Agjencia e udhëtimit mashtron qytetarët, u merr lekët i lë pa biletë – Fiks Fare
12/04/2024 20:45

Agjencitë mashtruese të udhëtimit janë bërë objekt trajtimi disa herë në emisionin Fiks Fare. E tillë është edhe agjencia Dhales Tours në Tiranë me zyrë pranë pallatit "Asllan Rusi". Kjo agjenci sipas denoncimeve të ardhura në Fiks Fare mashtron qytetarët gjasme duke iu prerë bileta e më vonë i njofton se është anulluar fluturime dhe se së shpejti do u bëjë rimbursimin, gjë të cilën nuk e bën. Por me një kërkim të lehtë në internet për këtë agjenci nuk ishte e para herë që mashtronte qytetarët. Ajo që bëri super lajm vjet në sezonin veror është se si kjo agjenci kishte mashtruar një çift ku u kishte marrë lekët dhe i kishte lënë në mes të Athinës. Në Fiks Fare u ankua znj. Edlira Bardhi e cila është emigrante në Greqi. Asaj në dhjetor i ka ndodhur një fatkeqësi ku i ndërroi jetë i ati kështu që erdhi në Shqipëri. Pas ceremonisë mortore ajo do rikthehej sërish në Greqi dhe ka kontaktuar me agjencinë në fjalë ku ka prerë dy bileta avioni me vlerë 170 euro. " Pasi kontaktova me agjencinë më nisën dy kode biletash për fluturim në dt 9 dhjetor. Pronarja më nis llogarinë bankare ku duhet të bëja pagesën , por që unë nuk kisha mundësi ta bëja me kartë dhe kështu dërgova tim vëlla tek zyra ku më thanë që bëri pagesën kesh" shpjegon denoncuesja. Pas dy ditësh që ishte bërë pagesa Edlira njoftohet nga agjencia se fluturimi ishte anulluar. Në këto kushte ajo i kërkon agjencisë rikthimine pagesës të cilës i thonë të kalojë ta marri nga zyra dhe ku u bë pagesa. " Që nga ajo ditë e deri më sot im vëlla ka shkuar çdo ditë në agjenci dhe e ka gjetur të mbyllur. lekët ende nuk më janë kthyer" thotë Edlira. Ajo kërkon ndihmën e Fiksi jo për shumën monetare se sa për gjestin dhe mashtrimin që i është bërë duke e demaskuar këtë agjenci, për mos ta pësuar të tjerët. Pas insistimit të Fiks Fare qytetares i kthehet shuma prej 170 eurosh.

Episodi i plotë – Fiks Fare, 22 Maj 2024
22/05 21:01
Monitorime/ Zogu i Tiranës “Malokët të ngopin në krevat” – Fiks Fare
22/05 21:00
Vuajtje për t’u arsimuar. Fëmijët ecin 3 orë në këmbë për të shkuar në shkollë – Fiks Fare
22/05 20:45
A jemi ende fener ndriçues në botë edhe me Ramën siç ishim me Enverin? – Fiks Fare
22/05 20:30
Episodi i plotë – Fiks Fare, 21 Maj 2024
21/05 21:01
Monitorime/ Moderatorët nuk njohin Holokaustin as Aushvicin – Fiks Fare
21/05 21:00
Denoncimi nga Ksamili: Punonjësja e policisë më mori biznesin! – Fiks Fare
21/05 20:45
Shqiptarët dele që ndjekin dashin përçor. A është e vërtet? – Fiks Fare
21/05 20:30
Episodi i plotë – Fiks Fare, 20 Maj 2024
20/05 21:01
Monitorime/ Tendencë, gjarpër i madh 90kg si kafshë shtëpie – Fiks Fare
20/05 21:00
Mori 7 mln lekë për rindërtimin e shtëpisë, s’bëri asgjë. Falë Fiksit, inxhinieri kthen paratë – Fiks Fare
20/05 20:45
Berisha” Dumani ka marrë lekë për të heshtur”. Pse nuk reagon SPAK-u? – Fiks Fare
20/05 20:30
Episodi i plotë – Fiks Fare, 17 Maj 2024
17/05 21:01
Monitorime/ Ja se si flitet me tiganët kur nuk të binden – Fiks Fare
17/05 21:00
Varrezat e Durrësit i mbulon bari dhe gjarpërinjtë, familjarët braktisin të afërmit – Fiks Fare
17/05 20:45
Bletët e komshiut i ‘zaptojnë’ shtëpinë, çifti rrezikon jetën – Fiks Fare
17/05 20:30
Episodi i plotë – Fiks Fare, 16 Maj 2024
16/05 21:01
Monitorime/ Idrizi: Bejleri do rregullojë çezmat e sifonët në PE – Big Brother VIP 3
16/05 21:00
Skandali i kredive, debia 7.100 lekë shkoi 1.4 milionë! MCA dhe FINAL zhvasin qytetarët – Fiks Fare
16/05 20:45
Berisha: Fitoren e kemi në pëllëmbë të dorës! Hedh fall ky apo…? – Fiks Fare
16/05 20:30