Wake Up/ Zvicra, lider botëror me 123 mijë testime për Kovid-19
06/04/2020 11:48

Zvicra po përballet mirë me pandeminë edhe pse është shumë afër vatrës së shpërthimit në Itali. Autoritetet morën direkt masa duke vendosur mjekësinë ushtarake në vijën kufitare mes Zvicrës dhe Italisë si kundërpërgjigje e menjëhershme për të parandaluar përhapjen e virusit. Deri më tani numërohen të paktën 18 mijë persona të infektuar, duke e bërë Zvicrën një nga shtetet më të prekura në Evropë, ndërsa ka të paktën 450 viktima në total. Zvicra ka një shkallë shumë të ulët vdekshmërie prej 2.2 %. Tiçino, Vaud, Gjeneva dhe Basel-City janë kantonet më të prekura. Zvicra deri më tani ka realizuar mbi 123 mijë testime dhe ka hapur një strukturë testimi lëvizëse në Lucern. Ndërkohë Berna ka hapur Qendrën “Drive In” të testimit për koronavirusin, ku njerëzit mund të testohen pa dalë madje fare nga makina. Në një lidhje nga Skype nga Bazeli kishim sot Arjan Peço ekonomist me profesion por që për publikun shqiptar njihet si trajneri i Basel U21

Wake Up/ Fikret Shatri, vrapoi 80 km nga Prishtina në Istog. Sfida e radhës Prishtinë-Tiranë
22/05 12:59
Wake Up/ Besa Kokëdhima: Në Shqipëri përballem me dhunë psikologjike
22/05 12:40
Wake Up/ Ja pse i ngjaj më shumë babait tim Koço Kokëdhima
22/05 12:28
Wake Up/ Kush është partneri i Besa Kokëdhimës këtë herë?. Nga projekti “C’est la vie” te i radhës
22/05 12:27
Wake Up/ Këto dy muaj e lamë rehat natyrën. Dita e Biodiversitetit, sfidat dhe problematikat
22/05 11:36
Wake Up/ Nuk ka rritje të çmimit të biletës së urbanit. Shoqata: As e kemi kërkuar këtë
22/05 11:25
Wake Up/ Shoqata: Jemi gati për rihapjen e transportit urban
22/05 11:09
Wake Up/ Ligji për përdorimin e monedhave virtuale. Përfitimet dhe rreziqet nga kriptomonedha
22/05 11:08
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
22/05 08:20
Wake Up/ Shtypi i ditës, 22 Maj 2020
22/05 07:40
Wake Up/ Shqiptari i “The Voice of France” përfaqëson Zvicrën në dy Eurovision-e
21/05 12:04
Wake Up/ Bonuse që të bëjmë pushime, lista me propozime nga operatorët turistikë
21/05 11:52
Wake Up/ Njomza dhe Rinori, ҫifti vloger që jetën reale e bëjnë në rrjetet sociale
21/05 11:44
Wake Up/ Mjeku Erion Dasho: Karantinimi nga prilli në maj ka qenë i pajustifikueshëm
21/05 11:19
Wake Up/ Pandemia rrit kërkesat e të rinjve shqiptarë për të punuar online
21/05 11:07
Rikthehen reshjet e shiut, ky është parashikimi i motit
21/05 08:11
Wake Up/ Shtypi i ditës, 21 Maj 2020
21/05 07:51
Wake Up/ Truproja e Rugovës zbulon se si u trajnua në Shqipëri si luftëtare e UÇK-së
20/05 13:16
Wake Up/ Truproja e Rugovës: Ju rrëfej atentatin ndaj Presidentit. Dita ime më e vështirë
20/05 12:44
Wake Up/ “Sekretet” e dy presidentëve të Kosovës, rrëfimi i rallë i truprojës, Elinda Muriqi
20/05 12:29