Pallati po anohet në Durrës, banorët: Ka lëvizur 41 centimetra
04/06/2020 15:40

Lëkundjet sizmike të ditëve të fundit kanë shtuar pasigurinë për jetën te banorët e një pallati në lagjen nr.5 të Durrësit. I dëmtuar nga tërmeti, pallati vijon të anohet, por ai është klasifikuar në nivelin e dëmit DS2 nga bashkia. Të shqetësuar për situatën që po kalojnë, banorët kërkojnë të ndërhyhet në kohë për rivlerësimin e objektit, pasi riparimi i tij nuk e zgjidh problemin e paqëndrueshmërisë. “Në matjet e para pallati ka ceduar 41 cm, ndërsa nga matja që është bërë dy javë më parë ka dalë 51.5. Me datë 1 ka lëviz prapë. Jemi në rrezik të madh, ka shumë banorë që banojnë brenda. Ne kërkojmë që të shembet pallati se po na zë kalamajtë brenda. Ky pallat cedon çdo ditë. Në bazë të aktit të ekspertimit, pallati ka dalë me DS2, kur ky është për DS4 apo DS5, të shembet urgjent. Instituti i Ndërtimit e ka nxjerrë të banueshëm, ndërsa Prokuroria e ka nxjerrë të pabanueshëm.”

Top News – Operacioni i FA/ Sazani pastrohet nga predhat
10/07 14:30
Top News – Covid, ambasada gjermane/ ‘Karantinë, po vajtet në Shqipëri’
10/07 14:30
Top News – Rruga e re pranë Mulletit/ Fermerët pranë tregjeve bujqësore
10/07 14:03
Top News – Trafikonin drogë/ Deklarojnë pasurinë 3 të dënuar
10/07 13:13
Top News – 2 viktima nga Covid-19/ 90 raste të reja dhe 43 të shëruar
10/07 12:53
Dy infermierë dhe një mjek me Covid/ Zgjerohet vatra në Elbasan
10/07 12:53
Dy viktima, 90 të infektuar/ 43 të shëruar në 24 orët e fundit
10/07 12:49
Mbytet i huaji në Durrës/ Trupi u gjet në port, dyshohet se është maroken
10/07 12:48
Protestë para prokurorisë/ Banorët në Durrës: Pallati ynë i pasigurt
10/07 12:47
Top News – Vatra zjarri në Durrës/ Nuk ka të lënduar, dëme materiale
10/07 12:06
Asgjësohen municione në Sazan/ Ministria e Mbrojtjes: Nuk është operacioni i fundit…
10/07 11:32
Top News – Kanabis e armë/ Operacione në jug, katër në pranga
10/07 11:10
Top News – Kalon prokurorja e SPAK/ Manjola Kajana konfirmohet nga KPA
10/07 11:10
Top News – 2 punonjës me Covid/ Mbyllet bashkia e Malësisë së Madhe
10/07 11:03
Ministria e Shëndetësisë: Kemi 2 humbje jete në 24 orët e fundit, ja sa qytetarë dolën pozitivë
10/07 10:55
Top News – Trup i pajetë në port/ Durrës, dyshohet të jetë sirian
10/07 10:41
Kontrollet me dron zbulojnë tokën me kanabis/ Arrestohet 25-vjeçari
10/07 10:29
Trupi i pajetë në portin e Durrësit/ Dyshimet e para
10/07 09:34
Zjarr në Durrës/ Digjen një lokal, dyqan dhe banesë pranë sheshit ”Pranvera”, detajet e para
09/07 23:07
Top News – 5 rastet me covid/ Bulqizë, qytetarët vetëkarantinohen
09/07 21:03