Kundërshtohen kufizimet në Kosovë/ Pronarët e restoranteve: Do të vijojmë të qëndrojmë të hapur
08/04/2021 15:44

Masat anti Covid kanë hyrë në fuqi mëngjesin e së mërkurës, por gastronomët paralajmërojnë se nuk do të rrinë të mbyllur pas datës 18 prill. Sipas kryetarit të Shoqatës së Gastronomëve, Petrit Kllokoqi, më 19 prill të gjitha lokalet do të hapen, pasi sipas tij mbyllja ka qenë e padrejtë. Sektori i gastronomisë do të jetë i mbyllur për klientë nga data 7 deri me 18 prill dhe për këtë periudhë shërbimi do të jetë vetëm “take away” dhe “drive throw”. Klloqoki thotë se për këtë qeveria do duhej të kishte në dispozicion mjetet financiare për t’u dalë në ndihmë. Përpos problemeve me numër të madh të të infektuarve dhe jetëve të humbura, pandemia ka pasur ndikim negativ edhe në ekonomi. Analizat e Fondit Monetar Ndërkombëtarë tregojnë se vendi ka shënuar rënien ekonomike më të madhe në rajon pas Malit të Zi, me -6 përqind.

Kostot e kufizimeve në Kosovë/ Parashikohen rënie të të ardhurave nga tatimet dhe doganat
10/04 19:55
Top News – Rriten kufizimet ndaj Covid/ 13.000 qytetarë të kosovës, drejt shqipërisë
10/04 16:46
Top News – Vizitoi Kosovën në 2013/ DMX duke kërcyer valla shqiptare, nuk duhet humbur
10/04 01:14
Në Shqipëri për pushime/ Masat shtrënguese në Kosovë, ndikojmë mbi prenotimet
09/04 19:54
Top News – 22 vite nga beteja e Koshares/ Osmani, Konjufca dhe Kurti bëjnë homazhe
09/04 16:21
S’ka pengesa në kufi: Mes Shqipërisë e Kosovës mund të udhëtohet pa kufizime
09/04 15:43
Top News – Hartuesi i kushtetutës/ Arsim Bajrami-politikanët, shkelësit më të mëdhenj
09/04 14:04
Top News – Sot dita e Kushtetutës…/ 13 vite nga miratimi në Kuvendin e Kosovës
09/04 13:48
Për pushime në Shqipëri/ Shtetasit nga Kosova reagojnë pas masave shtrënguese që vendosi Kurti
09/04 13:01
Top News – Kosovë, ministri i shëndetësisë/ S`ka pasur asnjë efekt anësor nga vaksina
08/04 23:04
Top News – Blinken i tregon Kurtit ‘kufijtë’/ Marrëveshja me Serbinë, thelbësore për Kosovën
08/04 18:27
Kundërshtohen kufizimet në Kosovë/ Pronarët e restoranteve: Do të vijojmë të qëndrojmë të hapur
08/04 15:44
Top News – Vaksinimi në Kosovë/ Fillon imunizimi i mbi 85-vjeçarëve
08/04 12:45
Top News – Kurti dhe Osmani, s`ka dallime/ Në një linjë për dialogun me Serbinë
07/04 20:01
Top News – Kosovë, nga 8 prilli/ Vaksinohen personat mbi 85 vjeç
07/04 18:10
Top News – Gazetarët e Kosovës: Jemi lënë në harresë, na vaksinoni edhe ne!
07/04 12:31
Top News – Masat e reja të kufizimit/ Hyjnë në fuqi në Kosovë, shqetësim tek bizneset
07/04 11:38
Top News – Kurti refuzoi vaksinën kineze/ Deputeti kosovar lutje Ramës, ’na vaksino dhe ne’!
06/04 22:09
Top News – Presidentja e re e Kosovës/ Osmani tregon prioritetin kryesor të dialogut
06/04 19:55
Top News – Kosovë, punonjësit shëndetësorë/ Morën Astrazeneca-n, tregojnë efektet anësore
06/04 17:50