Fshati që mbyllet në dimër/ Boboshticë, banorët e vetëm, të moshuarit largohen tek fëmijët emigrantë
19/01/2021 15:28

Boboshtica, fshati turistik i Korces, prej vitesh ka pak banore. Te rinjtë janë larguar ne emigracion, kryesisht ne Greqi apo edhe vende te tjera te Europes. Por pas tyre edhe me te vjetrit emigrojnë ne dimër. Te rinj nuk ka thuajse fare dhe shtepite janë mbyllur. Dyert e tyre hapen kur ngrohet moti dhe kur me te vjetrit kthehen për tu kujdesur per to e per tu marre me punët e verës. Prej vitesh te moshuarit e këtij fshati i ikin dimrit, stinës qe shton veshtiresite dhe nevojën e përkujdesjes për ta. Edhe keto dite qe ne Korce temperaturat u ulen ne ekstrem për ata qe kane mbetur këtu janë te vështira, por banoret ishin parapërgatitur, sepse gjithçka te domosdoshme e kishin siguruar qe ne vere. E vetmja veshtiresi per ato 50 familje qe i mbajnë dyert e shtëpi hapur është zbrazëtia. Fundjavave ne fshat shtohen lëvizjet dhe gjallëria nga pushuesit qe zgjedhin fshatin per natyrën e bukur dhe restorantet ku ofrohen gatimet aq te shijshme, ndërsa ne ditët e tjera fshati i kthehet rutinës se tij.

Trafik në rrugën e Elbasanit, pamjet kur makina e policisë ‘i shpëton’ duke hyrë kundravajtje
05/03 21:26
Top News – Itali, 30 vjet nga eksodi masiv/ Rama dhe Di Maio, memoria e 6 marsit 1991
05/03 21:16
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, pamjet e zjarrit
05/03 20:42
U vetëvra në spitalin Covid 2/ Familjarët dhe miqtë kërkojnë drejtësi në 30-vjetorin e Xhino Koços
05/03 20:25
Vrau kunatin në tryezë/ Debatuan se kush gatuan më mirë, Korça apo Pogradeci
05/03 19:58
Pro dhe kundër kandidatëve të rinj?/ Çfarë mendojnë qytetarët për listat e partive
05/03 19:42
Top News – Bien infektimet, rriten viktimat/ Shifra të larta në 24 orët e fundit në vend
05/03 19:34
30 vite nga eksodi i shqiptarëve/ Rama në Itali! Di Maio: BE të hapë negociatat me Shqipërinë
05/03 19:16
Top News – Krimi makabër i studentit shqiptar/ Masakër në Rumani, ezkekutoi një familje
05/03 19:16
Top News – Tre grupet që kërcënojnë Shqipërinë/ Raporti, nga kush duhet të ruajmë sigurinë
05/03 19:15
Festat e 7-8 marsit/ Policia paralajmëron mësuesit dhe gratë, të mos mblidhen për të festuar
05/03 18:39
Top News – Plan sekret për festime dhe tubime/ Në terren veprojnë forca të shumta policie
05/03 17:52
Top News – Operacion me dronë, kamera e dylbi/ Policia blindon Shqipërinë për të kapur drogë
05/03 17:52
Top News – 900 mln lekët e krimit, ja kush i mori/ Edhe SPAK ‘fut duart’ në thesin e parave
05/03 17:51
Top News – Djali unik dhe rrethuar me para!/ Vrau babain, ja dëshmitë e para të familjarëve
05/03 17:51
Top News – Urdhër gjerman për zyrtarin e OFL/ Spiunoi trafikantët, u dha dosjen e hetimeve
05/03 17:51
Top News – Vaksinimi masiv i populates/ Nis trajnimi për 400 inferimierëve
05/03 17:45
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, kapet autori
05/03 17:43
Top News – Pëshëngritësit kampionë/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjeli velin
05/03 15:54
Top News – Ndërtimi i aeroporit të Vlorës/ ‘Madco Construction’ shpallët fitues i tenderit
05/03 15:53