanin spiun të Sigurimit / Replika mes Ballës dhe Vasilit për Ilir Metën
28/07 20:57
Top News-Nga veshja e kryeministrit, tek komunikimi i afërt me Ballukun. Çfarë ndodhi në Kuvend
28/07 20:36
Top News-Seanca e Jashtëzakonshme e Kuvendit/Votohen dekretet e Begajt për ndryshimet në qeveri
28/07 19:21
Top Channel/ “Fletorja zyrtare” në terr, faqja ku publikohen vendimet e qeverisë, jashtë funksionit
28/07 15:08
Top Channel/ Biden mesazh për shqiptarët: Në krah me ju, kundër korrupsionit dhe për hyrjen në BE
28/07 15:04