Pyjet e Gjirokastrës po dëmtohen/ Rreth 6 mijë hektarë me pisha, nuk ekzistojnë më
10/08/2020 15:38

E gjithë kurora e gjelbërt e halorëve që rrethon qytetin e Gjirokastrës është duke kaluar një situatë të vështirë për shkak të sëmundjes së proçesionares, por edhe për shkak të prerjeve të identifikuara përgjatë periudhës së fundit. Zjarret kanë qenë një tjetër kërcënim për këtë hapësirë. Në të gjithë territorin e bashkisë së Gjirokastrës janë nën mbikëqyrjen dhe në mbrojtjen e Agjencisë së Pyjeve dhe Kullotave rreth 22 mijë ha pyje dhe kullota përfshirë këtu edhe territorin e halorëve megjithatë pyjet janë duke u tkurrur vazhdimisht. “Natyrisht që ka dëmtime nga persona të papërgjegjshëm. Kemi marrë masa me Drejtorinë e Policisë. Kemi gjetur disa pemë të prera dhe janë në procedurë e sipër prej organeve kompetente. Sa i përket proçesionares, një metodë eleminimi është me pesticide dhe metoda tjetër që do shumë fuqi punëtore është duke këputur lastarët por është e paarritshme sepse do shumë fuqi punëtore”, u shpreh Seit Rondo nga Agjencia e Bujqësisë Pyjeve Kullimit dhe Ujitjes. Drejtoria e Bujqësisë dhe Pyjeve në Bashkinë e Gjirokastrës flet për kompetenca të kufizuara pasi nuk e ka të mundur të ndëshkojë me penalitete dëmtuesit e pyjeve ata që kanë realizuar edhe prerjet në kurorën përreth qytetit.

Top News – Denoncimi në ‘Fiks Fare’/ Vorë, abuzim me fondin e tërmetit
28/09 22:12
Top News – PD për shkëmbin/ Falsitet, OFL e vettingu i policisë
28/09 21:53
Top News – Cakaj në Berlin/ Me rëndësi zgjerimi i BE në ballkan
28/09 21:28
Top News – Nuk votohen të enjten/ Shtyhen ndryshimet e kodit zgjedhor
28/09 20:28
Top News – Operacioni “limit”/ GJKKO dërgon për gjykim 30 persona
28/09 20:23
Top News – ‘Respektoni 5 qershorin!’ Soreca: Me rendësi këshilli politik
28/09 20:17
Top News – Aksident ne Pogradec/ Përplasen 3 makina, s’ka të lënduar
28/09 20:12
Top News – 4 mësues me covid/ Korçë, në 4 shkolla masa izolimi
28/09 20:11
Drejtuesi i OFL nxori sekretin/ E zbuluan gjermanët. SPAK nis hetim dhe kërkon pezullimin
28/09 20:07
Met, Jon dhe David, tre angleze në Tiranë që mësojnë shqip dhe adhurojnë byrekun
28/09 19:52
Studentët: Na ulni tarifat/ Deri më 30 shtator duhet të shlyejnë detyrimin e vitit që shkoi
28/09 19:50
“Zbatoni paktin e 5 qershorit”/ Ambasadorja Yuri Kim: Duhet t’i qëndroni fjalës së dhënë
28/09 19:40
Top News – Procedohet kryeplaku për drogë/ Arrestohen 6 persona
28/09 18:35
Top News – Lleshaj për policët/ Siguria kërkon parametra cilesore
28/09 18:17
Top News – Maliqi-ja kush lobon për të/ Posti i Sander Lleshaj
28/09 18:15
Aksident në Pogradec/ Frenimi i shpejtë, përplas tre makina
28/09 17:41
Top News – Emërohet kreu i ri i OFL/ Komandohet Hekuran Bregu
28/09 17:32
Top News – 3 humbje jete në 24 orë/ 95 të shëruar, 132 raste me covid
28/09 17:04
COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 132 raste të reja dhe 3 humbje jete në 24 orët e fundit
28/09 16:22
Mustafa në Hagë/ Ish eprori i UÇK i arrestuari i parë i Gjykatës Speciale
28/09 16:21