Wake Up/ Viktimat me sëmundje patologjike vdiqën nga Kovidi apo me Kovid? Vetëm autopsia e ndan
02/04/2020 12:25

Nga ajo çfarë është raportuar numri i viktimave në vendin tonë nuk është i vogël duke marrë parasysh numrin e të infektuarve, por a lidhet kjo me faktin se këta persona kanë pasur edhe sëmundje të tjera apo trajtimet nuk kanë dhënë efektin e duhur? "Të thuash kush është shkaktari i vërtetë i vdekjes virusi dhe ta arrish në një konkluzion të përgjegjshëm ajo bëhet vetëm më autopsi. Vetëm me autopsi mund të kuptosh çfarë ka ndodhur. Por duke ndjekur një logjike të zakonshme mjekësore gjithmonë mendohet se një person që ka një zemër të dëmtuar, një mushkëri të dëmtuar apo një veshkë të dëmtuar me një infeksion dhe një ulje të nivelit të oksigjenit do ta përballojë shumë më keq sesa në person që nuk i ka këto sëmundje bashkëshoqëruese. Siç është parë ky virus mund të sulmojë vetëm enët e gjakut mund të sulmojë vetëm muskujt e zemrës dhe të krijojë infarkt. Dhe janë dy gjëra të ndryshme kur thuhet vdiq me Kovid-19 apo vdiq nga Kovid-19"

Wake Up/ Rrëfehet në “Wake Up”, Ilda Bejleri: Ja ku do më gjejë sezoni i ri
29/05 13:10
Wake Up/ Top Channel, hap audicione për punësimin e të rinjve
29/05 12:08
Wake Up/ Shqipëria e turizmit tjetër. Kriza e operatorëve dhe bujtinave jobregdetare
29/05 12:03
Wake Up/ “Dua të të bëj të lumtur” surprizon live Islin, në Wake Up
29/05 11:21
Wake Up/ Interneti përdoret 69% për rrjete sociale dhe vetëm 30% për edukim
29/05 11:19
Wake Up/ Mbyllet viti shkollor.Si do të vlerësohen nxënësit për mësimin online?!
29/05 11:15
Wake Up/ Shtypi i ditës, 29 Maj 2020
29/05 08:23
Surprizon moti, dita nis e kthjellët por pasditja…
29/05 08:13
Wake Up/ Agnesa Vuthaj për jetën private: Jam e lumtur. Qyteti i dashurisë, vendi ideal për…
28/05 12:40
Wake Up/ Një teze dhe hallë si Agnesa Vuthaj, me 13 nipër dhe mbesa
28/05 12:39
Wake Up/ Agnesa Vuthaj: Karantina më frymëzoi për linjën time të veshjeve
28/05 12:07
Wake Up/ Saranda të shpallet “Qyteti i boungavilleve”
28/05 12:04
Wake Up/ Aktivistët nxjerrin goma dhe tonelata plastike nga gjiri i Sarandës
28/05 11:46
Wake Up/ Burgu i Prishtinës kthehet në muze. U ndërtua në fund të viteve 1940
28/05 11:26
Wake Up/ INSTAT:Të rinjtë shqiptar as në punë, as në shkollë. Kemi nivelin më të lartë në rajon
28/05 11:21
Wake Up/ Sondazhi: Shqiptarët s’kanë frikë nga KOVID-19. Shqetësimi kryesor është ekonomia
28/05 11:17
Parashikimi i motit, ja çfarë pritet të ndodhë sot
28/05 08:34
Wake Up/ Shtypi i ditës, 28 Maj 2020
28/05 08:29
Wake Up/ Historia e motër Files. Si ndryshoi jeta e saj kur vendosi t’i dedikohej Zotit
27/05 12:01
Wake Up/ Ilir Shaqiri: Marr shumë mesazhe nga shqiptarë që pse nuk i ke mësuar vajzës shqip
27/05 11:57