Pensionet “Rasha”/ Akt normativ për personat që dëmtohen nga veprimet e shtetit
23/12/2020 15:13

Në Kuvend është paraqitur dhe do të miratohet një akt normativ për një shtesë në ligjin e Sigurimeve Shoqërore. Ky dokument juridik mund të quhet edhe dokumenti “Rasha” sepse ka marrë shkas nga ngjarja e rëndë e vrasjes së Klodian Rashës nga një punonjës policie. “Këto raste shkaktojnë jo vetëm dhimbje në familje por edhe pasoja financiare dhe vështirësi të mëdha”, tha Alekt Hyseni. Por deputetet e opozitës e quajtën akt të turpshëm. “Akte normative për të dëmshpërblyer familjet, që nga arroganca e shtetit kanë humbur njerëzit e tyre, janë akte të turpshme pasi qytetarët kërkojnë nga shteti mbrojtje dhe drejtësi”, tha Murrizi. Pak ditë më parë qeveria nxori një vendim për të shpërblyer me një pension sa 8 pensione sociale familjen e të ndjerit Klodian Rasha që u vra nga policia. Pas këtij vendimi qeveria ka menduar që ta shtrijë këtë akt me efekt ndaj të gjithë personave që për shkaqe të ndryshme humbin jetën apo dëmtohen nga veprimet e organeve shtetërore, në rastet kur ata nuk kanë qenë objekti i këtyre veprimeve.

Top News-Dosja e Kushtetueses në zyrën e Metës/A do ketë vendim për 6 bashkitë pa kryetar!
06/12 22:12
Top News – Këlliçi- ‘Foltorja’ na bëri të ndjehemi krenarë që jemi pjesë e PD-së
05/12 20:03
Top News – Evi Kokalari- PD një parti konservatore, Kushtetuta e re e PD
05/12 20:03
Top News – Berisha- Do të bëjmë gjithçka për krijimin e një klime miqësore ndaj biznesit
05/12 20:02
Top News -Berisha- PD gjatë qeverisjes së saj zvogëloi aparatin burokratik që rëndonte taksapaguesit
05/12 20:02
Top News – Berisha- Rama ia doli të marrë peng opozitën e ta shndërrojë atë në fasadë
05/12 19:30
Top News-Berisha- Një ‘Foltore’ historike për shqiptarët, entuziazëm si në revolucionin e vitit 1990
05/12 19:30
Top News-Berisha-Shqiptarët pas 30 vitesh po përballen me diktaturën, modelin e shkuar të Shqipërisë
05/12 19:29
Top News – Berisha- Shqiptarët kanë humbur votën e lirë, narkoqeveria ka numëruar votat
05/12 19:29
Top News – Berisha- Më 11 dhjetor rithemelojmë PD-në me vlerat që ajo mbart në të vërtetë
05/12 19:28
Top News – Hera e parë në historikun e PD/ Delegatët e Kuvendit, kartë me element sigurie
05/12 13:16
Top News- Ish kryetari i PD akuza Gazment Bardhit / Ja si i fryu numrat e delegatëve
04/12 14:26
Top Channel/ “Basha ndiqet penalisht në Belgjikë”/ Berisha lajmëron protestë pas 11 dhjetorit
04/12 02:27
Top News – Basha për dosjen ‘non grata’/ ‘I vetmi hall që ka berisha, s’ka lidhje me PD’
03/12 20:30
Top News -‘E more të vockël Lulin o doktor, tani ai kërkon të na hajë’ demokrati Devollit-Berishës
03/12 20:19
Top News – Demokrati bën gafën ‘Luli peng i Bashës’ Berisha e korigjon duke qeshur
03/12 20:17
Top News – Berisha ‘Shpifjen non-grata e kam çuar në Gjykatë, s’kam kërkuar ndihmë’
03/12 20:13
Top News – Berisha e quan Bashën ‘dhunues’ ‘Më përjashtoi nga Parlamenti, ja skema’
03/12 20:13
Top News – ‘Dosja e Peng Bashës ta quajmë ligji Toyota Yaris dhe Muzina’ Berisha
03/12 20:03
Top News – ‘Të premten shkojnë në xhami për të falur mëkatet’ ja me kë e ka Berisha
03/12 19:58