Wake Up/ Njihuni me vajzat e para shqiptare të mundjes. Janë Kampione Ballkani
20/05/2019 12:46

Prej rreth 1 viti e gjysmë është formuar ekipi i parë i vajzave të mundjes, të cilat kanë marrë pjesë në disa aktivitete mbarëkombëtare dhe në kampionatin Ballkanik të vitit të kaluar. Së fundmi, Ekipi Kombëtar Shqiptar u përfaqësua nga gjashtë sportiste femra në Kampionatin e Kupës së Shqipërisë “Muhamet Malo”, të zhvilluar në parkun olimpik “Feti Borova” në Tiranë, nga të cilat të gjashta u vlerësuan me medalje të vendit të parë dhe të dytë. Trajneri që i ka stërvitur këto vajza por edhe shumë mundës të tjerë ndër vite është Altin Kurti. Në Shqipëri akoma duket si një tabu që të flasësh për vajza mundëse por kjo nuk është hera e parë që ato dalin me rezultate shumë të mira në këtë disiplinë. Para disa mujash Tea Sulo në kategorinë 57kg dhe Anxhela Imeraj në kategorinë 59 kg patën një tjetër garë në Pallatin e Sportit “Asllan Rusi”, në kuadër të Kampionatit Ballkanik të Mundjes për të rinj 2018. Pavarësisht përballjes me kundërshtare shumë të forta të nivelit olimpik nga Turqia, vajzat e ekipit kombëtar, ia dolën të zhvillojnë me sukses ndeshjet e tyre të para zyrtare, duke u kurorëzuar me medalje bronxi. Ekipi u rendit i dyti në klasifikim, i ndjekur nga Greqia në vend të 3-të.

Racizmi në stadium, dorëhiqet kreu i Federatës Bullgare të Futbollit
15/10 19:25
Ëndrra Euro 2020 vazhdon , Kosova mposht Malin e Zi
15/10 08:32
Prekazi driblon derbin, Shqipëri-Kosovë, zjarr në shtëpi
15/10 08:28
Shqipëria spektakolare, shkatërron Moldavinë
15/10 08:26
Reja kërkon lojë dhe pikë/ Para ndeshjes me Moldavinë: Vijimi i kontratës në dorën e FSHF
13/10 20:36
Reja: S’jam i zhgënjyer për lojën, mëkat që humbëm në minutën e 90
12/10 16:11
Humbje e pamerituar/ Gafa e Strakoshës na ndëshkon në fund
12/10 08:11
Vetëm fitorja na mban në garë për kualifikim, Shqipëria synon 3-pikëshin në Stamboll
11/10 08:25
Sfida ndaj Turqisë, tifozët hasin probleme me simbolet
10/10 20:04
Stadiumi drejt përfundimit, gati për Francën
08/10 19:17
Intervista/ Aldo Teqja: Më e keqja kaloi. Prindërit e futbollistit: Djali ra, nuk u hodh nga ballkoni
07/10 23:07
Turqia ka frikë! Trajneri Gunes vlerëson Shqipërinë
07/10 20:28
Challandes: Mali i Zi është një ekip shumë i mirë
07/10 16:42
Vllaznia kërkon dy trofe, basketbolli shkodran, edhe në ligën ballkanike
05/10 06:54
Superliga/ Partizani pret Teutën, Tirana udhëton në Vlorë
04/10 16:34
Derbi i shqiptarëve/ Eleminatorët e Europianit përplasin Shqipërinë e Kosovën
03/10 16:34
Emrat e 8 personave që do u ndalohet përjetë hyrja në stadiume, midis tyre edhe Alban Rexha
03/10 11:06
Kupa e Shqipërisë/ Nuk ka surpriza të mëdha, 16 skuadra në këtë fazë
03/10 10:42
Regjistrimet në universitetin e Elbasanit, shumë të interesuar për infermierinë
02/10 13:51
Skema e bombave në stadium, si u futën mjetet piroteknike një natë para Tirana-Partizani
01/10 21:00