Emigrantët, votim në zgjedhje/ Duhet të regjistrohen nëpërmjet portalit e-albania
28/12/2020 15:24

Ilirian Celibashi, komisioner shtetëror i zgjedhjeve e quajti votën e emigrantëve si një proces delikat, megjithatë tha se KQZ në ditën në vijim do të ketë gati projektvendimin se si do të jetë lista e emigrantëve votues. E ndërsa KQZ-ja po mundohet të garantojë votën e emigrantëve, zoti Celibashi apeloi që ata të regjistrohen paraprakisht për ta patur mundësinë e shprehjes së vullnetit të tyre. Përmes këtij deklarimi, numri një i KQZ-së, idirekt korrigjoi deklaratën e një jave më parë të ministrit për diasporën Pandeli Majko, i cili surprizoi kur tha në mbledhjen e Nënkomisionit për Diasporën dhe Emigrantët, se mund të votojnë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare edhe pa bërë deklarimet e adresave. Çdo emigrant shqiptarë përmes portalit e-albania i duhet të bëjë deklarimin e adresës. Pas hapjes së një llogarie në e-albania, shkohet në seksionin Familja, nga ku përzgjidhet seksioni deklarimit të adresës së shtetasit që jeton jashtë Shqipërisë. Hapi tjetër është përdorimi i këtij shërbimi përmes krijimit të Aplikimit të Ri e më pas plotësimi i formularit të posaçëm, ku kërkohen të dhënat e shtetit ku banon dhe adresa e saktë. Ky regjistrim nuk ka asnjë kosto, është falas.

Top News- Dosja që bën bashkë Berishën dhe Alibeajn/Demokratët kërkojnë shtimin e numrit të bashkive
09/08 16:00
Top Channel/ Kërkesat ekonomike të opozitës, Berisha: Uljen e taksës së naftës dhe biletë falas
08/08 15:27
Top News – Berisha paralajmëron revoltë!/ Publikon programin e emergjencës me disa kërkesa
08/08 14:55
Top Channel/ Zhurmë për “Ramën”, heshtje për vete. Grupimi i Berishës reagon për raportin e DASH
06/08 14:57
Top Channel/ Opozita për Çuçin, Meta sulmon ministrin e brendshëm
05/08 15:26
Top News-Berisha dhe Meta, politika e gushtit!/ Dy liderët në fushatë, apo taktikë për opozitarizëm?
05/08 12:50
Top News- Berisha akuzon Ramën për tradhti: Po inkurajon konfliktin në veriun e Kosovës
01/08 21:45
Top News – Që nga Begaj, Rama dhe të tjerët!/ Reagon politika në Shqipëri, pranon shtyrjen!
01/08 19:44
Top Channel/ “Qëndrimi për Kosovën nuk ndryshon”, Sancez deklaratë në Tiranë. Rama: Vuçiç mos t’i…
01/08 15:29
Top News – Ish-kandidati i LSI u akuzua se bleu vota / SPAK kërkon 1 vit burg për Etjon Jokën
29/07 16:49
Top News – Qeveria merr pushimet e verës/ Bëhet gati për përballjet e mëdha në shtator
29/07 16:17
Top News- Zyrtarët, pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit!/PS, kërkesë në kuvend për ndryshimin e ligjit
29/07 15:20
Top News – Aleanca Meta-Berisha për të rrëzuar Ramën/Ish-kryeministri flet për revoltën e fuqishme
29/07 15:16
Top Channel/ Meta: Mbrohem ligjërisht. Berisha gjen emrin e spiunit I.M dhe mbron Ilir Metën
29/07 15:15
Top Channel/ “Hakerat nuk prekën Mbrojtjen”,Peleshi:Pjesët e tjera janë në proces
29/07 15:09
Top News-Debati për politikanin spiun të Sigurimit / Replika mes Ballës dhe Vasilit për Ilir Metën
28/07 20:57
Top News-Nga veshja e kryeministrit, tek komunikimi i afërt me Ballukun. Çfarë ndodhi në Kuvend
28/07 20:36
Top News-Seanca e Jashtëzakonshme e Kuvendit/Votohen dekretet e Begajt për ndryshimet në qeveri
28/07 19:21
Top Channel/ “Fletorja zyrtare” në terr, faqja ku publikohen vendimet e qeverisë, jashtë funksionit
28/07 15:08
Top Channel/ Biden mesazh për shqiptarët: Në krah me ju, kundër korrupsionit dhe për hyrjen në BE
28/07 15:04