Wake Up/ “Zgjimi i Enver Simakut”, regjisori spanjoll rikthen Pirro Milkanin në aktrim
23/04/2019 13:00

“Zgjimi i Enver Simakut”, është produksioni i parë spanjoll në histori i xhiruar në Shqipëri. Ky është një film triller i regjisorit spanjoll Marco Lledó, në të cilin interpretojnë emra të mëdhenj të kinematografisë shqiptare, si Tinka Kurti, Margarita Xhepa, Lulzim Guhelli, Viktor Zhusti, Pirro Milkani, Ema Andrea, Laert Vasili dhe aktori spanjoll, Julien Blaschke i cili rrëfen hetimin e një gazetari, gruaja e të cilit është vrarë para 20 vjetësh. Ai në vitin 1997 kthehet në Shqipëri për të hetuar për vdekjen e saj misterioze mes një morie regjistrimesh të pabesueshme, dosjesh policore e vizionesh të Botës së Përtejme. Në këtë film, regjisori na fton në një triller emocionues e misterioz ku realiteti dhe trillimi bëhen një.

Muzikë dhe turizëm/Instrumentistë nga e gjitha bota mblidhen në Durrës
22/07 12:50
Nga SHBA, pushime në Shkodër/ Aktori Sandër Ruci kthehet çdo verë në vendlindje
21/07 19:48
Ermonela Jaho shkëlqen në Australi/ Publiku e duartroket gjatë dhe kritika e vlerëson me për rolin e Anne Boleyn
21/07 15:34
Historia e viteve ’80 në film, “Internimi” pritet të shfaqet së shpejti për publikun
20/07 15:49
Ekspozohen 91 punime nga krijimtaria 50 vjeçare e artistit Shyqyri Sako
19/07 20:03
Festivali i super heronjve – Hulku me shokë në “Comic Con” në San Diego
19/07 17:29
Urdhër për boshatisjen e teatrit?! Aleanca në Mbrojtje të Godinës: S’e lejojmë
19/07 16:10
Festivali në Kala; Netët e gjata të muzikës në Berat. Muzetë nuk mbyllen
19/07 12:35
TKOB, në “shtëpi” në janar/ Mbyllet sezoni artistik. “Opera në Park” në Sheshin Skënderbej
17/07 20:45
Jul Çesari/ Drama shekspiriane në Tiranë
14/07 20:34
Një libër për bllokun/ “Blloku” i Isuf Kalos tregon historinë e lagjes famkeqe
12/07 16:25
“Otello” në Butrint/ Trupa e teatrit bullgar ngjitet në skenën e festivalit veror
12/07 12:19
“Jul Cezari” vjen në Tiranë/ Premiera e regjisorit Ivica Buljan, në oborrin e tetarit
11/07 21:29
Të kuptosh Ballkanin/ ‘Bashkarisht’ mbledh 8 artistë nga vendet e rajonit
09/07 20:00
Domingo ende në skenë/ Tenori 78-vjeçar në festivalin më të vjetër operistik
09/07 12:53
Nis festivali i filmit të shkurtër/ Korçë, 50 filma nga 27 vende në garë
09/07 12:38
Festivali i teatrit në Butrint/ Trupat e rajonit marrin pjesë në edicionin e 17-të
09/07 12:26
Bashkim Shehu në italisht, përkthehet romani që i dha çmimin “Balkanika”
08/07 20:37
Verë dhe portokalle/ Të shtunën spektakli gjigant në sheshin Skënderbej
05/07 20:01
Veprat e Kolë Idromenos/ Në një ekspozitë të gjitha pikturat që ndodhen në institucionet shtetërore
05/07 19:58