Fshatrat e Fushë-Krujës nën ujë/ Në Murqin përmbytja e tretë brenda një muaji
26/01/2021 15:34

Prej dy ditësh fshati Murqin, në njësinë Administrative Bubq, Fushë Krujë, ndodhet nën pushtetin e ujit. Siç mund të shihet janë dhjetra hektarë tokë të përmbytura. Në lagjen që shihni pas meje, banorët nuk munden të lëvizi për shkak se uji ka arritur oborret e tyre. Kjo është hera e tretë brenda muajit janar që ky fshat përmbytet. Kjo është rruga e njërës prej lagjeve të këtij fshati, e cila në çdo reshje shiu, përmbytet dhe bëhet e pakalueshme. E vetmja formë për të kaluar është që të përdoren automjete të larta. Nikoll Paluka, tregon për Top Channel vështirësitë që ai has kur ka përmbytje në zonë. “Dal me zator nga shtëpia…uji ka ardhur deri afër oborreve të shtëpisë”, tha Paluka. Një tjetër banor i fshatit Murqin, thotë se krahas dëmtimeve që kanë pasur në kulturat bujqësore, rruga mbetet shqetësuese, pasi pjesën më të madhe të banorëve i ka izoluar. Kjo shtëpi që shihni në pamje, është braktisur nga pronarët e saj rreth tre vite më parë, për shkak të përmbytjeve. Niveli i ujit arrin deri në dritaret e shtëpisë. Tashmë ata, sipas informacioneve të banorëve të zonës, jetojnë me qera, në një tjetër lagje të fshatit. Ndërkaq, dëmet në toka janë të konsiderueshme dhe banorët ende kanë frikën e reshjeve të shiut në ditët në vijim.

Top News – Kufizimet mbeten në fuqi/ Ende nuk ka konfirmim për variantet e tjera
25/02 14:29
Situata e covid në Pogradec/ 21 raste në bilancin e fundit
25/02 13:21
Gjirokastër, 70% e testimeve pozitive/ Riienfektohen dy punonjës në burgun e Bëncës
25/02 13:21
Nuk ka masa të reja kufizuese/ Mbetet në fuqi ndalimqarkullimi 20:00-06.00
25/02 13:21
Top News – Vettingu, futet në krizë Gjykata/ Shkarkohet gjyqtarja e Apelit të Tiranës
25/02 13:14
Top News – Meta hap portal në Presidencë/ ‘Denonconi tek unë presionet për zgjedhjet!’
25/02 13:14
Top News – Basha-Nuk do të bëj mrekullira/ ‘Mjafton të bëjmë sa ç’bën Maqedonia’
25/02 13:13
Mbledhje për gjyqtaren e Krujës/ KLGJ mblidhet për procedimin ndaj Enekelejda Hoxhës
25/02 13:08
Vrasje në qendër të Tiranës/ Viktima me tre emra dhe precedentë penalë, u qëllua me silenciator
25/02 13:08
Top News – Vdekja e minatorit në minierë/ Bulqizë, një në pranga, një në pocedim
25/02 12:55
Bulqizë/ Qendra e Kujdesit Shëndetësor jashtë kushteve optimale, çatia pothuajse e shkatërruar
25/02 12:24
Komiteti Teknik i Ekspertëve: Mbeten në fuqi kufizimet aktuale
25/02 12:23
Benet Beci: KESH do të transformojë zonën përreth liqeneve Vau Dejës- Koman, në destinacion turistik
25/02 12:22
Taksistët e Shkodrës në protestë/ Kërkojnë disiplinimin e taksive që punojnë në të zezë
25/02 12:19
Top News – Kush ishte Behar Sofia!/ Nga miku i Dritan Dajtit tek heroina në Turqi
25/02 12:13
Rruga e shembur që prej janarit/ Lezhë-Kallmet, mungon sinjalistika për rrezikun
25/02 12:11
Aksident në Vlorë, makina përplaset me motorin, një i plagosur
25/02 11:46
Top News – Atentat mafioz te ‘Piramida’/ 66 vjeçari mbante tre identitete
25/02 11:12
Vulin: Kamberi si Esat Pashë Toptani/Ministri serb i mbrojtjes reagon për deputetin shqiptar
25/02 11:10
Kush është biznesmeni i ekzekutuar sot në mes të Tiranë? Bizneseve të tij iu vu tritol disa herë
25/02 10:15