Piktorët e peizazhit bëhen bashkë/ Hapet ekspozita tradicionale “Plein air”
04/12/2020 15:32

Piktorët e peizazhit janë sërish së bashku në ekspozitën tradicionale Plein Air. Pavarësisht se kushtet këtë vit ishin të ndryshe, ata nuk mundën të organizoheshin nëpër koloni. Sërish e gjetën mënyrën për të bërë art dhe për t’ja sjellë këtë publikut. Sepse një ekspozitë në individualitetin dhe privatësinë tënde mund ta vizitosh, për të marrësh dozën e nevojshme artistike. “Po të shikojmë të gjithë artistët paraqiten të vecantë. Kanë individualitetin që mund të kuptosh nëse një punë është e Kujtim Buzës, Pashk Prvathit, Buron Kacelit, Sevedin Stafës, Xheneta Kadillarit, Agim Kadillarit. Por edhe vendet mund t’i identifikoni shumë lehtë. Beratin, Lepushën, Linin, Pogradecin, Korcën, që janë territoret ku artistët kanë pikturuar”, tha Agron Polovina. Tradita e të pikturuarit në hapësirë, apo kolonisë së peizazhit shqiptar është e huazuar nga francezët. Ajo vijon që prej krijimit nga peizazhistë të rëndësishëm si Vangjush Mio. Në teknikën e vajit 12 piktorë sjellin peizazhet më të bukura të Shqipërisë. “Një arsye tjetër pse jemi bërë bashkë ky grup artistësh është sepse një pjesë e rëndësishme e krijimtarisë sonë është peizazhi. Ne duam të rivlerësojmë dhe vazhdojmë traditën shumë të mirë dhe të rëndësishme mbi peizazhin shqiptar”, tha ai.

Rrugëtimi i Ismail Qemalit/ Ekspozita në 177 vjetorin e lindjes
18/01 20:29
Ndahen çmimet “Kult 2020”/ Vlerësime për 11 kategori, përfshijnë gjithë spektrin e artit dhe kulturës
18/01 20:04
Rock and Roll në komunizëm/ Përkujtohet krijimi i grupit “Pranvera 72” në Shkodër
16/01 19:55
“Mur”, një libër për miqtë/ Artisti pamor Vladimir Myrtezaj sjell botimin e parë
15/01 19:44
77 vjetori i Fatos Kongolit/ Mirënjohje nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit
12/01 20:04
Panair shopping/ Nëpërmjet aplikacionit mund të blini edhe Lactodefense Plus
12/01 19:59
Bust për aktoren Hajrie Rondo/ Skulptori frymëzohet nga mjeshtëria e aktores së njohur
11/01 19:59
EXCLUSIVE/ Petro Marko, Pasionari i fundit
10/01 11:22
Loja e vjetër/ Besart Kadia , nga trilleri politik në politikë
08/01 12:39
Poeti që shkruan në italisht/ Julian Zhara ka përkthyer edhe disa nga autorët më të mirë shqiptarë
07/01 19:57
Radio italo-shqiptare/ Radio e parë në kohë lufte
07/01 12:31
“Fjalët e qiririt” këndohen në Vjenë/ Rrëfimi i artistit shqiptar, Saimir Pirgu sonte në “Exclusive”
03/01 12:48
Vargje poezie dhuratë/ Shkrimtarja që shet poezi të personalizuara
31/12 19:49
Humbje dhe Festim! Në shtëpinë e Rita Petros
31/12 13:00
Këngë Krishtlindjesh/ Koncerti i formacionit të tunxhit në skenë të hapur
28/12 20:05
“Lexohet shumë pak”/ Përparim Kabo shpjegon arsyet dhe fenomenin
25/12 19:56
Krijimtari në kohë pandemie/ Shumë vepra u shkruan, ndërkohë leximi mori rëndësi gjatë izolimit
24/12 19:57
Krijimtari nga dritarja/ Në studion plot ngjyra të piktorit Helidon Haliti
23/12 20:02
“Homazh grave shkrimtare”/ Mira Meksi flet për çmimin Romani më i mirë
21/12 19:54
Familja Buza, tre breza piktorësh/ Exclusive sjell sonte rrugëtimin përmes ngjyrave
20/12 11:48