Të pastrehët e tërmetit Durrës, familja që ka humbur banesën: Bonusi nuk mjafton për qiranë
06/10/2020 15:28

Në Durrës, shtëpia e familjes Jaçe i mbijetoi pa dëme tërmetit të 26 nëntorit, po jo pasojave të tij. 11 muaj më vonë, ajo u shkatërrua plotësisht nga shembja me lëndë eksplozive e pallatit shumëkatësh të dëmtuar nga tërmeti, në lagjen 17 të qytetit bregdetar. “Që nga fillimi i shtatorit na larguan nga shtëpia se do të shembej pallati dhe bashkia do të na e ndërtonte po këtu. Njëherë na thanë se do të na jepnin lekë, pastaj e ndryshuan. Na kanë sjellë një shkresë pa firmë e vulë ku thuhet se nëse dëmtohet shtëpia do të ndërtohet nga bashkia. Shtëpia nuk pati asnjë gërvishtje nga tërmeti. Ma shkatërruan shtëpinë tani. Banohet këtu?!”tha Krenar Jaçe. I mbetur pa strehë, Krenari është i pasigurt nëse do ta gëzojë sërish pronën e tij dhe ku do të jetojë në vazhdim derisa shtëpia e tij të rindërtohet. “Unë s’para derdh lot, po kur e kam parë kam qarë. Jam në rrugë të madhe. Merr bonus me 15 000 lekë, po ku të shkoj me kaq para?! Kur pyes për banesë me qira janë mbi 20 mijë lekë dhe duhen paguar paradhënie 6 muaj. Momentalisht jam në rrugë të madhe. Dua të më ndërtohet shtëpia këtu ku jam.” , tha ajo. Në këtë prag dimri, të njëjtin fat patën edhe disa shtëpi të tjera pranë objektit të shembur, ndërsa u dëmtuan edhe pallatet e bizneset përreth.

Ekzekutimi i 27-vjeçarit në Vlorë, Policia: Viktima u gjet i pajetë në makinë nga një kalimtar
01/12 21:57
Top News – Shqipëria dhe integrimi/ Nisja dhe… pritja e një procesi!
01/12 21:08
Top News – Komitet për emergjencat/ Nis puna, pas vendimit të qeverisë
01/12 20:09
Top News – Autorët djegin makinën/ Atentat ndaj ‘Leksit të druve’
01/12 20:08
Rriten infektimet, 832 raste të reja/ 12 humbje jete, në 4 spitalet COVID po trajtohen 506 pacientë
01/12 20:04
Top News – Në pritje të vetting…! Edhe 500 prokurorë e gjyqtarë
01/12 19:59
Dënohet gjyqtari i vetting-ut/ Luan Daci falsifikoi dokumentet. Për 12 muaj do jetë në shërbim prove
01/12 19:44
Top News – Përgjuesit e policisë/ Agjentet e SHÇBA, me shumë punë…!
01/12 19:16
Atentati ndaj 42-vjeçarit në Lezhë, policia gjen makinën e djegur dhe armën e autorëve
01/12 19:01
Të shtëna me armë në Lezhë, një i plagosur (gjendet edhe një makinë e djegur)
01/12 18:25
Top News – Pacientet me covid 19/ Si do komunikojnë me familjarët
01/12 17:59
Top News – Sërish shifra të larta/ 12 viktima edhe 832 raste me covid
01/12 17:46
Top News – Ekzekutim për 200 euro!/ Zbardhet dëshmia e autorit shqiptar
01/12 17:43
Top News – Mësimi i alternuar/ Kushi në shkollën ‘Edit’h Durham’
01/12 17:17
Top News – Rasti i parë me covid/ U zbulua 1 vit më parë në Wuhan
01/12 17:16
Top News – Kërkesa nga OFL / 5 persona të dhëna për pasurinë
01/12 17:08
Top News – 1552 gjoba për maskat/ Qytetarët ende të pandërgjegjësuar
01/12 17:07
Manastirliu: Do ndërmjetësojmë komunikimin mes pacientëve dhe të afërmve me tableta
01/12 16:35
Top News – Rama thirrje fermerëve/ ‘Nis procedura për naftë pa taksa’pak efekte nga video
01/12 16:24
BE shtyn bisedimet me Shqipërinë/ Shtyrja ishte paralajmëruar nga kancelarja Merkel
01/12 16:06