Wake Up/ Urdhri i Farmacistëve: Nuk jemi ne abuzuesit e çmimeve, prokuroria të hetojë
27/02/2020 11:20

Nga frika e përhapjes së koronavirusit, duke u nisur edhe nga rastet në rritje në shtetin fqinjë Itali, në Shqipëri ndodhi fenomeni që pritej. Të gjithë vrapuan në farmaci për të blerë maska mbrojtëse si dhe produkte me përmbajtje dezinfektuese. Por konsumatorët janë përballur me një rritje çmimesh disa fish nga çmimi i tyre aktual në ditë të zakonshme. Të shumta kanë qënë denoncimet e tyre ndaj farmacistëve jo vetëm në Tiranë por edhe në rrethe. Për këtë arsye prokuroria e Tiranës ka nisur një procedim penal për “manipulim të tregut” nga farmacitë lidhur me rritjet e çmimeve të disa produkteve (maska mbrojtëse, dezinfektuesve, etj), që shërbejnë si masa për parandalimin e përhapjes së koroanvirusit. Prokuroria e Tiranës njoftoi se aktualisht është në fazën e mbledhjes se informacioneve për farmaci të cilat në mënyrë abuzive kanë rritur çmimet e këtyre produkteve duke përfituar nga situata, ndërsa fton të gjithë qytetarët që të bashkëpunojnë për çdo rast që kanë hasur në rritjen e çmimit të produkteve si (maska mbrojtëse, produkte me përmbajtje dezinfektuese). Një hetim ndërkaq ka nisur edhe nga prokurori i Milanos i cili ka hapur një dosje me hipotezën e “manovrave spekulative” me ccmimet e artikujve farmaceutike dhe mjekësore të rekomanduar për përdorimin si masë kundër Convid-19. Shkak për hetimin është bërë raportimi për shitjet me çmime të çmendura, veçanërisht në platformat tregtare në internet, të xhelit dezinfektues dhe maskave mbrojtëse në këto ditë urgjence te shkaktuar nga përhapja dhe viktimat e Coronavirus. Ndërkaq ne u interesuam pranë Autoritetit të Konkurrencës për të marrë një reagim zyrtar rreth kësaj çështjeje...

Wake Up/ Balerina Klaudia Pepa i dedikohet edhe aktrimit: Modeli im Jenifer Lopez
03/04 11:59
Wake Up/ Klaudia Pepa: Nuk jam aspak e qetë që ditën e parë kur u shfaq ky virus
03/04 11:50
Wake Up/ Në një muaj karantinë të balerinës Klaudia Pepa paska ndodhur gjithçka
03/04 11:46
Wake Up/ Epidemiologët: Situata e Kovid është e stabilizuar. Distancimi social e mbajti në kontroll
03/04 11:39
Wake Up/ Mjeku Julian Balla: Ja si është gjendja e 5 shqiptarëve të shtruar në spitalin e Breshias
03/04 11:35
Wake Up/ Mjeku Julian Balla, nga Breshia: Pacientët shtriheshin në tokë, as barela nuk kishte
03/04 11:32
Wake Up/ Diskriminim me ndihmën financiare Komisioneri letër qeverisë për shtresat vulnerabël
03/04 11:26
Wake Up/ Në studion ku prodhohen maska 100% mbrojtëse, falas për stafet mjekësore dhe policinë
03/04 11:17
Diell dhe rritje temperaturash, ky është parashikimi i motit
03/04 08:33
Wake Up/ Viktimat me sëmundje patologjike vdiqën nga Kovidi apo me Kovid? Vetëm autopsia e ndan
02/04 12:25
Wake Up/ Mira Rakacolli: Si trajtohen fëmijët e prekur me Kovid-19
02/04 12:15
Wake Up/ Si po përjetohet Kovid-19 në familjen e Arjan Harxhit dhe Erjona Shehut
02/04 12:14
Wake Up/ Të mbështesësh mjekët me vepra dhe jo me fjalë: Nisma e Vodafon dhe mjekes sipërmarrëse
02/04 12:12
Wake Up/ Kovid-19 na i bëri duart “copë”. Erjona Shehu këshillon si t’i hidratojmë
02/04 12:08
Wake Up/ A duhet të preken rezervat tona valutore për t’u dërguar para njerëzve në shtëpi?!
02/04 12:06
Wake Up/ Izolimi 24 ditë i aktores Zamira Kita pas kthimit nga Greqia. Ditëlindja vetëm pa miq
02/04 12:03
Wake Up/ Ekonomisti Fatos Çoçoli: Kjo është “Lufta e 3-të Botërore” edhe për ekonominë
02/04 11:57
Wake Up/ Zv.Ministrja Mira Rakacolli: A e kaluam pikun e Kovid-19?! Pyetja që i bëjmë përditë vetes
02/04 11:54
Diell dhe rritje temperaturash, ky është parashikimi i motit
02/04 08:16
Wake Up/ Shtetasit që kanë hyrë në Shqipëri 24 orë nën vëzhgimin e policisë
01/04 12:48