Zbulohet itenerari i edicionit 2020 Rally Dakar
21/11/2019 18:20

Organizatorët e Rally Dakar zbuluan itinerarin e edicionit të vitit 2020 që ndryshe nga vitet e kaluara këtë radhë do të zhvillohet në Arabinë Saudite dhe që këtë vit do të ketë një garues të veçantë. Bëhet fjalë për 2 herë kampionin e botës në Formula 1, Fernando Alonso i cili do të bëjë debutimin e tij në këtë kompeticion ku do të masë forcat me pilotët më të mirë. Në total në Rally Dakar të 2020 do të marrin pjesë 351 mjete me pilotët që do të përshkonë 7800 km në 12 ditë. Në programin e Rally Dakar janë përfshirë etapa speciale me një gjatësi të përgjithshme prej 5000 km dhe 5 prej tyre e kalojnë distancën prej 450 km. Rally Dakar i vitit 2020 do të startojë në 5 janar në Jeddah dhe do të përfundojë në 17 janar në Qiddiya. Pilotët do të garojnë në kategorinë e makinave, motorëve, motorëve kuad dhe kamionëve. për makina pritet një rivalitet mes fituesit të vitit të kaluar Nasser Al Attiyah, Carlos Sainz dhe Stephane Peterhansel me këtë të fundit që e ka fituar 13 herë Rally Dakar për motorë dhe makina. Rally Dakar fillimisht ishte një garë që zhvillohej mes Parisit dhe Dakarit, por për arsye sigurie ky kompeticion u zhvendos në Amerikën latine për arsye sigurie. Evenimenti qëndroi në këtë kontinent deri në 2019 për t’u zhvendosur në Arabinë Saudite që do të jetë vendi organizator i tij edhe për të paktën 5 vjet

Nesër ndeshja Tirana-Kukësi/ Nëse fiton me 3 gola diferencë, ekipi kryeqytetas shpallet kampion
05/07 21:35
Top News – Pankina e Bordeaux/ Paulo Sousa komunikon largimin
03/07 17:05
Reja stërvit ekipin online/ Trajneri i Kombëtares nuk mund të vijë në Tiranë, shkak Covid-i
03/07 15:51
Shkurtaj lë ekipin e Kukësit/ Nexhipi: Do realizojmë një shitje të rëndësishme
01/07 20:02
Top News – Gjen akordin me Manchester City-n, Bayern merr Sane
01/07 13:27
Top News – FIFA/ Ish-drejtori i Financave, Kattner, pezullim 10-vjeçar
01/07 12:27
Tirana shet Muçin/ Laçi: Ismailgeci dhe Çelhaka kanë rinovuar, do flasim me Egbo
30/06 20:08
Ekipi i futbollit të romëve/ “Liria” u krijua me djemtë e vajzat që braktisën rrugën
30/06 16:47
Top News – Isinbayeva i kërkon ndihmë Putin/ Atletika Ruse
29/06 15:07
Top News – Tifozët e Bordeaux/ Zhvillojnë protestë para bashkisë
28/06 13:00
Top News – ‘Mungesë edukate dhe injorance’/ Hamilton kundër Ecclestone
27/06 16:31
Gjysmëfinalet e kupës së Shqipërisë/ Kukësi -Teuta dhe Bylis-Tirana synojnë finalen e 2 gushtit
26/06 13:18
Top News – Volejbolli mbyll sezonin 2019-20/ Për shkak të Covid-19
24/06 15:32
Top News – Djokovic tani shpreh keqardhjen/ Doli me coronavirus
24/06 15:30
Top News – Ligue 1 konfirmohet me 20 ekipe/ Sezoni 2020-2021
23/06 16:13
Top News – Serie A/ Kontratat e huazimit shtyhen deri në 31 gusht
23/06 12:01
Trashi shkon në Kuvajt/ Shitja rekord e lojtarit të Partizanit: Titulli? Arritja ime më e madhe
22/06 19:57
Top News – Danimarkë, kampionati/ 3000 tifozë në Brondby-Copenhagen
22/06 18:35
Top News – Mes testeve mjekësore/ PSG rikthehet në stërvitje
22/06 18:34
Ngoo larg Tiranës? A është paguar Ngo? Menaxheri i futbollistit: “No Comment”!
22/06 13:02