Wake Up/ Nisma për të ndihmuar studentët e Durrësit për tarifat universitare
09/12/2019 10:57

Disa pedagogë të Universitetit "Aleksandër Moisiu" kanë ndërmarrë një nismë për shlyerjen e tarifës vjetore, të cilën një pjesë e studentëve duhet ta paguajnë në janar. Në fakt, i gjithë stafi akademik është angazhuar për t’u ardhur në ndihmë studentëve që kanë humbur shtëpitë, dhe në disa raste, edhe të afërmit nga tragjedia e nëntorit. Pedagogia Helena Halilaj fillimisht u ka bërë thirrje për solidaritet miqve të saj në rrjetet sociale, duke u kërkuar të ndihmojnë këta të rinj të shlyejnë pagesën vjetore, tashmë të përgjysmuar pas protestave studentore të dhjetorit të kaluar (tani është 12500 lek). Shumë studentë në Durrës jetojnë në shtëpi me qira, pasi Durrësi nuk ka konvikte, të tjerë jetojnë në rrethinat e Durrësit, ku tërmeti ka shkaktuar dëme të jashtëzakonshme, ndërkohë që pjesa tjetër jetonin prej vitesh në qytetin bregdetar, ku rreth 8 mijë shtëpi kanë pësuar dëme dhe 20 pallate janë tanimë të pabanueshme. Sikur të mos mjaftonte humbja e shtëpive, disa prej këtyre studentëve, në varësi të degës, duhet të paguajnë në janar, edhe tarifën vjetore të studimeve.

Flaka Krelani këndon live këngën më të dashur “Garden”
22/01 12:45
Flaka Krelani: Bashkëpunimi i radhës, me një mik të Chris Brown
22/01 12:20
Wake Up/ Flaka Krelani: Me reperin amerikan më lidhi Instagrami
22/01 12:09
Wake Up/ Flaka Krelani i përgjigjet akuzave për kopjimin e klipit të Rihannës
22/01 11:59
Wake Up/ Ermira Hysaj, aktorja që vdes dhe rreh burrat ne skenë
22/01 11:51
Wake Up/ Komiteti i Helsinkit: Rasti Strazimiri kalvari i një të sëmuri mendor në Strasburg
22/01 11:49
Wake Up/ Flaka Krelani: Pse reperi amerikan, Young Noble nuk hezitoi të ishte krah meje
22/01 11:43
Wake Up/ “Hedda Gabler” e Ibsenit për herë të parë në skenën shqiptare vihet nga një rumun
22/01 11:33
Wake Up/ Të riparosh librat me qëndisma dhe metrazhe, nisma e të rinjve në Durrës
22/01 11:26
Wake Up/ Pse fermerët nuk arrijnë të thithin fondet e BE? Programi IPARD II, ja sa do të fitojnë
22/01 11:09
Wake Up/ Besart Kadia: Për shkak të trafikut Tirana nuk është qytet për biznes
21/01 12:51
Wake Up/ Dr. i Arkivave: Shenjtërimi i “Nënë Terezës” jo feste zyrtare. Vendimi ishte politik
21/01 12:37
Wake Up/ Eksperti Gjoka: 200 orë humbje kohe në trafikun e Tiranës na kushton 400 mijë lekë
21/01 12:34
Wake Up/ Drejtori i Arkivave mbështet deputetin Murrizi: 21 janari Festë Kombëtare
21/01 12:24
Wake Up/ Debati; Pse ngjarjet historike “refuzohen” si festa zyrtare?!
21/01 12:04
Wake Up/ 4 mijë raste të reja me diabet, dimri shton rrezikun
21/01 11:59
Wake Up/ Në Elbasan mungon vaksina e gripit
21/01 11:43
Wake Up/ Mamaqi: E kam ftuar Bes Kallakun në premierën e filmit. Uroj të vijë
21/01 11:42
Wake Up/ Ermal Mamaqi “zbulon” rolin e kryeministrit Rama: Ai është daja im
21/01 11:41
Wake Up/ 700 mijë euro për filmin “I Love Tropoja” 3 herë më shumë se i pari
21/01 11:39