Linjë e re transmetimi me Kosovën/ Rama: Nuk u vu në punë se vuri veton Serbia!
14/12/2020 11:46

Kryeministri Edi Rama ishte sot në dispecerinë e OST , ku nga sot nisi operimi i pavarur i Kosovës, si Zonë Rregulluese brenda Bllokut Rregullues Shqipëri – Kosovë. Gjithashtu, nis nga puna edhe linja 400 kV e transmetimit mes dy vendeve. Rama tha se kjo është një arritje historike, që kishte mbeti pezull që në 2010. Rama: Më në fund ja kemi dalë të arrijmë këtë ditë, që nëse kthehemi pas ka marrë shumë kohë. Në shkurt 2010, kur qeveria ka miratuar një hua për ndërtimin e linjës së transmetimit Shqipëri-Kosovë dhe sipas zotimit të kryeministrit paraardhës, linja që do përfundonte për 2 vite, që ishte citoj” një marrëveshje hitorike”, duke hequr këtë pjesë të fjalës me të cilën pajtohem, duhet të kujtoj se puna nuk filloi kurrë. Jo vetëm që asgjë nuk nisi por , sistemi elektroenergjitik vazhdoi të degradohej deri në pikën që u bë barrë shtetit, që rrezikonte falimentin financiarisht të Shqipërisë. U desh 2014 që qeveria jonë të niste zbatimin e këtij projekti madhor dhe e mbyllëm atë në 2 vjet. 2016. Por këtu jemi pas 4 vitesh kur projekti ka përfunduar, kam qenë më Isa Mustafën kur lajmëruam se përfundoi projekti. Linja nuk u vu në punë, sepse po e them sot, që mbase u shërben atyre që kundërshtojnë qasjen tonë, arsyeja ishte vetoja e Serbisë. Linja mbeti peng e një formaliteti , në kushtet e një mungesë të vullnetit politik. Pala serbe pranonte ta njihte vetëm nëse do mbetej përsëri varur nga Serbia. Ky është shengeni rajonal, që kanë rëndësi të madhe, dhe qe mbetën peng i fjalëve të mëdha dhe që i ka penguar shqiptarët të shohin përtje hundës së tyre. Ne e hoqëm atë veto dhe morëm mbrapsht këtë që kemi sot,hapjen dhe vënin në funksion të këtij projekti. Fundi i kësaj historie përmes shtypjes së një butoni i jepi jetë një hapësirë energjitike e pavarur mbarë shqiptare. Vënia në operim e linjës, do të sjell një impakt pozitiv dhe do të rrisë kapacitetin e rrjetit interkonektiv të OST.

Top News-Pas tragjedisë së Himarës me Jonadën/Në vend të Kumbaros, Rama shkarkon zëvendësen e saj
09/08 19:08
Top News- Dosja që bën bashkë Berishën dhe Alibeajn/Demokratët kërkojnë shtimin e numrit të bashkive
09/08 16:00
Top Channel/ Kërkesat ekonomike të opozitës, Berisha: Uljen e taksës së naftës dhe biletë falas
08/08 15:27
Top News – Berisha paralajmëron revoltë!/ Publikon programin e emergjencës me disa kërkesa
08/08 14:55
Top Channel/ Zhurmë për “Ramën”, heshtje për vete. Grupimi i Berishës reagon për raportin e DASH
06/08 14:57
Top Channel/ Opozita për Çuçin, Meta sulmon ministrin e brendshëm
05/08 15:26
Top News-Berisha dhe Meta, politika e gushtit!/ Dy liderët në fushatë, apo taktikë për opozitarizëm?
05/08 12:50
Top News- Berisha akuzon Ramën për tradhti: Po inkurajon konfliktin në veriun e Kosovës
01/08 21:45
Top News – Që nga Begaj, Rama dhe të tjerët!/ Reagon politika në Shqipëri, pranon shtyrjen!
01/08 19:44
Top Channel/ “Qëndrimi për Kosovën nuk ndryshon”, Sancez deklaratë në Tiranë. Rama: Vuçiç mos t’i…
01/08 15:29
Top News – Ish-kandidati i LSI u akuzua se bleu vota / SPAK kërkon 1 vit burg për Etjon Jokën
29/07 16:49
Top News – Qeveria merr pushimet e verës/ Bëhet gati për përballjet e mëdha në shtator
29/07 16:17
Top News- Zyrtarët, pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit!/PS, kërkesë në kuvend për ndryshimin e ligjit
29/07 15:20
Top News – Aleanca Meta-Berisha për të rrëzuar Ramën/Ish-kryeministri flet për revoltën e fuqishme
29/07 15:16
Top Channel/ Meta: Mbrohem ligjërisht. Berisha gjen emrin e spiunit I.M dhe mbron Ilir Metën
29/07 15:15
Top Channel/ “Hakerat nuk prekën Mbrojtjen”,Peleshi:Pjesët e tjera janë në proces
29/07 15:09
Top News-Debati për politikanin spiun të Sigurimit / Replika mes Ballës dhe Vasilit për Ilir Metën
28/07 20:57
Top News-Nga veshja e kryeministrit, tek komunikimi i afërt me Ballukun. Çfarë ndodhi në Kuvend
28/07 20:36
Top News-Seanca e Jashtëzakonshme e Kuvendit/Votohen dekretet e Begajt për ndryshimet në qeveri
28/07 19:21
Top Channel/ “Fletorja zyrtare” në terr, faqja ku publikohen vendimet e qeverisë, jashtë funksionit
28/07 15:08