Wake Up/ Zamira Kita: Festivali “Shpirti i Ballkanit”, dy netë festive që nuk duhen humbur
24/05/2019 13:04

Sot dhe nesër në qytetin e Korçës, i cili njihet dhe si “Parisi i vogël”, do të mbahet edicioni i parë i “Korça Folkfest Ballkan”. Në këtë edicion do të marrin pjesë, ansamble nga gjashtë shtete të rajonit, përfshirë këtu edhe vendin tonë. Bullgaria, Greqia, Turqia, Kosova, Maqedonia dhe Shqipëria janë shtetet përfaqësuese që do të hapin siparin e këtij edicioni, duke sjellë shpirtin e Ballkanit, në qytetin e bukur juglindor. Pra për 2 ditë rresht, përkatësisht në sot dhe nesër në orën 19.30 , qyteti i Korçës do të gjallërojë nga ky aktivitet kulturor. Festivali me motive folkorike nga Ballkani do të shfaqet në skenë e Teatrit dhe në Sheshin e Pazarit të Korçës.

Ndahet nga jeta gazetari dhe publicisti Fatos Baxhaku
16/08 20:09
Ish-vila e Enverit në kinema, fituesi i Palmës së Artë në Kanë do të shfaqë filmin në Tiranë
15/08 20:16
Dita e Shën Mërisë, një nga festat më të rëndësishme të besimtarëve ortodoksë
15/08 18:04
Festa e birrës, sot dita e dytë/ Netët me muzikë dhe gatime tradicionale në qytetin e Korçës
15/08 12:15
Ndahet nga jeta Gjergj Xhuvani
14/08 20:32
Kori i vajzave të Liceut/ Një tjetër bashkëpunim me korin e vajzave të Berlinit
13/08 16:51
Bota humbi Toni Morrison/ Shkrimtarja në sytë e 9 aktivisteve gra
12/08 21:56
Mozaiku i Tiranës; Rrënoja e një vile antike romake
10/08 13:32
Letërsia erotike/ Në Shqipëri shumë pak botime të këtij zhanri
07/08 17:27
Muzikë në Theth/ Za Fest bën bashkë artistët për natyrën
05/08 20:00
Bujku violonist, 70 e një vite i dashuruar me muzikën
03/08 16:45
“Çeço Fest” në Gjirokastër/ Muzikë dhe DJ në muret e gurta të Gjirokastrës
03/08 16:26
“Doku Fest” në Prizren/ Nis festivali i filmit me produksione nga e gjithë bota
03/08 16:03
Ekspozita shqiptaro-rumune, piktorët nga dy vendet tregojnë punimet e tyre në Pogradec
03/08 13:31
Netët e muzikës klasike në Durrës, interpreton Inva Mula
02/08 20:04
Kinemaja në amfiteatër/ Durrës, në skenën antike projektohen filma
01/08 15:47
Filmi i Tarantinos lihet pas nga ‘Mbreti Luan’
30/07 18:21
Panairi i librit në Ulqin/ Ekspozojnë 50 shtëpi botuese nga Ballkani
29/07 20:00
“Za Fest” në Theth. Edicioni i tretë i festivalit, muzikë dhe mjedis
29/07 16:37
“Mik Festival” mbyllet me serenata
29/07 14:55