Exclusive – Edmond Buharaja, Porta Shqiptare e Orientit – 24 Tetor 2021
24/10/2021 21:00

Cigarja e shpeshtë dhe e thithur ekstremisht, hapi i ngadalshëm, shikimi i menduar, buzëqeshja e ngathët, vërtetojnë postulatin froidian: “Virtyti nuk i bën aq të gëzuar dhe vital njerëzit sa pritet” — e nuk ka si të ndodhë ndryshe. Vexhi Buharaja ishte i virtytshëm! Ndofta nuk do të kishte më dëshirë të rifliste me atë që do ti pohonte në sy këtë, sepse nuk kish dëshirë të eksibicionohej në qëndër të opinionit. I burgosur, gurthyes e më pas drejtor I pallati të kulturës në Berat, nga mësues qyteti në atë të fshatit, nga i punësuar në arkivin e shtetit në berbehanen e Bertatit. Në gazetën «Tomorri» të 8 korrikut 1941, 22-vjeçari Buharaja( e më pas intelektuali, përkthyesi e poeti) kishte parashikuar të ardhmen ndaj këshillon: Duro, zemër, të durojmë, se pas natës qesh agimi! Zog’i shpresës si ngahera do zër’ nga ligjërimi! Vexhi Buahraja, Porta shqiptare e Orientit!

“SNOB Exclusiv” | Prapaskenat e serialit më të ri në Top Channel!
04/11 00:00
•SNOB• Seriali më i ri në Top Channel!
03/11 20:12
Exclusive – Banka Credins – 31 Tetor 2021
31/10 21:00
Exclusive – Edmond Buharaja, Porta Shqiptare e Orientit – 24 Tetor 2021
24/10 21:00
Exclusive – Jeta e Sherif Merdanit – 17 Tetor 2021
17/10 21:00
Exclusive – Rafail Dembo, artisti i dritës – 10 Tetor 2021
10/10 19:30
Exclusive – Historiku i Teatri Kombëtar – 3 Tetor 2021
03/10 21:00
Exclusive – Opera e Tiranës – 26 Shtator 2021
26/09 21:00
Exclusive – Big Brother Vip, 19 Shtator 2021
19/09 21:30
Exclusive – Edison Gjergon/ “Një yll që u shua shpejt”, 12 Shtator 2021
12/09 21:00
Exclusive – Për’Puthen, show i rekordeve, 5 Shtator 2021
05/09 21:01
Exclusive – “Top secret”/ Shërbimit Sekret Shqiptar – 27 Qershor 2021
27/06 21:00
Exclusive – Dritëhijet e Mid’hat Frashërit – 20 Qershor 2021
20/06 21:00
Exclusive – Justina Aliaj, një simfoni e pambaruar – 13 Qeshor 2021
15/06 19:00
Justina Aliaj vesh kostumin e Bernarda Albës /Exclusive
13/06 20:50
Në shtëpinë e Preng Jakovës dhe pianon e kompozitorit të shquar /Exclusive
13/06 20:50
“Mall për vendlindjen”, rikthimi në Shkodër /Exclusive
13/06 20:50
Diplomimi në Akademinë e Arteve pas përfundimit të dënimit /Exclusive
13/06 20:49
Kapo naziste te “Rrethi i Kujtesës” dhe Mara tek “Vdekja e burrit” / Exclusive
13/06 20:48
A ju kujtohet halla te filmi “Çifti i Lumtur” teksa i rikthehej rinisë? /Exclusive
13/06 20:48