78 vjetori i konferencës së Pezës, Veliaj: PS, në krah të luftës antifashiste
16/09/2020 15:44

Tirana përkujtoi sot 78-vjetorin e Konferencës së Pezës, një prej ngjarjeve më të rëndësishme për bashkimin e shqiptarëve kundër pushtuesve nazi-fashistë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në respekt të protokolli të higjienës për shkak të pandemisë, një përfaqësi e reduktuar e shoqatave të veteranëve, familjeve të dëshmorëve, ministra, deputetë e drejtues të pushtetit vendor, nderuan veprën dhe sakrificën e të gjithë atyre që rrokën armët për çlirimin e vendit. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, u shpreh se mesazhi që përcjell Konferenca e Pezës është aktual edhe sot. Ai theksoi se përtej partive dhe bindjeve, janë Shqipëria dhe Tirana “Dua t’ju uroj të gjithëve gëzuar festën e Pezës, një ditë ku ne përkujtojmë të gjithë patriotët që u mblodhën këtu – njerëz pa dallim feje, krahine dhe ideje – për t’u bashkuar kundër pushtuesit. Ky është mesazhi për të cilin kemi nevojë edhe sot, se përtej partive dhe bindjeve tona, është Shqipëria, është Tirana”

Bima jonë që importohet nga Holanda/ E kultivon një kompani në Cërrik për holandezët
16/01 12:35
Akademikët kërkojnë vaksinën/ Sindikata: Gjatë sezoneve infektohen shumë pedagogë
16/01 12:35
Vrasja e menaxherit të VIP-ave, Jurgen Kurtit/ Mbyllen hetimet, nën akuzë Elsi Levendi
16/01 12:24
100 vjet art/ Ekspozita në Sarandë. Piktura edhe të realizmit socialist
16/01 12:17
Top News – Mbështetje për pandeminë/ Gjermania dhuron 1000 oksimetra
16/01 12:12
Korçë/ Trashësia e dëborës arrin deri në 20 cm në zonat e thella, në rrugë duhet kujdes
16/01 12:01
Kapet kokainë me vlerë 400 mijë paund/ Londër, shkaterrohet grupi shqiptar i drogës
16/01 11:55
Top News – Njerku abuzonte me të miturën/ Nëna tregon ballafaqimin me të shoqin
16/01 11:54
Tiranë/ Sekuestrohen rreth 14 kg kanabis, arrestohet drejtuesi i mjetit ku u gjet lënda narkotike
16/01 11:15
Jeta në dëborë. Si po e përjetojnë Korçarët acarin
16/01 10:52
Rinisin reshjet t dëborës në Llogora
15/01 22:36
Top News – Jeta e 18-vjeçarëve të pasura/ Makina luksi dhe veshje të firmave të famshme
15/01 22:11
Top News – Ngjarje e rëndë në Tiranë/ Punëtori rrëzohet nga skela e pallatit
15/01 20:06
Kush nuk do vaksinohet/ Kategoritë të cilat nuk duhet të marrin vaksinën e Pfizer
15/01 19:45
“Salillari” zvarrit punimet/ Te “ish shqiponja” kompania duhet ti përfundojnë në fund të shkurtit
15/01 19:34
Top News – PD: Uzurpim, e dëmshme për sportin/ Fidel Ylli në krye të komitetit olimpik shqiptar
15/01 18:37
Top News – U regjistruan 159 viktima/ Bilanci i zi, 6248 aksidente rrugore në 2020
15/01 18:28
Top News – 4 humbje nga covid në 24 orë/ 641 qytetarë të infektuar nga 3530 testime
15/01 18:17
Top News – Veliaj sulmon aleatët e PD/ ‘Duan ndryshim me Mediun e Nard Ndokën’
15/01 17:20
Top News – Basha akuzon, Rama ironizon/ Debati për menaxhimin e situatës së përmbytjeve
15/01 17:13