Çmim mirënjohjeje për Helena Kadare/ Vlerësimi nga qendra kombëtare e librit dhe leximit
16/10/2020 15:35

“Për librat e saj që me lirizëm edhe guxim, sjellin fatin e karaktereve gra në Shqipëri me një forcë prekëse”. Ky ishte motivacioni, me te cilin Helena Kadare mori një vlerësim mirënjohjeje nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit. Në një rrëfim për gazetarët Helena rrëfeu se Nobeli në shtëpinë e tyre ka tre vjet qe nuk priret më. Helena Kadare: Ka tre vite që sinqerisht nuk e presim më. Për mua dhe dashamirësit e tij duhet ta kishte marrë prej kohësh, por nuk e ka marrë dhe nuk është ndonjë kujë. Gjithashtu ajo tregoi detaje nga jetesa me Ismail Kadarene. Helena Kadare: Para se të shkoja në shtëpinë botuese i ndizja zjarrin Ismalit, dhe ato dy ore qe ai shkruante ishte njeriu më i lumtur në botë. Nuk ngurroi të shprehte edhe shqetësimet e kohëve të ndryshme. Helena Kadare: Kur u bë koha e Pashallarëve të Kuq isha shumë e frikësuar se çfarë do të ndodhte, por asnjëherë nuk ja thoja. Asnjëherë Helena nuk shprehu keqardhje për faktin qe një emër i madh si bashkëshorti i saj e ka lënë i ka lënë në krijimet e saj.

Kur vendosej alfabeti/ Muzeu kombëtar përkujton etërit themelues të gjuhës shqipe
25/11 15:33
Salloni i vjeshtës/ Ekspozitë në Shkodër me punimet 50 artistëve
25/11 12:29
Poezitë e Bardhyl Londos/ Vjen botimi i ri, por edhe përkthimet në përmbledhjen “Prilli i hidhur”
24/11 19:55
“Bukurshkrimi” i Adrian Pacit/ Instalacioni i artistit vendoset në një nga sheshet e Tiranës
23/11 15:43
Takimi online me shkrimtarët/ Lexuesit kanë mundësi përmes aplikacionit “Panairi i Librit”
22/11 20:23
Artistja me grep/ Vajza nga Mamurrasi që krijon duke endur në mënyrën e gjyshes
21/11 16:02
Koleksionisti i orëve/ Lokali në Tiranë me mbi 350 orë
16/11 19:56
Librat shiten online/ Edhe pas panairit, aplikacioni do vijojë të funksionojë
16/11 15:45
Ndahen çmimet e panairit të librit/ Këtë vit organizimi u bë online për shkak të pandemisë
15/11 12:42
Arkiva digjitale, akses në të gjithë dokumentet që disponojnë fondet arkivore në nivel kombëtar
15/11 12:26
Mbretëresha e vargjeve të këngës/ Sonte në “Exclusive” një dokumentar për poeten Zhuliana Jorganxhi
15/11 12:24
Karikatura për dy kohë/ Sarkazma që përcjellin parullat komuniste në ditët e sotme
14/11 19:57
Si të blini libra online? Këtë vit Panairi i Librit nuk mbahet në mënyrën tradicionale
13/11 15:39
“Noe” e gazmend Lekës/ Ekspozita e piktorit të njohur, një histori përmbytjesh
12/11 19:52
Çelet panairi i librit/ Ofertat e më shumë se 40 shtëpive botuese i gjeni online
12/11 19:51
Mjeshtri i polifonisë në Mallakastër/ Guri Rrokaj kërkon më shumë interes për iso polifoninë
12/11 12:41
Lamtumira e Koço Devoles/ Aktori i njohur u përcoll në banesën e fundit
10/11 19:59
Festivali i poezisë në Sarandë/ Fituese shpallet poetja Vojsava Nelo
10/11 16:50
Rapsodët mblidhen në Lezhë/ Festivali i 11-të folklorik tipologjik kombëtar
10/11 14:05
Milan Shuflaj, studiuesi kroat që u vra se mbrojti tezën që shqiptarët janë pasardhës të ilirëve
09/11 20:02