Wake Up/ Protesta e studentëve me diploma dhe doktoratura nga “Universiteti i korrupsionit”
24/01/2020 10:46

24 janari është dita ndërkombëtare e arsimit. Në këtë ditë në mbarë botën organizohen protesta, aktivitete që kanë si qëllim reflektimin dhe tërheqjen e vëmendjes për qeveritë që t'i kushtojnë më shumë rëndësi arsimit si një nga mjetet më të përshtatshme për të shpëtuar nga varfëria. Në fakt vitet e fundit zhvillimet në fushën e arsimit në të gjitha nivelet nuk kanë kaluar pa zhurmë. Arsimi i lartë ka qenë ai që ka pasur më shumë zhvillime, të cilat janë shoqëruar me lëvizje studentore. Protestat masive nisën në dhjetor të 2018 nga një numër i lartë studentësh nga e gjithë Shqipëria, të cilat kishin në fokus disa pika që u përmblodhën në një dokument të quajtur" Pakti për Universitetin", ku qëllimi i vetëm ishte përmirësimi i cilësisë së arsimit në dobi të të studentëve, duke përfshirë këtu të drejtat që të rinjtë duhet të kenë në sajë edhe të statusit ekonomik dhe social që kanë . Por mesa duket mos realizimi i këtij pakti ka sjellë sërish pakënaqësi duke ndezur ditët e fundit protesta, ndërkohë që sot një tjetër protestë shumë kreative mbahet në pedonale. Studentët kanë ngritur Universitetin e korrupsionit dhe do të lëshojnë diploma dhe doktoratura nga ky universitet. Kjo është mënyra jonë për tu tallur jo vetëm me Paktin për Universitetin por dhe me sistemin korruptiv të ngritur nëpër universitetet tona" tha- Rigels Xhemollari nga "Qëndresa Qytetare".

Wake Up/ “Jimi Hendrix” i kitarës akustike interpreton live në Wake Up
21/02 12:15
Wake Up/ Jimi Hendrix” i kitarës akustike: Me nënën flas gjuhën arbëreshe, jam krenar për origjinën
21/02 12:14
Wake Up/ Antonio Forcione i cilësuar si “Jimi Hendrix” i kitarës akustike, koncerte në Shqipëri
21/02 12:10
Wake Up/ Fundjavë karnavalesh nga Shkodra në Gjirokastër
21/02 11:58
Wake Up/ Dy mjeket shqiptare që “zbuluan” çrregullimet e personalitetit pas atakut kardiak
21/02 11:38
Wake Up/ Krijohet regjistri i mjekëve shqiptarë në Evropë
21/02 11:36
Wake Up/ Mirgit Vataj i Alo 116: Në Shqipëri ka një rrjet të mirëfilltë pedofilësh
21/02 11:26
Wake Up/ 1 në 10 fëmijë shqiptarë është abuzuar seksualisht. 8 raste abuzimi vetëm në një vit
21/02 11:25
Wake Up/ Teknologjia po vret shqipen, Dhurata Shehri: Nuk janë vetëm të rinjtë fajtorë
21/02 11:16
Ulje e ndjeshme temperaturash, njihuni me parashikimin e motit për sot
21/02 08:28
Wake Up/ Branka Petriç hap pas 10 vitesh valixhen e kujtimeve të bashkëshortit Bekim Fehmiu
20/02 12:33
Wake Up/ Bekim Fehmiu, “Odisea’ shqiptar në një film-dokumentar me regji të Valmir Tertinit
20/02 12:32
Wake Up/ Për herë të parë një anketim kombëtar për kopshtet; Larg standardeve evropiane
20/02 12:30
Wake Up/ Rinaldo Sata, fotografi provokues. Puna me Bella Hadid, Eva Herzigova apo Harper Bazaar
20/02 11:45
Wake Up/ Alarmi: Metalet toksike në lumin e Lanës, 104 herë më shumë se standardi i BE
20/02 11:42
Wake Up/ OSHEE: Vjedhësit e energjisë do dënohen edhe me burg edhe gjobë. Ja pse këto masa
20/02 11:29
Reshje dhe ulje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
20/02 07:38
Wake Up/ Këngëtarja Ermira Babaliu nga Amerika u gjen strehë banorëve të prekur nga tërmeti
19/02 12:38
Wake Up/ Gazetari Bibe: Shqiptarët në Greqi dalin në rrugë për tallava dhe jo për pensionet
19/02 12:31
Wake Up/ Ermira Babaliu: Këngët që krijohen sot nuk të thonë asgjë
19/02 12:30