Wake Up/ Shqipëria e para në rajon për studentët që arsimohen jashtë kufijve
23/01/2020 12:18

Shqipëria renditet e para në rajon për numër më të lartë të studentëve që zgjedhin për të studiuar jashtë, në raport me numrin e banorëve. Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave të UNESCO-s, në 2017 numri i studentëve që ndiqnin studimet jashtë vendit shkonte në 24.543 të rinj, ose 9 studentë për 1000 banorë preferojnë të ndjekin arsimin në universitetet jashtë vendit. Sipas të dhënave të UNESCO-s, Italia mbetet destinacioni më i preferuar, më pas renditet Greqia, por dy vitet e fundit të rinjtë kanë vendosur të ndjekin dhe institucionet e arsimit në vendet e Evropës Perëndimore, Mbretërinë e Bashkuar dhe në ShBA, ku kjo e fundit ju jep mundësi që të ndjekin edhe programe aftësuese për t'iu përshtatur tregut të punës pas mbarimit të studimeve. Megjithatë gjithmonë sistemi arsimor jashtë, nuk njihet mirë nga të rinjtë shqiptarë. Ndaj është e nevojshme, një test orientues profesional, apo edhe informacione paraprake për universitet ku duan të studiojnë. Tashmë është kthyer në traditë, që cdo vit Integral Programe Edukimi organizon eventin më të madh rreth arsimit. Prej 2012, në Tiranë organizohet Panairi “World Education Fair”, duke u dhënë mundësinë që për dy ditë, nxënësit dhe prindërit e tyre të takojnë dhe bisedojnë me përfaqësues të disa prej universiteteve,kolegjeve, gjimnazeve dhe kampeve verore nga vende të ndryshme të botës. Panairi do të zhvillohet në në Tiranë, në datat 24 dhe 25 janar, në datën 26 janar në Shkodër dhe në datën 27 janar në Fier .

Wake Up/ “Jimi Hendrix” i kitarës akustike interpreton live në Wake Up
21/02 12:15
Wake Up/ Jimi Hendrix” i kitarës akustike: Me nënën flas gjuhën arbëreshe, jam krenar për origjinën
21/02 12:14
Wake Up/ Antonio Forcione i cilësuar si “Jimi Hendrix” i kitarës akustike, koncerte në Shqipëri
21/02 12:10
Wake Up/ Fundjavë karnavalesh nga Shkodra në Gjirokastër
21/02 11:58
Wake Up/ Dy mjeket shqiptare që “zbuluan” çrregullimet e personalitetit pas atakut kardiak
21/02 11:38
Wake Up/ Krijohet regjistri i mjekëve shqiptarë në Evropë
21/02 11:36
Wake Up/ Mirgit Vataj i Alo 116: Në Shqipëri ka një rrjet të mirëfilltë pedofilësh
21/02 11:26
Wake Up/ 1 në 10 fëmijë shqiptarë është abuzuar seksualisht. 8 raste abuzimi vetëm në një vit
21/02 11:25
Wake Up/ Teknologjia po vret shqipen, Dhurata Shehri: Nuk janë vetëm të rinjtë fajtorë
21/02 11:16
Ulje e ndjeshme temperaturash, njihuni me parashikimin e motit për sot
21/02 08:28
Wake Up/ Branka Petriç hap pas 10 vitesh valixhen e kujtimeve të bashkëshortit Bekim Fehmiu
20/02 12:33
Wake Up/ Bekim Fehmiu, “Odisea’ shqiptar në një film-dokumentar me regji të Valmir Tertinit
20/02 12:32
Wake Up/ Për herë të parë një anketim kombëtar për kopshtet; Larg standardeve evropiane
20/02 12:30
Wake Up/ Rinaldo Sata, fotografi provokues. Puna me Bella Hadid, Eva Herzigova apo Harper Bazaar
20/02 11:45
Wake Up/ Alarmi: Metalet toksike në lumin e Lanës, 104 herë më shumë se standardi i BE
20/02 11:42
Wake Up/ OSHEE: Vjedhësit e energjisë do dënohen edhe me burg edhe gjobë. Ja pse këto masa
20/02 11:29
Reshje dhe ulje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
20/02 07:38
Wake Up/ Këngëtarja Ermira Babaliu nga Amerika u gjen strehë banorëve të prekur nga tërmeti
19/02 12:38
Wake Up/ Gazetari Bibe: Shqiptarët në Greqi dalin në rrugë për tallava dhe jo për pensionet
19/02 12:31
Wake Up/ Ermira Babaliu: Këngët që krijohen sot nuk të thonë asgjë
19/02 12:30