Dea Open Air/ Festivali ndërkombëtar i filmit do të mbahet edhe online
07/10/2020 12:57

Në datat 11 deri më 16 Tetor 2020, Festivali Ndërkombëtar i Filmit DEA OPEN AIR do të zhvillojë edicionin e tij të shtatë. Festivali do t’i qëndrojë konceptit OPEN AIR. Po programet do të ofrohen edhe on line. Edmond Topi, drejtor i festivalit: Do t’i rrimë të njëjtit vizion që kemi pasur Open Air. Preh dy vitesh tashmë në Tiranë. Nëse do te na mbështesë koha do ta bëjmë në Amfiteatrin e Akademisë së Arteve me pikësynimin që festivali të shërbejë edhe për ta ndërtuar atë si kinema permanente në Tiranë. Në qendër të festivalit vijon të jetë Programi i Filmit me Metrazh të Gjatë, në të cilin sivjet marrin pjesë filma nga Kosova, Gjermania, Rusia, Italia, Bjellorusia dhe Mali i Zi. Edmond Topi: Përzgjedhja ishte bërë para pandemisë. Festivali ishte parashikiar për t’u berë në maj. Ajo që pandemia na bëri është qe humbi dimensionin ndërkomëvtar të festivalit. Për fat të keq do të kemi të ftuar vetëm autorët kosovarë. Në këtë kuptim ne përhashtim të audiencës nuk ka ndryshuar ndonjë gjë e madhe. Këtë vit pjesë e festivalit janë edhe: Seksioni i filmit të Shkurtër, Seksioni i Filmit Studentor si edhe Seksioni i Filmit Dokumentar. Ky edicion do të çelet me filmit e Fatos Berishës “Cirku fluturues”. Ndërsa sa i përket pjesëmarrjes tjetër shqiptare në Dea, themeluesi dha këtë përgjigje; Topi: Kinemaja shqiptare ka shumë pak lidhje me Dea-n. Ne punojmë për të jashtmit.

4 vjeçarja që imiton VIP-at/ Marge, pëlqen fotot dhe modën
30/11 19:49
Shuhet Lumturi Blloshmi/ Piktorja e njohur ishte prekur nga Covid-19
27/11 19:36
Personazhet e Roland Tashos/ Ekspozita me 60 personalitetet e veshur me kostume popullore
26/11 19:56
Kur vendosej alfabeti/ Muzeu kombëtar përkujton etërit themelues të gjuhës shqipe
25/11 15:33
Salloni i vjeshtës/ Ekspozitë në Shkodër me punimet 50 artistëve
25/11 12:29
Poezitë e Bardhyl Londos/ Vjen botimi i ri, por edhe përkthimet në përmbledhjen “Prilli i hidhur”
24/11 19:55
“Bukurshkrimi” i Adrian Pacit/ Instalacioni i artistit vendoset në një nga sheshet e Tiranës
23/11 15:43
Takimi online me shkrimtarët/ Lexuesit kanë mundësi përmes aplikacionit “Panairi i Librit”
22/11 20:23
Artistja me grep/ Vajza nga Mamurrasi që krijon duke endur në mënyrën e gjyshes
21/11 16:02
Koleksionisti i orëve/ Lokali në Tiranë me mbi 350 orë
16/11 19:56
Librat shiten online/ Edhe pas panairit, aplikacioni do vijojë të funksionojë
16/11 15:45
Ndahen çmimet e panairit të librit/ Këtë vit organizimi u bë online për shkak të pandemisë
15/11 12:42
Arkiva digjitale, akses në të gjithë dokumentet që disponojnë fondet arkivore në nivel kombëtar
15/11 12:26
Mbretëresha e vargjeve të këngës/ Sonte në “Exclusive” një dokumentar për poeten Zhuliana Jorganxhi
15/11 12:24
Karikatura për dy kohë/ Sarkazma që përcjellin parullat komuniste në ditët e sotme
14/11 19:57
Si të blini libra online? Këtë vit Panairi i Librit nuk mbahet në mënyrën tradicionale
13/11 15:39
“Noe” e gazmend Lekës/ Ekspozita e piktorit të njohur, një histori përmbytjesh
12/11 19:52
Çelet panairi i librit/ Ofertat e më shumë se 40 shtëpive botuese i gjeni online
12/11 19:51
Mjeshtri i polifonisë në Mallakastër/ Guri Rrokaj kërkon më shumë interes për iso polifoninë
12/11 12:41
Lamtumira e Koço Devoles/ Aktori i njohur u përcoll në banesën e fundit
10/11 19:59