Si u bë milioner dhëndri i Berishës/ Skema që drejtoi për privatizimin tokës së kompleksit Partizani
24/10/2020 19:32

Jamarbër malltezi është aktualisht një nga pronarët e kompanive të ndërtimit të banesave me të mëdha në vend. Po si u bë I apasionuari pas mjedisit dhe natyrës një pronar i madh ndërtimesh betoni hekuri dhe tullash. Top Channel ka zbardhur rrugëtimin e pasurimit të Malltezit. Jamarbër është I martuar me Argita Malltezin, vajzën e ish kryeministrit Berisha. Në kohën kur vjehrri ishte kryeministër dhe kryetar i bashkisë ishte Lulzim Basha, Malltezi ishte në krye të operacionit që coi në tjetërsimin kompleksit Partizani I cilu u zhduk që zona të mbushej me 17 kulla të larta me mijëra apartamente të shitura. Jamarbër malltezi dhe motra e tij janë njohur nga gjykata si trashëgimtarë të 1 të 64 të pronës së familjes begeja në Tiranë. Nëna e tyre ishte pasardhëse e kësaj familje. Toka në pronësi të kësaj familje është egzaktësisht 9213 metra katrore dhe sipas ndarjes Jamarbërit i takon rreth 144 metra tokë. Kaq tokë është e mjatfueshme për të bërë një apartament me dy dhoma e kuzhinë e pak oborr e parkim për një makinë. Po jo, Jamarbëri, dhëndri i ish kryeministrit, u emërua përfaqësues i trashëgimtarëve të familjes begeja. Një tjetër familje trashëgimtare me mbiemër Kadi zgjodhi maltezin përfaqësues duke u angazhuar ti paguajë 5 përqind të pronës për shpenzime. Pas kësaj Në kohë rekord nga tetori I vitit 2008 deri në dhjetor të atij viti ministria e Mbrojtes e drejtuar nga arben Imami, anëtar I qeverisë së vjehrit të malltezit, përfundoi të gjitha procedurat për kalimin e pronësisë së tokës dhe shitjen e hotelit gjigand dhe ndërtesave me 100 milionë lekë të vjetra. Pagesën në emër të pronarëve e bëri një ndërtues I cili në kohën kur malltezi vraponte në zyrat e shtetit, rregjistroi një kompani ndërtimi të quajtur Homeplan. Ky është dokumenti I rregjistrimit në vitin 2008. Pak kohë më vonë, bashkia e tiranës e drejtuar nga lulëzim basha I dha lejen zhvillimore kësaj kompanie për të ndërtuar dhjetra kulla. Pronarët e tokës, autorizuan malltezin të zgjidhte dhe kontaktonte ndërtuesin që do zhvillonte pronën e tyre. 10 vite më vonë, Jamarbër malltezi dhe një përgaqësues I familjes begeja marrin 60 përqind të kompanisë së ndërtimit, 35 përqind I takojnë jamarbërit. Rregjistrimi është bërë në vitin 2018 por në fakt ky document tregon se jam arbër malltezi u bë pronar I kësaj kompanie në vitin 2014. Në këtë mënyrë nga një pronë prej 144 metrash tokë, jamarbër malltezi u bë pronar i më shumë se një të tretës të një kompleksi pallatesh me vlerë mbi 20 milionë euro. Kaq e thjeshte ishte qw tw bwhesh milioner

Top News – Kush i ka në shënjestër! Të ‘fortët’ me dedektivë privatë
26/11 22:35
Top News – Universiteti bujqësor/ Nis puna për konviktet e reja
26/11 21:37
Caktohen klasat e mësimit online/ Ministrja e arsimit tregon se si do zhvillohet mësimi
26/11 19:54
Në shtëpi të re pas tërmetit/ Historia e familjes Qordja nga Farka e Tiranës
26/11 19:51
1000 banesa deri në dhjetor/ 34 miliardë lekë janë dhënë deri më tani për rindërtimin
26/11 19:35
Top News – Bien ne kurth policor/ 22 të kërkuar, 30 vjet të fshehur
26/11 19:15
Top News – Udhëzimi me numër 44/ Ministria heq dorë, fiton biznesi
26/11 17:58
Nis puna për konviktet e reja të studentëve të UBT, Veliaj: Kushte komode për 2200 studentë
26/11 17:55
Top News – Një muaj në përgjim…! 4 kg heroinë, si u zbulua trafiku
26/11 17:42
Top News – Covid, shifrat në 24 orë/ 656 raste të reja dhe 10 viktima
26/11 17:24
Top News – 659 gjoba për maskat/ 11 ndëshkohen se dolën pas 22.00
26/11 17:23
Ndërron jetë një 52-vjeçare, dyshohet se u vetëhodh nga kati dytë i banesës
26/11 17:21
Vora, një nga vendet më të prekura, një vit pas tërmetit të 26 nëntorit
26/11 17:20
Top News – Mësimi i alternuar/ Ministrja kushi shpjegon vendimin
26/11 16:36
Top News – Meta-1 vit pas tërmetit/ Më shumë mbeshtetje për të prekurit
26/11 16:35
Top News – Basha me familjen Çuka/ Humben dy pjesetare nga termeti
26/11 16:33
Top News – U konfliktuan me arm/ Elbasan, në pranga tre persona
26/11 16:14
Kapet heroinë në Elbasan/ Policia gjen një sasi të konsiderueshme drogë
26/11 16:11
Laçi ende i shkatërruar/ Tërmeti la të pastrehë qindra banorë
26/11 16:11
Shkaktarët e tragjedisë/ Pas një viti nisin të mbyllen hetimet për ndërtuesit
26/11 16:10