Wake Up/ Shqiptari Dastid Ferati; Nga kampet e Kenias në rrënojat e Durrësit dhe Thumanës
06/12/2019 12:55

Dastid Ferati i cili prej disa vitesh jeton dhe punon në Japon si pedagog i arkitekturës dhe hulumtues shkencor në Universitetin e Tokios prej disa ditësh ndodhet në Shqipëri. Ai bashkë me disa ekspretë nga Japonia ka parë nga afër zonat e prekura nga tërmeti. Dastidi ka lindur në Mitrovicë, ku ka mbaruar shkollën fillore dhe të mesme ndërsa studimet për arkitekturë i filloi në vitin 2007 në Universitetin e Prishtinës. Gjatë përfundimit të studimeve u bë pjesëtar i ekipit për projektimin e masterplanit Prishtina 2012-2022. Pikërisht aty mori rrugë dhe interesi i tij për projektimin e qyteteve, sidomos të dy qendrave botërore Nju Jork dhe Tokio; dy qytetet e para me popullsi 20 milionë banorë që në vitin 1950. Kështu, duke parë që Nju Jorku nuk ishte një risi për të, ai filloi të hulumtonte mundësi për të vizituar Tokion. Në vitin 2013 Dastidi shkoi në Universitetin e Tokios në Japoni, fillimisht për një periudhë 6-mujore në programin që kishte fituar dhe më pas për studimet master. Jeta në Japoni i la mbresa të mëdha. Në fakt, suksesin atje Dastidi e përjetoi menjëherë pas studimeve master, tema e të cilave ishte: “Planifikimi dhe dizajni urban në Tokio”. Sugjerimet e tij jo vetëm që u morëm parasysh, por u implementuan nga qeveria vendore në Tokio. Kështu, me një fitore në xhep, Dastidi nisi doktoraturën, po në Universitetin e Tokios, por këtë herë, duke u përqendruar te projektimet e kampeve të refugjatëve. Tanimë, ai ka 6 vjet që jeton atje. Kujtojmë se ai prej kohësh është përqendruar në projektimin e kampeve të refugjatëve, Kakuma, si një ndër kampet më të mëdha të refugjatëve në Afrikë.

Wake Up/ Lindi Trimi, Ramushit i thashë më mirë t’ia vëmë frikacak emrin, boll me trima
27/01 12:41
Wake Up/ Anita Haradinaj: Ramushi në Hagë, momentet më të vështira për mua
27/01 12:41
Wake Up/ Anita Haradinaj: Do të më pëlqente t’i rikthehesha gazetarisë së terrenit
27/01 12:36
Wake Up/ Aktivistja shpërthen në lot për qentë e rrugës
27/01 12:36
Wake Up/ “Monger” baleti që bën bashkë gjuhën e trupit dhe fjalën
27/01 12:32
Wake Up/ Anita Haradinaj:Tani e kam një arsye pse vij në Tiranë
27/01 12:27
Wake Up/ Padia ndaj bashkisë Tiranë: Vidhen fondet dhe qentë helmohen me acid klorhidrik
27/01 12:13
Wake Up/ Alarmi KE: Nga kozmetika te makinat. Lista e produkteve që na rrezikojnë jetën
27/01 11:53
Wake Up/ Apnea, sindroma që të merr frymën, 5-10% e popullatës vuan nga ky çrregullim
27/01 11:19
Wake Up/ Enkel Demi: Do doja të më cilësonin shkrimtar i mirë më shumë se gazetar i mirë
24/01 11:43
Wake Up/ Enkel Demi rikthehet pas 19 – vjetësh në studiot ku u themelua Top Channel
24/01 11:42
Wake Up/ Të hapësh shishen e ujit me doreza boksi këtë e bën vetëm një nënkampione Evrope
24/01 11:41
Wake Up/ Mos përdorni filtra në Instagram sepse merrni më pak like
24/01 11:40
Wake Up/ Njihuni me vajzat që ju japin përqafime falas në rrugë
24/01 11:39
Wake Up/ “Tokio 2020”, dhurata që boksieria Elsidita Selaj, do t’i bëjë vetes këtë vit
24/01 11:24
Wake Up/ Enkel Demi, fitues i çmimit “Romani i Vitit”: Pse hezitoja ti botoja romanet e mia
24/01 11:11
Wake Up/ “Shtëpia shqiptare” projekti i rrallë që dokumenton vilat e vjetra karakteristike
24/01 10:54
Wake Up/ Protesta e studentëve me diploma dhe doktoratura nga “Universiteti i korrupsionit”
24/01 10:46
Wake Up/ Dasma shqiptare kërcehet në Gjermani nga balerinë kinezë, japonezë e brazilianë
23/01 13:10
Wake Up/ Viola Spiro: Jo më foto më bikini, dua t’i largohem epitetit të vajzës seksi
23/01 12:23