Në rrugë duhet kujdes/ Reshjet e dëborës u pasuan nga ngricat në Qafë-Thanë
15/01/2021 15:06

Reshjet e dëborës kanë shkaktuar problematika edhe në Qarkun e Elbasanit. Në lartësi të madha trashësia e dëborës ka deri në 20c, ndërkohë që prania e ngricave ka shfaqur problematike edhe ne disa akse rrugore të vendit. Në aksin nacional Librazhd- Qafë Thanë, gjatë natës ka pasur reshje të dendura dëbore , për pasojë ka shkaktuar edhe ngrica dhe vështirësi në rrugë. është punuar për stabilizimin e situatës dhe gjatë ditës së sotme ky aks nacional pa vështirësi dhe pa përdorimin e zinxhirëve. Por problem sipas Emergjencave Civile do të shfaqen gjatë orëve të natës, ku rekomandohen drejtuesit e mjeteve te tregohen të kujdesshëm, për shkak të temperaturave shumë të ulëta dhe pranisë së ngricave në rrugë. Aksi nacional Librazhd-Peshkopi është i kalueshëm vetëm më zinxhir për shkak të ngricave por edhe trashësisë së madhe te dëborës. Në zonën e Stëblevës, dëbora ka arritur në rreth 20 cm deri në këto momente. Po ashtu ka pasur reshje dëbore në disa zona të tjera të Qarkut të Elbasanit, në fshatrat e Gramshit, Porocan, Lenie, Kukur, në zonat e Librazhdit dhe Prrenjasit gjithashtu, në Labinot Mal në Zavalinë e Gjinar. Të gjitha akset rrugore janë të kalueshme, mësimi nuk është ndërprerë pasi nuk ka pasur problematika përsa i përket arritjes së së nxënësve në shkolla apo të mësuesve. Ka pasur probleme me energjinë elektrike në disa fshatra të Librazhdit dhe të Prrenjasit po punohet edhe në këtë drejtim për riparimin e defekteve të shfaqura gjatë natës, jo vetëm për shkak të dëborës por edhe për shkak të erës. është kjo situata në Qarkun e Elbasanit, Ndërkohë që gjatë natës pritet të këtë ulje të mëtejshme të temperaturave, për pasoje edhe të ngricave.

“Brenda 15 marsit…”/ Vaksinimi në Berat, Rama: Pranvera, periudhë vaksinimi intensiv
25/02 14:34
Top News – Veliaj me banorët e Tiranës/ Kriter për të qenë i LSI-së është SPAK-u
25/02 14:29
Top News – Kufizimet mbeten në fuqi/ Ende nuk ka konfirmim për variantet e tjera
25/02 14:29
Situata e covid në Pogradec/ 21 raste në bilancin e fundit
25/02 13:21
Gjirokastër, 70% e testimeve pozitive/ Riienfektohen dy punonjës në burgun e Bëncës
25/02 13:21
Nuk ka masa të reja kufizuese/ Mbetet në fuqi ndalimqarkullimi 20:00-06.00
25/02 13:21
Top News – Vettingu, futet në krizë Gjykata/ Shkarkohet gjyqtarja e Apelit të Tiranës
25/02 13:14
Top News – Meta hap portal në Presidencë/ ‘Denonconi tek unë presionet për zgjedhjet!’
25/02 13:14
Top News – Basha-Nuk do të bëj mrekullira/ ‘Mjafton të bëjmë sa ç’bën Maqedonia’
25/02 13:13
Mbledhje për gjyqtaren e Krujës/ KLGJ mblidhet për procedimin ndaj Enekelejda Hoxhës
25/02 13:08
Vrasje në qendër të Tiranës/ Viktima me tre emra dhe precedentë penalë, u qëllua me silenciator
25/02 13:08
Top News – Vdekja e minatorit në minierë/ Bulqizë, një në pranga, një në pocedim
25/02 12:55
Bulqizë/ Qendra e Kujdesit Shëndetësor jashtë kushteve optimale, çatia pothuajse e shkatërruar
25/02 12:24
Komiteti Teknik i Ekspertëve: Mbeten në fuqi kufizimet aktuale
25/02 12:23
Benet Beci: KESH do të transformojë zonën përreth liqeneve Vau Dejës- Koman, në destinacion turistik
25/02 12:22
Taksistët e Shkodrës në protestë/ Kërkojnë disiplinimin e taksive që punojnë në të zezë
25/02 12:19
Top News – Kush ishte Behar Sofia!/ Nga miku i Dritan Dajtit tek heroina në Turqi
25/02 12:13
Rruga e shembur që prej janarit/ Lezhë-Kallmet, mungon sinjalistika për rrezikun
25/02 12:11
Aksident në Vlorë, makina përplaset me motorin, një i plagosur
25/02 11:46
Top News – Atentat mafioz te ‘Piramida’/ 66 vjeçari mbante tre identitete
25/02 11:12