Wake Up/ Studimi: Të pasurit jetojnë mesatarisht 9 vite më shumë se të varfërit!
17/01/2020 12:22

Duket se të qenit i pasur, ndër shumë të mirave të tjera priret të të zgjasë edhe jetën. Një studim gati 10 vjeҫar i kryer në SHBA dhe Britani ka treguar se ata që kanë një mirëqenie të lartë ekonomike jetojnë mesatarisht 9 vite më shumë dhe po ashtu kanë një jetëgjatësi më të shëndetshme. Studimi është publikuar në "Journal of Gerontology" dhe ka analizuar të dhënat nga 10,754 të rritur në Mbretërinë e Bashkuar dhe 14,803 në SHBA, të moshës mbi 50 vjeҫ. Ky studim ka analizuar të gjithë faktorët socio-ekonomike që ndikojnë në jetëgjatësinë tonë, në rastin kur kemi më shumë dhe më pak të ardhura. Ndonëse jo gjithmonë paraja të bën të lumtur, përgjithësisht ndikon në një jetë me sa më pak dhimbje fizike dhe psikologjike. Të pasurit kanë mundësi që të shkollohen më mirë, të kujdesen më mirë për shëndetin, të punësohen...etj. Veҫanërisht pas moshës 50 vjeҫ ndikon mirëqenia ekonomike, sepse kemi të bëjmë me plakje në mënyrë më të shëndetshme dhe me më pak vuajtje. Por ekspertët treguan se edhe për grupmoshat e tjera, pasuria ishte një faktor që ndikonte në jetëgjatësi. Studiuesit i kanë bërë apel autoriteteve që të lehtësojnë më shumë pabarazitë sociale për të moshuarit në mënyrë që ata të kenë mundësi të njëjta që të kujdesen për shëndetin e tyre, pavarësisht të ardhurave që kanë në familje. Statistikat treguan se në 50 burrat më të pasur në Angli dhe SH.B.A. jetuan rreth 31 vjet më gjatë të shëndetshëm, krahasuar me rreth 22 deri 23 vjet për ata me më pak të ardhura. Gratë nga grupet më të pasura nga SH.B.A dhe Anglia jetuan rreth 33 vjet më gjatë të shëndetshëm, krahasuar me 24.6 dhe 24 vite nga grupet më të varfëra.

Wake Up/ Psikologia Muçaj: S’do përqafohemi më, s’do rrimë më gjatë në kafe dhe jashtë shtëpisë
27/03 12:52
Wake Up/ Olti Curri: Tani i drejtohem më shumë zotit dhe informohem vetëm nga media serioze
27/03 12:51
Wake Up/ Iliriana Basha: Kujtoj luftën e Kosovës; 4 vjet në shpi, pa bukë dhe me frikën e vdekjes
27/03 12:50
Wake Up/ Regjisori Altin Basha: E dhimbshme t’i “takoje” prindërit në largësi nga makina
27/03 12:49
Wake Up/ Në familjen e regjisorit Basha izolimi zbuloi hobet; Iliriana mëson piano, Altini vizatimin
27/03 12:49
Wake Up/ Dr. Erion Dasho: Të izolohen të moshuarit dhe të sëmurët. Të rinjtë të punojnë
27/03 12:43
Wake Up/ Izolimi i Olti Currit: Më është çoroditur e gjithë jeta. Më mungon liria
27/03 12:42
Wake Up/ Dy maturante tregojnë si po kryhet mësimi online për provimet e maturës shtetërore
27/03 12:24
Wake Up/ Dr.Erion Dasho: Korona s’do të ketë pasoja katastrofike në Shqipëri. Shkak masat e marra
27/03 12:23
Wake Up/ Pse po stigmatizohen të prekurit me korona?! Flet, psikologia Arjana Muçaj
27/03 12:22
Reshje dhe rritje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
27/03 08:02
Wake Up/ Uthull dhe sodë buke, ja si duhet t’i lani frutat dhe perimet për të luftuar Covid-19
26/03 12:30
Wake Up/ Epidemiologu Fabian Cenko: Covid-19 nuk mund të kontrollohet vetëm nga Tirana
26/03 12:29
Wake Up/ Epidemiologu Fabian Cenko: Sëmundjet infektive nuk parandalohen me teknologji
26/03 12:29
Wake Up/ Dëshmia e mjekes shqiptare nga Madridi: Situata shumë e vështirë, skenari si i Italisë
26/03 12:23
Wake Up/ “Thriller”-i me emrin Covid-19. Pyetjet që kemi të gjithë mbi koronavirusin
26/03 12:22
Wake Up/ A përhapet Covid-19 nga ushqimet? AKU: Frutat dhe perimet të shiten të paketuara
26/03 12:05
Wake Up/ Gazetari nga Suedia: Pse qeveria beson se virusi mundet me imunitet dhe jo me izolim
26/03 12:03
Wake Up/ Rrobaqepësja nga Lushnja maska falas për stafin e Urgjencës së Lushnjës
26/03 11:59
Erë e fortë dhe reshje, njihuni me parashikimin e motit për sot
26/03 07:45