Wake Up/ Mos përdorni filtra në Instagram sepse merrni më pak like
24/01/2020 11:40

Përdorimi i filtrave në selfie-t tuaj nuk do të rrisë aspak numrin e pëlqimeve që merrni në Instagram, por shfaqja e punës ose hobit (pasionet) tuaj në imazhet që publikoni, sigurisht do t’ju ndihmojë. Studiuesit nga Universiteti Rowan në Neë Jersey ekzaminuan një sërë selfie të postuara publikisht në Facebook. Ata zbuluan se përdorimi i filtrave të fotografive selfie çoi në më pak pëlqime nga përdoruesit e tjerë në krahasim me pamjet e pafiltruara. Për të pasur më shumë shanse për të marrë pëlqime në një foto, ata sugjerojnë ta bëni foton “personale” duke zbuluar punën tuaj, hobin ose statusin ekonomik. Autori i studimit të publikuar së fundmi, Dr Seoyeon Hong. Ky është studimi i parë që shqyrton numrin e pëlqimeve në një selfie të caktuar për të vlerësuar se si përdoruesit e tjerë perceptojnë llojin e figurës dhe përmbajtjen e tij. Studiuesit morën në analizë 1.873 selfie si pjesë të hulumtimit dhe analizuan se cilat prej tyre morën reagimin më të madh dhe nëse kishte ndonjë model në fotot e suksesshme. "Duke hetuar se çfarë ndikon në vlerësimin e një fotoje selfie, ky studim lehtëson pa dyshim të kuptuarit e sjelljes së atyre që postojnë në mediat sociale", tha Dr.Hong. Dhe për të promovuar postimin e fotografive pa filtra në instagram një grup vajzash në Tiranë nisën një challenge me hashtag-un #bloomfect, që kishte për qëllim postimin e një fotoje në Instagram pa makeup ose pa filtra, ose thjesht foto "jo gati", pa u përpjekur shumë për atë këndin apo dritën e duhur, duke e shoqëruar me hashtagun #bloomfect (pra jo Perfect por BLOOMfect) dhe duke vazhduar me disa fjalë të sinqerta në lidhje me foton. Qëllimi ishte të mund të promovonin imperfeksionin, sepse përsosmëria nuk ekziston dhe shumë vajza të reja e stresojnë veten duke u përpjekur t’u ngjajnë personazheve që shohin nëpër rrjete sociale që fshihen pas një makeup-i të rënduar, photoshopi apo rrobave luksoze dhe ndriçimit të mirë.

Wake Up/ “Jimi Hendrix” i kitarës akustike interpreton live në Wake Up
21/02 12:15
Wake Up/ Jimi Hendrix” i kitarës akustike: Me nënën flas gjuhën arbëreshe, jam krenar për origjinën
21/02 12:14
Wake Up/ Antonio Forcione i cilësuar si “Jimi Hendrix” i kitarës akustike, koncerte në Shqipëri
21/02 12:10
Wake Up/ Fundjavë karnavalesh nga Shkodra në Gjirokastër
21/02 11:58
Wake Up/ Dy mjeket shqiptare që “zbuluan” çrregullimet e personalitetit pas atakut kardiak
21/02 11:38
Wake Up/ Krijohet regjistri i mjekëve shqiptarë në Evropë
21/02 11:36
Wake Up/ Mirgit Vataj i Alo 116: Në Shqipëri ka një rrjet të mirëfilltë pedofilësh
21/02 11:26
Wake Up/ 1 në 10 fëmijë shqiptarë është abuzuar seksualisht. 8 raste abuzimi vetëm në një vit
21/02 11:25
Wake Up/ Teknologjia po vret shqipen, Dhurata Shehri: Nuk janë vetëm të rinjtë fajtorë
21/02 11:16
Ulje e ndjeshme temperaturash, njihuni me parashikimin e motit për sot
21/02 08:28
Wake Up/ Branka Petriç hap pas 10 vitesh valixhen e kujtimeve të bashkëshortit Bekim Fehmiu
20/02 12:33
Wake Up/ Bekim Fehmiu, “Odisea’ shqiptar në një film-dokumentar me regji të Valmir Tertinit
20/02 12:32
Wake Up/ Për herë të parë një anketim kombëtar për kopshtet; Larg standardeve evropiane
20/02 12:30
Wake Up/ Rinaldo Sata, fotografi provokues. Puna me Bella Hadid, Eva Herzigova apo Harper Bazaar
20/02 11:45
Wake Up/ Alarmi: Metalet toksike në lumin e Lanës, 104 herë më shumë se standardi i BE
20/02 11:42
Wake Up/ OSHEE: Vjedhësit e energjisë do dënohen edhe me burg edhe gjobë. Ja pse këto masa
20/02 11:29
Reshje dhe ulje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
20/02 07:38
Wake Up/ Këngëtarja Ermira Babaliu nga Amerika u gjen strehë banorëve të prekur nga tërmeti
19/02 12:38
Wake Up/ Gazetari Bibe: Shqiptarët në Greqi dalin në rrugë për tallava dhe jo për pensionet
19/02 12:31
Wake Up/ Ermira Babaliu: Këngët që krijohen sot nuk të thonë asgjë
19/02 12:30