Riatdhesimi i fëmijëve dhe grave shqiptare/ Drejtori i antiterrorit, vizitë blic në Siri
22/10/2020 15:24

Mediat kurdo-siriane të rajonit Rojava në Siri raportojnë për një vizitë të përfaqësuesve të Ministrisë së Brendshme shqiptare, të cilët janë duke u përpjekur për të ndërtuar një operacion riatdhesimi të fëmijëve dhe grave shqiptarë të mbetur në kampin Al-Hol. Top Channel duke iu referuar medias kurdo- siriane, që ka publikuar edhe fotot e takimit raporton se me autoritetet vendase janë takuar konsulli i Shqipërisë në Liban Marc Ghorayeb, së bashku me Gledis Nanon, drejtor i Drejtorisë së Antiterrorist në Policinë e Shtetit dhe Indrit Doda, po nga kjo drejtori. Pala shqiptare është pritur nga zyrtarët Abdul Karim Omar dhe Fenner Kaait pjesë e departamentit me marrëdhëniet me jashtë në qytetin Kamishli, provinca ku është edhe kampi Al Hol. Ky rajon qeveriset nga autoritete kurde. Sipas medias vendase krahas ndihmës të kërkuar nga delegacioni shqiptarë për të riatdhesuar fëmijët dhe gratë shqiptarë është folur edhe për bashkëpunimin në fushën e sigurisë dhe luftën ndaj terrorizmit. Autoritet e Rojavas në këtë takim kanë thënë se ato gra që janë vënë nën procedim penal nga autoritet kurdo-siriane duhet të presin mbarimin e hetimin e më pas mund të kthehen në një moment të dytë.

Përgjaket aksi Fier-Patos/ Përplaset me kamionin, humb jetën 30-vjeçari
27/01 08:25
Theth, shpëtohet roja i bujtinës/ Dëbora në mbi 4 metra, operacioni i vështirë i FNSH Shkodër
27/01 00:20
Si nëpër filma! I bllokuar nën 4 metra dëborë prej ditësh, shpëtohet roja e bujtinës në Qafë Thore të Thethit
26/01 22:28
Top News – Policia rrethon spitalin infektiv/ Shtrohet me urgjencë i dënuari Dritan Dajti
26/01 21:07
Pamje të rënda nga aksidenti në Vlorë-Fier/ Humb jetën e reja, vajza tjetër në gjendje të rëndë (Emrat)
26/01 20:53
Top News – Atentati që mbeti në tentativë/ Policia, tetë të shoqëruar si të dyshuar
26/01 20:07
Vrasja e Zall-Bastarit/ I kërkohet ndihmë Kosovës për ndërtimin e profilit gjenetik të viktimës
26/01 19:56
Oboti kthehet në liqen/ Zgjerohet harta e ujit në fshatin e përmbytjeve. Banorët Dajç, në vështirësi
26/01 19:51
Kushtetuesja jep vendimin e parë/ Përparësi ka 6 çështje. Ende pa datë padia për zgjedhjet lokale
26/01 19:47
Top News – Zgjedhjet e 25 prillit dhe Policia/ OSBE dhe KQZ, shkresa me ‘kërkesë llogarie’
26/01 18:27
Top News – Policia blindon rrugët e Tiranës/ Arrestime në timon dhe pezullim patentash
26/01 17:45
Top News – ‘Vendim i padrejtë, më falni…’!/ Gjykatësi, vendimi për vrasësen shqiptare
26/01 17:38
Veliaj dhe Rama inspektojnë punimet në 8 konvitet e reja në Kamzë: Kushte moderne për studentët
26/01 17:27
Top News – Hesapet e vrasësve me pagesë/ Sa kushton një atentat me armë, ose tritol
26/01 17:17
Top News-Të rinjtë nga arsimi professional/ Denaj-numri më i lartë i të punësuarve në tregun e punës
26/01 16:59
Top News – Vlorë, plagoset Marion Mitro/ Atentat ish-anëtarit të bandës së Julian Sinanajt
26/01 16:46
Top News – I mbijeton Covid në moshën 101 vjeç/ Shqiptarja e moshuar u infektua në Itali
26/01 16:46
Top News – Roli i policisë në zgjedhje/ Veliu-askush nuk mund të dalë mbi ligjin
26/01 16:45
Top News – Babai mes lotësh-Ma përgjysmuat dhimbjen/ një pemë ulliri shekullor për Klodian Rashën
26/01 16:44
Nga arrestimet, pezullimi i patentave e deri tek… Rrugorët e kryeqytetit bëjnë bilancin e një jave
26/01 16:32