Të moshuarit në azil fitojnë lirinë/ Pas vaksinimit nisin të lëvizin normalisht
08/04/2021 15:28

Në “Shtëpinë e të Moshuarve”, në Tiranë jetojnë 44 persona, të cilët për një periudhë 7 mujore, qëndruan në izolim total. Prej pak javësh po shijojnë lirinë e plotë, pasi kanë kryer të dy dozat e vaksinave. “Tani që e kemi kryer vaksinën, jemi më të lirë nga ana emocionale dhe shpirtërore. Dita ime nis me një kafe me shokët dhe shoqet këtu. Më pas shkoj e takoj vajzën time, dhe nipin e mbesën, që për gati një vit nuk i përqafoja dot, nuk i takoja, i ruaja dhe më ruanin”, thotë një banore. “Ne i ruhemi ndonjë sëmundjeje tjetër tani, po për Covid nuk pyesim, është i vdekur, për ne”. “Unë kam punuar si violinist në Ansamblin e Ushtrisë. I bie dhe kitarës. E kam marrë këtu me vete, dhe kur kemi ndonjë ditëlindje, apo festë, i bie”, shprehet një tjetër. “Si një muzikant mendoj se ‘Requiem’ i Mozartit do të ishte kolona zanore e periudhës së atij izolimi që përjetuam, ndërsa tani unë mendoj se ‘4 Stinët’ e Vivaldit, ‘Pranvera’ sidomos, i shkon kësaj periudhe tani, që jemi vaksinuar“.

Basha në Klos: Socialistët e zhgënjyer janë bashkuar me demokratët për të sjellë ndryshim
10/04 22:50
Çuçi takime në Memaliaj dhe Tepelenë: PS i fiton zgjedhjet, këtë e di edhe opozita
10/04 22:46
Durrës, 143 kg kokainë mes bananeve/ U zbulua nga skaneri në kontenierin e ardhur nga Ekuadori
10/04 22:45
Kandidatët për deputetë të PS për qarkun e Durrësit kanë zhvilluar takim me profesionistët e rinj
10/04 22:44
Basha në Burrel: I përkasim Europës me zemër e mendje. Nesër do t’i përkasim me standarde e ekonomi
10/04 21:36
Top News – Kokainë në kontenier bananesh/ Kapen 143 kg në portin e Durrësit, vinte nga Ekuadori
10/04 21:33
Top News – Meta ‘shpërthen’ nga Vlora/ Më 26 prill, Rama do te nxjerrë kartelën
10/04 21:32
Rama inspekton rrugën Peshkëpi-Selenicë dhe thumbon Metën: E ftoi Damiani, por ai nuk del ditën
10/04 21:31
Top News – Basha ndalet në Burrel/ ‘Shqiptarët e kanë ndarë mendjen kë do votojnë’
10/04 20:37
“Brenda 6 muajve statusi i minatorit”/ Basha: Kam kërkuar falje që nuk e miratuam në qeverisjen e PD
10/04 20:35
Top News – Koka zotohet nga Durrësi/ Qytetin do ta kthejmë në kryeqendrën e turizmit
10/04 20:30
Kandidatet e PS Durrës takim me profesionistët e rinj
10/04 20:23
Sot 6 humbje jete, 360 të infektuar/ 534 të shëruar, në spitale 227 pacientë
10/04 20:06
Policia: Sekuestrohen 143 kg kokainë në kontenier, arrestohen 2 administratorët e kompanisë
10/04 20:05
Aplikacioni i Për’puthen/ Mund të shkarkohet në App Store dhe Playstore
10/04 19:58
Rama: Marrim 74 ose 78 mandate/ “Shkojmë edhe 80 nëse Damiani e bën tërmet”
10/04 19:49
“Na vaksinoni, jemi të rrezikuar”/ Kërkesa e personave me aftësi të kufizuar
10/04 19:48
Covid vret gazetaren/ Anila Dushi shkruante: Kam dëgjuar mjaft nga ata që e kaluan. Por qenka tmerr
10/04 19:47
Derë më derë për vaksinat/ Mjekët dhe infermierët udhëtojnë në fshatrat e Shkodrës
10/04 19:46
Gruaja digjet, burri vetëvaret/ Burri xheloz djeg të gjallë gruan, çifti po përfundonte divorcin
10/04 19:45