Teatër në natyrë/ “Komedia pas vdekjes” e Çajupit, premierë në Korçë
18/07/2020 15:28

Komedia Pas Vdekjes e Ccajupit erdhi në Korccë në një formë ndryshe. Një teatër i zhvendosur në natyrë që ka në vetvete mesazhin e ruajtjes së gjuhës shqipe dhe që për skenë ka oborrin e Mësonjëtores së parë Shqipe solli një interpretim dinamik të artistëve. Me regji të Hervin Cculit kjo premierë ku ndërthuret vepra origjinale me situatën aktuale, ishte e para që erdhi për artdashësit Korccarë pas shumë muajve shkëputje shkaktuar nga COVID 19.

“Zafest” do bëhet online/ Nisi Festivali me poezi dhe aktivitete
25/09 12:35
Ekspozohen dokumentet e rralla/ Ekspozita në 140-vjetorin e Çerçiz Topullit
25/09 12:22
Dokumentari për Minella Borovën/ Rrëfimi për emigracionin e vështirë në Argjentinë larg publikut
24/09 19:57
“Biri” i Flutura Açkës/ Libri më i ndjerë dhe më personal i shkrimtares për djalin që humbi para kohe
23/09 20:03
Festival i muzikës baroke/ Interpretimet në sallat e muzeut kombëtar
22/09 15:34
“Violinisti gjirokastrit”/ Filmi kushtuar skulptorit Arben Bajo
22/09 12:32
Nisi Tirana Intenational Film/ Sot premiera rajonale e filmit “Liqeni im” i Gjergj Xhuvanit
19/09 20:08
Ekspozitë në kohën e covidit/ Fototeka Marubi ekspozon punimet e fotografit Dedë Jakova
18/09 13:02
Pogradeci, qyteti i 40 filmave/ Edicioni i 10 i festivalit të kinematografisë dhe kulinarisë
18/09 12:34
Muzika kalon kufijtë/ Në Shkodër mblidhen artistë nga gjithë Ballkani
16/09 15:42
100 vjetori i Federico Fellinit/ Përkujtohet në Tiranë regjisori i madh italian
16/09 12:54
Kur xhirohet një film/ “Profesionisti” me skenar të Ylljet Alickës, del në vjeshtë
12/09 19:59
Turizëm në 1800 metra lartësi/ Valbona dhe Thethi me më shumë vizitorë vendas
12/09 16:43
Audicionet e “Kinostar”/ Rubrika më e re në “E diell” që zbulon talentet në fushën e aktrimit
11/09 19:57
Letrat e nënë Terezës/ Ekspozita në Muzeun Historik Kombëtar
10/09 19:59
Beqarët e “Përputhen”/ Zbulon të gjithë pjesëmarrësit e programit, autorja premton surpriza
09/09 20:00
Qendra kombëtare e librit, zgjedh tituj të Kadaresë, Blushit, Lubonjës dhe Zhitit
09/09 17:08
Ekspozitë brezash/ Familja Llukaçi sjell 130 punime në Durrës
08/09 12:14
“Liqeni im” hap TIFF/ Filmi i Gjergj Xhuvanit nis edicionin e 18 te festivalit
07/09 20:07
Nis festivali “Kokofest”/ Maratona e komedive në Korçë
07/09 12:38