Ekspertët të bindur/ Kurti s`do ketë mundësi lëvizjeje, do t`i bëhet presion për dialogun
12/04/2021 17:07

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara do t'i bëjnë presion kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, që të nisë dialogun me Serbinë pa vendosur parakushte. Edhe pse nuk beson se do të ketë ndonjë rezultat të shpejtë për dialogun, Richard Caplan, profesor i Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin e Oksfordi, ka bindjen se Kurtit do të gjendet përballë trysnish të mëdha për t`iu rikthyer negocjatave. “ Kurti e ka ulur nivelin e prtishmërivë me pohimet se është realiste të fokusohet në marrëveshjen përfundimtare, por të ketë përqëndrim në disa cështje sic është sic është tema e të pagjeturve. Mendoj se ky është një drejtim ku mund të bëhet një lloj përparimi, edhe pse duke pasur parasysh natyrën dhe shkallën e mospajtimeve mes dy palëve, mendoj se do të jetë shumë e vështirë të lëvizet përpara në çështje më thelbësore”, shprehet eksperti. Sipas tij, është e rëndësishme që të nisin bisedimet e të ketë dialog, por Caplan mendon se këto parakushte nuk plotësohen nga ana e Serbisë, pasi ky vend nuk do të pranojë Kosovën si shtet të pavarur, ashtu siç ka kërkuar Kurti. Ai nuk përjashton mundësinë që zvarritjet të zgjasin, duke sjellë si shembull negociatat turko qipriotëve dhe greko-qipriotëve, që kanë zgjatur me dekada. Megjithatë, dallimin sipas tij, e bën fakti që në këtë rast ka shumë nagazhim nga ndërkombëtarët dhe do të ketë shumë presion ndaj palëve që të shënojnë përparim.

Top News – Kosova peng i donacioneve/ Vendi në dozat e fundit të vaksinës anti covid
09/05 13:45
Top Channel/ Mijëra euro për mbrojtjen në Hagë/ Debate në Kosovë për transparencën e shpenzimeve
08/05 20:04
Top Channel/ Në Kosovë ulen shtrimet/89 të shtruar me covid, ka dhe të rinj me variantin britanik
08/05 19:57
Top Channel/ Punësim 6 muaj në Kosovë. Shtetasit nga Shqipëria me leje qëndrimi s’kanë nevojë për…
07/05 20:02
Top Channel/ Lejet e punës në Kosovë, rishikohen procedurat për shtetasit nga Shqipëria
07/05 12:58
Top News – Kompanitë kosovare sytë nga SHBA/ Partner preferencial, 30 mln euro eksporte këtë vit
07/05 12:02
Top Channel/ Përplasje në Kuvendin e Kosovës/ Tension dhe fyerje për gjykatën speciale në Kosovë
06/05 19:57
Top Channel/ Gratë në Kosovë, AFP: Po ngrihen mbi patriarkalizmin!
06/05 17:19
Top News – ‘Një arenë për burra’/ Femrat në Kosovë po ngrihen mbi patriarkalizmin
06/05 15:12
Top Channel/ Përplasje në Kuvendin e Kosovës: “O legen”, shpërthen deputeti i PDK
06/05 13:06
Top Channel/ BE ndihmë Kosovës për vaksina/ Komisioneri për zgjerimin takohet me Albin Kurtin
05/05 19:49
Top News – Rinis vaksinimi në Kosovë/ Pas ardhjes së 4680 dozave nga Bashkimi Evropian
05/05 14:21
Top News – Qeveria e Kosovës nuk del garant/ Për lirinë me kusht të ish-krerëve të UÇK-së
05/05 14:13
Top News – Edhe Kosova në ‘Defender Europe’/ Merr pjesë në stërvitje me 330 pjesëtarë të FSK-së
05/05 12:47
Top Channel/ Kosova do të testojë mësuesit/ Sindikata e Arsimit e kundërshton nismën e qeverisë
04/05 19:53
Top News – Luftëtari që u bë president/ Hashim Thaçi në gjykatën e hagës, deri kur…
04/05 15:46
Top News – Rrezikohet fundi i pandemisë/ Sondazhi, ende ka hezitim për të marrë vaksinën
04/05 15:42
Top News – Vaksina të reja në Kosovë/ Vijnë 4680 doza të pfizer nga bashkimi evropian
04/05 15:41
Top Channel/ U lirua nga Haga për të takuar të atin e sëmurë, Kadri Veseli pritet me brohorima!
04/05 15:26
Top News – Liri e përkohshme për Kadri Veselin/ Ndodhet në Kosovë, pasi ka babain e sëmurë
02/05 22:32